Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı nasıl geçer? Tırnak mantarı tedavisi ile siz de bu enfeksiyondan kurtulabilirsiniz. El ve ayak tırnaklarında ortaya çıkan bu harici enfeksiyon tırnak yapısını bozmaktadır. Bu tür mantarlar bulaşıcıdır! Fakat her zaman bulaşarak geçmesi gerekmez bazen kendiliğinden de oluşabilir. Tırnak mantarı tedavisi için genellikle kremler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Mantar tedavisi zor ve sabır isteyen bir iştir. Genellikle mantar tedavi edilse bile tırnak da meydana gelen şekil bozuklukları maalesef düzelmez.

Tırnak Mantarı Neden Oluşur?

Tırnaklarda görülen bu rahatsızlık bakterilerin tırnaklar üzerinde yuvalanıp sporlaşması ile meydana gelmektedir. Yapıları gereği tırnaklar mantar oluşumuna elverişli bir zemine sahiptir.

Genellikle kişilerin ayak tırnaklarında ve baş parmaklarında görülmektedir. Tırnak mantarının oluşma nedenleri arasında aşağıdakileri sayabiliriz.

  1. Uzun saatler ayakların hava almayan ayakkabı içinde kalması,
  2. Kötü malzemeden üretilmiş kısaca çakma diye tabir edilen ayakkabıların kullanılması,
  3. Ayakların gerekli hijyen koşullarına göre temizlenmemesi,

Mantar oluşumuna zemin hazırlayan başlıca faktörlerdir.

Ayaklarda sıklıkla mantar oluşumu görülürken el tırnaklarında mantar oluşumu daha az görülmektedir. Genellikle su ile çok uğraşan ve haşır neşir olmak zorunda olanlarda mantar görülme olasılığı artmaktadır. Mantarlar nemli ortamlarda türedikleri için sürekli el yıkamak da iyi gelmez.

Eğer dolaşım sistemi bozukluğunuz varsa ya da diyabet hastasıysanız bu durumda mantar siz de sıklıkla görülebilir.

 

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Siz de bu durumdan muzdarip iseniz hemen tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır? Sorusu için hazırladığımız gerekli bilgileri aşağıdaki satırlardan bulabilirsiniz.

İlk olarak mantarların bakteriyel olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Daha sonra estetik kısmına ve şekil bozukluklarına geçilebilir.

Öncelikle mantar tedavisi için kesin tanı koymak için testler ve muayene yapılmalıdır. Çünkü bazı tırnak bozuklukları vitamin ve mineral eksikliğine bağlı ortaya çıkabilmektedir.

 

 

 

Tırnak Mantarına İyi Gelen Yöntemler

Eğer tırnak üzerini tamamen sarmış bir mantar enfeksiyonu mevcut ise bu durumda cerrahi yöntem dışında herhangi bir işlem bu sorunu geçirmeye yetmez. Fakat henüz rahatsızlığın başlarında ise tırnak mantarı tedavisi için ilaçları ve kremleri deneyebilirsiniz. Bazı kozmetik ürünlerde mantar tedavisi için etkili olmaktadır.

Tırnak mantarı sebebi ile meydana gelen şekil bozuklukları ise özel törpü makineleri ile estetik merkezlerinde yapılabilmektedir.

Bazı bitkisel yöntemlerde tırnak mantarı tedavisi için tercih edilebilir.

 

Tırnak Mantarı İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Haricen kullanılan pomadlar ve kremleri siz de eczaneye giderek temin edebilirsiniz. Fakat doktora giderek muayene olmak ve doktor önerisinde kremler kullanmak daha etkili sonuç vermektedir.

Ağızdan alınan mantar hapları ise kesinlikle doktora sormadan ya da önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Tırnakta şekil bozukluğu ve mantara karşı çeşitli kitler de eczanelerden alınabilmektedir.

 

Tırnak Mantarı İçin Bitkisel Tedavi

Tırnakta meydana gelen mantarın ve diğer tırnak rahatsızlıklarının tedavisi oldukça zordur. Bu sebeple tırnak mantarı gibi hastalıkların tedavisini bir an önce yaptırmanız doğru olacaktır. Fakat tırnak mantarı için bitkisel tedavi yöntemleri de denenebilir.

Tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri arasında aşağıda ki bitkileri kullanabilirsiniz.

  1. Tırnak mantarı için her gün düzenli olarak tırnağınıza zeytinyağı ve çay ağacı yağı karışımını sürebilirsiniz.
  2. Özellikle baş parmakta görülen tırnak mantarı için parmağınızı direk limonun içine batırın ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin.
  3. Ayağınızı sokabileceğiniz bir leğen alın ve içerisini su ile doldurun. 1 çay bardağı elma sirkesini bu suya ekleyin ve ayağınızı bu su içerisinde bir süre bekletin.
  4. Kekik yağı ve zeytinyağını eşit miktarlarda karıştırın ve direk mantarlı olan tırnak üzerine karşımı sürün.
  5. Kekiği haşlayın ve kekik suyunu her gün düzenli bir şekilde tırnaklarınıza sürün.
  6. Sarımsağı döverek suyunu çıkarın ve bu suyu mantar olan tırnağınıza uygulayın.
  7. İyi bir antiseptik olan karbonat su ile macun kıvamına getirilerek mantarlı tırnak üzerine her gün sürülmelidir.

Siz de tırnak mantarı hastalığından şikayetçiyseniz bir an önce doktora gitmeli ve zaman geçmeden mantar tedavisi olmalısınız.

Check Also

En İyi Antivirüs Hangisi?

En İyi Antivirüsler Antivirüsler ilgisayarımıza sızan virüs, solucan, trojan gibi zararlı yazılımları tespit eden gerektiğinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir