Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer?

PTT Kargo Besni Şubesi

Premier Prj 8632 450W Katı Meyve Sıkacağı – Beyaz – Turuncu

İtimat 1060 Tost Makinesi

Pirelli Pzero 255/35R18 94Y XL MO Yaz Lastiği

Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer?

Sağlık 17 Ekim, 15:14'de eklendi

Sağ karın boşluğu ağrısının birden çok sebebi olabilir. O yüzden öncelikle eğer çok şiddetli bir ağrınız varsa önce doktora başvurmanız gerekir.

Sağ karın boşluğu ağrısı, kronik, akut ya da spontan olabilmektedir. Bunun dışında yerleşik ağrı, yayılabilen ağrı ya da keskin ağrı şeklinde de görülebilir. Bunlar yanında ağrı, kusma, iştah kaybı, gerginlik, şişkinlik, gaz, ateş, kabızlık, ishal gibi belirtiler ile de kendini gösterebilir.

Sağ karın boşluğu ağrısının birden çok nedeni bulunur. En sık şikayet edilenler ise, apandisit, yumurtlama ağrısı, böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu, yumurtalıkta oluşan kist, kabızlık, dış gebelik, bağırsak enfeksiyonu gibi şikayetlerdir.

Apandisit, sağ karın boşluğunda başlayan ağrı, giderek yayılır ve beraberinde hassasiyet, gerginlik ve donuk ağrıyı getirir. Bunun yanında ateş, bulantı, kusma gibi belirtileri de vardır. Tedavi olarak ise apandisitin cerrahi olarak alınması önerilir.

Kabızlık, ishal gibi hastalıklar da sağ karın boşluğunda ağrı yapmaktadır. Bunların da belirtileri arasında şişkinlik, iştah kaybı gibi şikayetler vardır.
Yumurtalık ağrısı ya da yumurtalıkta oluşan kist de sağ karın boşluğunda ağrı yapabilir.

Yumurtlama ağrısı, kramp şeklinde ağrı ile kendini gösterir. Yumurtalık kistleri ise yayılabilen sızılı ağrı yapar. Yumurtlama ağrısı hafif bir dinlenme sonucu geçebilmektedir. Fakat yumurtalık kistleri kesinlikle doktora başvurulması gereken bir hastalıktır.

Böbrek taşı ve böbrek enfeksiyonu ise sırt ve kasığa yayılan ağrı şeklinde kendini gösterir. Antibiyotik ile tedavileri mümkündür ama ciddi ağrılar devam ederse cerrahi müdahale gerekebilir.

Dış gebelik de ağrı yapabilmektedir. Adet döneminin olmaması, gebelik belirtileri, vajinal kanama şeklinde kendini gösterir. Kesinlikle ciddi bir sorundur ve doktora başvurulması gerekir.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ecevit 1 Kasım 2016

karın boşluğumun sağ tarafı nerdeyse hergün ağrıyor, özellikle hızlı hareket ettiğim zaman. Durup biraz dinlenincede ağrı diniyor.

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com