sag-karin-boslugu

Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer?

Gizem Başaran 17 Eki 2016 Sağlık  1

Sağ karın boşluğu ağrısının birden çok sebebi olabilir. O yüzden öncelikle eğer çok şiddetli bir ağrınız varsa önce doktora başvurmanız gerekir.

Sağ karın boşluğu ağrısı, kronik, akut ya da spontan olabilmektedir. Bunun dışında yerleşik ağrı, yayılabilen ağrı ya da keskin ağrı şeklinde de görülebilir. Bunlar yanında ağrı, kusma, iştah kaybı, gerginlik, şişkinlik, gaz, ateş, kabızlık, ishal gibi belirtiler ile de kendini gösterebilir.

Sağ karın boşluğu ağrısının birden çok nedeni bulunur. En sık şikayet edilenler ise, apandisit, yumurtlama ağrısı, böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu, yumurtalıkta oluşan kist, kabızlık, dış gebelik, bağırsak enfeksiyonu gibi şikayetlerdir.

Apandisit, sağ karın boşluğunda başlayan ağrı, giderek yayılır ve beraberinde hassasiyet, gerginlik ve donuk ağrıyı getirir. Bunun yanında ateş, bulantı, kusma gibi belirtileri de vardır. Tedavi olarak ise apandisitin cerrahi olarak alınması önerilir.

Kabızlık, ishal gibi hastalıklar da sağ karın boşluğunda ağrı yapmaktadır. Bunların da belirtileri arasında şişkinlik, iştah kaybı gibi şikayetler vardır.
Yumurtalık ağrısı ya da yumurtalıkta oluşan kist de sağ karın boşluğunda ağrı yapabilir.

Yumurtlama ağrısı, kramp şeklinde ağrı ile kendini gösterir. Yumurtalık kistleri ise yayılabilen sızılı ağrı yapar. Yumurtlama ağrısı hafif bir dinlenme sonucu geçebilmektedir. Fakat yumurtalık kistleri kesinlikle doktora başvurulması gereken bir hastalıktır.

Böbrek taşı ve böbrek enfeksiyonu ise sırt ve kasığa yayılan ağrı şeklinde kendini gösterir. Antibiyotik ile tedavileri mümkündür ama ciddi ağrılar devam ederse cerrahi müdahale gerekebilir.

Dış gebelik de ağrı yapabilmektedir. Adet döneminin olmaması, gebelik belirtileri, vajinal kanama şeklinde kendini gösterir. Kesinlikle ciddi bir sorundur ve doktora başvurulması gerekir.

Gizem Başaran {Gizem Başaran}

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)/Açıköğretim Fakültesi/Dış Ticaret (Açıköğretim) Son sınıf öğrencisiyim. Sinema ve belgeseller favorilerim arasındadır. Ayrıca iyi bir Squash oyuncusuyum.
Celebrity Slim
Celebrity Slim Satın Almadan Önce Okuyun! Celebrity Slim
gastrit
Gastrit Nedir? Gastrit Sebepleri ve Belirtileri
B Vitamini Eksikliği
B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?
ldl kan testi
LDL Kan Testi Nedir? Ldl Kan Testi Fiyatları Ve Merak Edilenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir