mate çayı

Paraguay Mate Çayının Faydaları Ve Yan Etkileri

Gamze 17 Eki 2016 Bitkiler  1

Paraguay Mate Çayı

 

Sağlığımızı korumak için çeşitli çaylar içiyoruz. Yeşil çay bunların başında geliyor. Ama biz genel olarak siyah çay tüketmekteyiz. Özellikle kahvaltılarımızdan eksik etmiyoruz. Biz adını çok duymamış olsak da Güney Amerika’ya özgü “Yerba Mate” ağacının yapraklarından elde edilen mate çayı yeterli tüketildiğinde sağlımızda olumlu etkilere yol açıyor. Siyah çayın aksine yapılışı biraz daha farklı.

Kesinlikle kaynamakta olan suya hemen bırakılmıyor. Kaynatılmış su birkaç dakika bekletiliyor. Daha sonra Paraguay mate yapraklarını suyun içine bırakarak 3 dakika demlenmeye bırakmak gerekiyor. Tadını acı bulanlar olursa içe biraz bal ya da süte ekleniyor. Bu çay bol miktarda vitamin ve antioksidan içeriyor.

Paraguay Mate Çayının Faydaları Ve Yan Etkileri Neler?

Paraguay Mate Çayının Faydaları

Fazlaca kafein ve teobramin gibi uyarıcılar içermesi nedeniyle hem yorgunluğu önler hem de kişiyi zinde tutar. Zihni açar, bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden zayıflamaya çalışan bireyler bu çayı tüketmektedir. Kaygıdan uzaklaşmanızı sağlar. Özellikle konsantrasyon problemi olanlar bu çayı tükettikleri sürece verim almaya başlarlar.

Paraguay Mate Çayının Yan Etkileri

Faydalarından söz ettiğimiz çayın gelelim yan etkilerine. İçerdiği kafein kahveden az olmasına rağmen fazla tüketildiğinde uykusuzluğa yol açar ya da uyku kalitesini düşürür. Bu da gün içinde daha çabuk yorulmanız anlamına geliyor. Brezilya’da yapılan bir araştırmada uzun süre mate çayı tüketiminin gırtlak ve ağız kanseri riskini artırdığı tespit edilmiştir.

Az miktarda tüketildiğinde bağırsakları güçlendiren çay, fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir. Özellikle hamilelikte ve emzirme döneminde annelere mate çayı tüketimi tavsiye edilmiyor. Düzenli olarak ilaç kullanan insanların mate çayını içmeye başlamadan önce bir doktora yan etkilerini danışmaları onlar için önemlidir.

Gamze Başaran {Gamze}

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)/Açıköğretim Fakültesi/Dış Ticaret (Açıköğretim) Son sınıf öğrencisiyim. Sinema ve belgeseller favorilerim arasındadır. Ayrıca iyi bir Squash oyuncusuyum.
Hibiskür Hibisküs Zayıflama Çayı Diyeti
Hibiskür, Gülşah Saraçoğlu’nun Hibisküs Zayıflama Çayı Diyeti
Aloe Vera
Aloe Vera Nedir? Faydaları & Zararları Nelerdir?
algae
Algae Nedir? Algae Hakkında Bilgiler
Elma hakkında ilginç bilgiler
Elma Hakkında İlginç Bilgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir