Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın!

Rıza Sarraf Kimdir?

Rıza Sarraf Kimdir?

Kimdir 28 Ekim, 00:07'de eklendi

 

Ünlü sanatçı Ebru Gündeş ile olan birlikteliği, Rıza Sarraf’ı her ne kadar magazinleştirse de esasında, Rıza Sarraf devletler üstü bir gücün yansıması olarak kabul edilmektedir. Özellikle, Birleşmiş Milletler (BM)’deki son İran’a yaptırım konulu toplantısında, büyük baskılar karşısında daha fazla ilerleyemeyen ve ret oyunu kaldırmak zorunda kalan Rusya’nın çekimser kalması ile ambargo değneği gündeme gelmiş ve bu karar BM’in İran’a uluslar arası ambargo uygulamasına başlaması ile sonuçlanmıştır. Alınan bu karar gereğince, özel ve ülke nezdinde hiç kimse, ambargoyu delemeyecek ve İran ile tek “Cent’lik” bir alış veriş yapamayacaktır. Esas bahane İran’ın Nükleer Güç olduğu yönünde ciddi kanıtlara dayandırılsa da, arka planda, İran’ın, Rusya ve Çin ile ekonomik “Güç” olmasının ve Tek Kutuplu Dünya Düzeninden Çift yada Çok Kutuplu Dünya düzenine geçmesinin önüne geçilmesi idi. İşte bu noktada işler farklı bir boyuta taşınmış ve özellikle Rıza Sarraf gibi kişiler gündeme gelmiştir.

Rıza Sarraf, Amerika’nın İran’a uygulanan ambargoyu, kendi ya da herhangi bir ülke menfaati doğrultusunda deldiğini düşünerek, Kırmızı kategori “Terörist” grubuna alınmıştır. Kendisi gibi İran asıllı olan Bebek Zencani’nin de Rıza Sarraf ile birlikte hareket ettiği düşünülmektedir. Rıza Sarraf’ın bu sürece nasıl dahil olduğundan ve ünlü sanatçı Ebru Gündeş ile olan birlikteliğinden bahsedeceğimiz yazıda, Rıza Sarraf ile ilgili bir çok siyasi, ekonomik ve magazin haberlerinden derleme yapmaya çalışacağız.

 

RIZA SARRAF HAYATI

Reza Zarrab ya da bilinen adı ile Rıza Sarraf, 12 Eylül 1983’te İran’ın Tebriz kentinde doğmuş Azeri kökenli bir ailenin çocuğudur. Eğitimini, köklerinin dayandığı Azerbaycan Bakü’de tamamlamıştır. Ailesi ticaretle uğraşan Rıza Sarraf henüz çok küçük yaşta olmasına rağmen aile geleneğini sürdürmüş ve ticarete atılmıştır. Sonrasında, özellikle altın ve mücevher işleri ile önemli bir noktaya gelmiştir.

Bir süre Dubai’de de ailesi ile birlikte yaşayan Sarraf, burada özellikle petrol ve petrol ürünleri ticaretine merak salmış ve aile şirketinin bu alanda da faaliyet göstermesini sağlamıştır.

Henüz 23 yaşında iken ise, daha büyük ticaret ortaklıkları kurmak ve Avrupa’ya açılmak için Türkiye’ye gelmiştir. Türkiye’de farklı bir hayat yaşayan Reza Zarrab, uzun bir süre burada kalarak önce vatandaşlık işlemlerini yapmış, ardından da ismini Rıza Sarraf olarak değiştirerek T.C. vatandaşı olmuştur. Bu noktadan sonra Rıza Sarraf’ın hayatında çok köklü değişiklikler yaşanmıştır.

Kapalıçarşı’da mücevher işletmenliği kuran ve ardından Yalova’da bir gemi tersanesi işleten Rıza Sarraf, servetine servet katmakta ve Türkiye’nin en zengin iş adamları listesinde basamakları kat kat çıkmaktaydı. Hakkında çeşitli iddianameler ortaya atılan ve özellikle 17-25 Aralık kumpas davalarında ismi geçen Sarraf son olarak, terörist listesinde gösterildiği ABD’ye tatile giderken Miami polisi tarafından rehin alınmış ve mahkemeye çıkarılmıştır. Hakkında bir çok sahte ve uydurma delil göstererek tutuklama isteği ile mahkemeye çıkartılması, ABD hukuk sisteminin çarpıklığını gözler önüne sermektedir. Rıza Sarraf’ın Türkiye’de milyarlarca dolarlık yatırım yapmış olması ve milyarlarca lira vergi vermesi, Rıza Sarraf’ı Türkiye için önemli bir partner kılmaktaydı. Bu iki durum arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde önümüzde ki dönemde göreceğiz.

 

RIZA SARRAF EBRU GÜNDEŞ İLİŞKİSİ

Rıza Sarraf ve ünlü sanatçı Ebru Gündeş arasında uzun bir süre devam eden arkadaşlıkları, 2010 yılında evlilik ile sonuçlandı. Birbirini çok seven ikilinin 1 yıl sonra da bir çocukları oldu. Rıza Sarraf ve Ebru Gündeş son ABD olayları ile birlikte boşanma aşamasına gelmişlerdir.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

AllBlg 28 Ekim 2016

iranlı azeri asıllı milyarder mırodur kendisi

akrep 1 Kasım 2016

azeri para babası:)

orhan 18 Şubat 2017

Rıza Sarraf’a ‘hırsız’ dediğim için ifade verdim. İnsanlık tarihinin hiçbir döneminde hırsıza hırsız demek suç sayılmamıştır.

İlginizi Çekebilir
Ercüment Balakoğlu Kimdir?

Ercüment Balakoğlu Kimdir?

0
0
29 Ağustos, 16:56
Oğuzhan Özyakup Kimdir?

Oğuzhan Özyakup Kimdir?

0
0
29 Ağustos, 03:19
Melike Öcalan Kimdir?

Melike Öcalan Kimdir?

0
0
28 Ağustos, 13:15
İbrahim Saraçoğlu Kimdir?

İbrahim Saraçoğlu Kimdir?

0
0
2 Kasım, 12:55
Lokman Hekim Kimdir?

Lokman Hekim Kimdir?

0
0
1 Kasım, 11:28
Ozan Tufan Kimdir?

Ozan Tufan Kimdir?

0
0
30 Ekim, 12:42
Belçim Bilgin Kimdir?

Belçim Bilgin Kimdir?

0
0
29 Ekim, 11:38
Erhan Afyoncu Kimdir?

Erhan Afyoncu Kimdir?

0
0
26 Ekim, 12:20
Larry Ellison Kimdir?

Larry Ellison Kimdir?

0
0
15 Ekim, 00:14
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com