Kullanıcı Yorumları

Paraguay Mate Çayının Faydaları Ve Yan Etkileri

20.11.2018
Paraguay Mate Çayının Faydaları Ve Yan Etkileri

Paraguay Mate Çayı

 

Sağlığımızı korumak için çeşitli çaylar içiyoruz. Yeşil çay bunların başında geliyor. Ama biz genel olarak siyah çay tüketmekteyiz. Özellikle kahvaltılarımızdan eksik etmiyoruz. Biz adını çok duymamış olsak da Güney Amerika’ya özgü “Yerba Mate” ağacının yapraklarından elde edilen mate çayı yeterli tüketildiğinde sağlımızda olumlu etkilere yol açıyor. Siyah çayın aksine yapılışı biraz daha farklı.

Kesinlikle kaynamakta olan suya hemen bırakılmıyor. Kaynatılmış su birkaç dakika bekletiliyor. Daha sonra Paraguay mate yapraklarını suyun içine bırakarak 3 dakika demlenmeye bırakmak gerekiyor. Tadını acı bulanlar olursa içe biraz bal ya da süte ekleniyor. Bu çay bol miktarda vitamin ve antioksidan içeriyor.

Paraguay Mate Çayının Faydaları Ve Yan Etkileri Neler?

Paraguay Mate Çayının Faydaları

Fazlaca kafein ve teobramin gibi uyarıcılar içermesi nedeniyle hem yorgunluğu önler hem de kişiyi zinde tutar. Zihni açar, bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden zayıflamaya çalışan bireyler bu çayı tüketmektedir. Kaygıdan uzaklaşmanızı sağlar. Özellikle konsantrasyon problemi olanlar bu çayı tükettikleri sürece verim almaya başlarlar.

Paraguay Mate Çayının Yan Etkileri

Faydalarından söz ettiğimiz çayın gelelim yan etkilerine. İçerdiği kafein kahveden az olmasına rağmen fazla tüketildiğinde uykusuzluğa yol açar ya da uyku kalitesini düşürür. Bu da gün içinde daha çabuk yorulmanız anlamına geliyor. Brezilya’da yapılan bir araştırmada uzun süre mate çayı tüketiminin gırtlak ve ağız kanseri riskini artırdığı tespit edilmiştir.

Az miktarda tüketildiğinde bağırsakları güçlendiren çay, fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir. Özellikle hamilelikte ve emzirme döneminde annelere mate çayı tüketimi tavsiye edilmiyor. Düzenli olarak ilaç kullanan insanların mate çayını içmeye başlamadan önce bir doktora yan etkilerini danışmaları onlar için önemlidir.

 

Benzer Zayıflama Çayları;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
    Kullanıcı Yorumları - Tüketici Şikayetleri - Güncel Fiyatlar - Kullanım Klavuzları Elektronik Sigara Likit