Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Reyting Nasıl Ölçülür? Reyting Hakkında Bilinmeyenler

Toyota 13 inç Jant Kapağı (Set 4 Adet) 109

CVS DN 5705 Yaşam Su Isıtıcı

Acer H9505BD Projeksiyon Cihazı Yorumları

MY COLLECTİON STAR 6050 PORT BEBE KAPİTONE KREM

Reyting Nasıl Ölçülür? Reyting Hakkında Bilinmeyenler

Bilgi Bankası 12 Ekim, 13:43'de eklendi

REYTİNGLER NEDİR?

Televizyon ve radyo kanalları başta olmak üzere, gazete ve dergiler gibi yazılı ve görsel medya organlarının hemen hemen hepsi, maddi kaygıları göz önünde bulundururlar. Bunun yanında, Kamu sektörü adına ücretsiz yayın ve basım yapan görsel ve yazılı medya ise, hedef kitlelerine ulaşmanın kaygısındadırlar. İşte tüm bu ve daha fazla istatistiğin değerlendirilmesi ve ölçülmesi reyting ölçümlerini gerekli kılmıştır. Reyting ölçümleri sayesinde, ölçümü yapılan pazarın hedef kitle kapasitesi ve ürün pazarlamada ki durumu belirlenmiş olur ve bu işi yaptıran kişi ya da kurumların bundan sonraki adımlarının tespitini sağlar. Yazılı ve görsel medyada reytingler 2 kategoride değerlendirilir. Yazımızın ilerleyen kısmında bu iki kategoriye değinecek ve reytinglerin nasıl ölçüldüğüne bir göz atacağız. Bunun yanında, reytinglerin etki alanı ve reyting ölçümüne etki eden faktörlerin yanında nelerin reyting ölçümlerinden etkilediğini analiz edeceğiz.

 

REYTİNG NEDİR? REYTİNGİN GELİŞİM SÜRECİ

Yazılı ve görsel medya organlarının, hedef kitle tarafından teveccühünü ölçmeye yarayan donanımsal ve yazılımsal ölçüm ve değerlendirme araçlarının tümüne reyting denir. Reyting ölçüm ve değerlendirmesini de Reyting Ölçüm Merkezleri yapar. Bu merkezler kamu ya da özel sektör eli ile yönetilebilir. Reyting ölçüm mekanizmaları sırası ile, hedef kitle, donanımlar ya da yazılımlar ve algılayıcılardır. Algılayıcılar bu süreci değerlendirerek sonuçlar halinde bir üst kurum olan merkeze iletir ve bu merkezler, ölçümü yaptıran özel ya da kamu kurumlarına sonuçları iletir. Sonuçların değerlendirmesi ise, Kurum ya da özel sektörün, harcamalarından tutun yatırımlarına değin onlarca kademesinde etkisini gösterir. Yüksek reyting alan özel ya da tüzel kişiler,  eğer kar güdüyorlarsa maddi kazanç elde ederler. Bunu sadece hedef kitlenin nabzını ölçmek isterlerse de ücretsiz olarak sonuçları değerlendirebilirler. Ülkemizde, hem hedef kitleden maddi kazanç elde etmek, hem de ürün kalitesini değerlendirmek isteyen özel ve tüzel kişiler bulunmaktadır.

İlk Reyting, marka reklam analizi amacı ile 1920’de Amerika’da Nielsen Media Research tarafından yapılmıştır. Ülkemizde ise ilk reyting ölçümü Televizyon İzleme Araştırma Komitesi (TİAK)  tarafından 1988 yılında yapılmıştır.

 

reyting-olcum-aletiREYTİNG ÖLÇÜM ELEMANLARI NELERDİR? REYTİNG NASIL ÖLÇÜLÜR?

Dünyada genel anlamda hemen hemen tüm ülkelerde Nielsen Reyting Ölçüm mekanizması geçerlidir. Bu mekanizmada, farklı reyting ölçüm metodları uygulanarak kişi sayısına bölümden meydana gelen oranın, belirli kat sayılarla çarpımı durumu vardır. Bu durum göz önünde bulundurularak, Ülkemizde 2200 haneye reyting ölçüm aracı konulmuştur. Bu reyting ölçüm cihazlarının varlığından hane halkı dahil hiç kimsenin haberi yoktur. Alınan sonuçlar günlük ve saatlik olarak merkeze iletilir ve merkez bir sonuç ortaya koyarak bu sonucu en kısa zamanda muhataplarına iletir.

Peoplemetre adı verilen Reyting Ölçüm aleti A/B, C1, C2 ve D/E olmak üzere 4 grupta reyting ölçümü yapmaktadır. Bu gruplarda esas mantalite, ailede ki en etkili kişi baz alınarak ona göre gruplandırma yapmaktır. Böylece her grup belirli bir katsayıyı temsil eder ve sonucunda hane sayısı ile çarparak net sonuç merkeze iletilir.

Reytingler, genel anlamda, elektronik reyting ölçümü, anketlerle ölçüm, yüz yüze ölçüm ya da günlük tutma şeklinde de yapılabilir. Ama bunlarda ki zaman ve efor kaybı, Nielsen Reyting Ölçümünü daha değerli kılmaktadır.

 

Yorumlar

Yazıya 10 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Alper 12 Ekim 2016

ne yani tüm reyting sonuçları topu topu 2200 televizyondan alınan verilere göre mi belirleniyor? Gelde reyting sektöründe feto parmağı olmadığına inan. Ve reyting sonuçlarının gerçek olduğuna inan!

thefifthbeatle5 14 Ekim 2016

saçmalığa bakamısın arkadaş, 2200 haneye makine koy sonrada reytingleri buna göre belirle, hemde bu adamlar reyting cihazlarından nasıl para kazanacağını çok iyi biliyodur. Resmen saçmalık!

tvvici 24 Aralık 2016

ne kadar saçma bir reyting ölçme sistemimiz varmış yahu

irfan 14 Şubat 2017

Reytinglere inanmayın arkadaşlar bir kaç yüz televizyona izleme cihazı takıyorlar sonrada istatistikleri o verilere göre belirliyorlar. Üstelik yakın zamanda ortaya çıkmıştı bu cihazların habersiz takılmadığı.

Bekir 17 Şubat 2017

Reyting uğruna milleti uyutma ve tamamen kurgu olan bu tür iğrenç programlar nedense hep tv8’de hani şu reisin çok sevdiği acuncuğunuz varya!

Hipok 19 Şubat 2017

reytinglere zaten güvenmiyordum ama şimdi teyit ettim. Tam anlamıyla saçmalık

ilhan 2 Mart 2017

Saygısızlığa reyting verme izleme izlettirme
Boykot SurvivorPanorama

doğukan 2 Mart 2017

Hayat Ne Garip Millet Evlilik Programları Kaldırılsın Diyor Ama Hala İzliyorlar Ve bu Programlarda Reyting Rekoru Kırıyor??

Cem 9 Mart 2017

acun niyer hergün reytinglerde birinci şimdi anlaşıldı:)

durann 3 Mayıs 2017

reytinglerin yalan olduğunu da anlamış olduk böylece

Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com