sag-karin-boslugu

Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer?

Gamze 17 Eki 2016 Sağlık  1

Sağ karın boşluğu ağrısının birden çok sebebi olabilir. O yüzden öncelikle eğer çok şiddetli bir ağrınız varsa önce doktora başvurmanız gerekir.

Sağ karın boşluğu ağrısı, kronik, akut ya da spontan olabilmektedir. Bunun dışında yerleşik ağrı, yayılabilen ağrı ya da keskin ağrı şeklinde de görülebilir. Bunlar yanında ağrı, kusma, iştah kaybı, gerginlik, şişkinlik, gaz, ateş, kabızlık, ishal gibi belirtiler ile de kendini gösterebilir.

Sağ karın boşluğu ağrısının birden çok nedeni bulunur. En sık şikayet edilenler ise, apandisit, yumurtlama ağrısı, böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu, yumurtalıkta oluşan kist, kabızlık, dış gebelik, bağırsak enfeksiyonu gibi şikayetlerdir.

Apandisit, sağ karın boşluğunda başlayan ağrı, giderek yayılır ve beraberinde hassasiyet, gerginlik ve donuk ağrıyı getirir. Bunun yanında ateş, bulantı, kusma gibi belirtileri de vardır. Tedavi olarak ise apandisitin cerrahi olarak alınması önerilir.

Kabızlık, ishal gibi hastalıklar da sağ karın boşluğunda ağrı yapmaktadır. Bunların da belirtileri arasında şişkinlik, iştah kaybı gibi şikayetler vardır.
Yumurtalık ağrısı ya da yumurtalıkta oluşan kist de sağ karın boşluğunda ağrı yapabilir.

Yumurtlama ağrısı, kramp şeklinde ağrı ile kendini gösterir. Yumurtalık kistleri ise yayılabilen sızılı ağrı yapar. Yumurtlama ağrısı hafif bir dinlenme sonucu geçebilmektedir. Fakat yumurtalık kistleri kesinlikle doktora başvurulması gereken bir hastalıktır.

Böbrek taşı ve böbrek enfeksiyonu ise sırt ve kasığa yayılan ağrı şeklinde kendini gösterir. Antibiyotik ile tedavileri mümkündür ama ciddi ağrılar devam ederse cerrahi müdahale gerekebilir.

Dış gebelik de ağrı yapabilmektedir. Adet döneminin olmaması, gebelik belirtileri, vajinal kanama şeklinde kendini gösterir. Kesinlikle ciddi bir sorundur ve doktora başvurulması gerekir.

2017-resmi-tatil-gunleri
2017 Tatil Günleri 2017 Yılında Kaç Gün Resmi Tatil?
Tüy dökücü krem kullananlar
Tüy Dökücü Krem Kullanıcı Yorumları
Panaheat ısı bandı
Panaheat Isı Bandı Almadan Önce Kullanıcı Yorumlarını Oku!
Supradyn All Day
Supradyn All Day Kullananlar Ne Söylüyor? Okumadan Karar Verme

“Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Geçer?” üzerine 1 yorum

  1. ecevit diyor ki:

    karın boşluğumun sağ tarafı nerdeyse hergün ağrıyor, özellikle hızlı hareket ettiğim zaman. Durup biraz dinlenincede ağrı diniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir