Ösym Nedir? Ösym Hangi Sınavları Yapar?

 ÖSYM NEDİR?

Her yıl milyonlarca kişinin, geleceğini  bağladığı sınavların, yapılması, düzenlenmesi ve sonuçlandırılması, elbette ki bir üst kurumun varlığı ihtiyacını gündeme getirmiştir.  Bu yüzden Ölçme, Seçme ve Yerleştirme merkezi, bilinen adı ile ÖSYM kurulmuştur. ÖSYM, kurulduğu günden bu yana binlerce, ortaöğretim kurumu ve yüksek öğretim kurumu sınavlarına ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’ye yayılan ya da bölgesel çoğu sınavların, merkezini yine ÖSYM düzenlemektedir. Bundan sonra ki tüm süreçleri, sınav merkezinden tutun da, sınavların değerlendirmesine hatta sonuçlara göre atamaları da bu merkezden öğrenmek mümkün hale gelmiştir.

İnternetin olağandışı gelişimini göz önünde bulundurursak, ÖSYM bu noktada  da başarılı bir sınav vermiş ve interneti de en etkin şekilde kullanıştır. Öyle ki, şu an yapılmakta olan bir çok sınav, aynı zamanda sanal alemde yani elektronik ortamda da yapılagelmektedir.

 

TARİHÇESİ

Merkezi Ankara’da bulunan ÖSYM, 1976 yılında kurulmuş ve Türkiye’nin gündemine bu yıllardan sonra girmeyi başarmıştır. Daha önceleri farklı isimlerle anılsa da son zamanlarda ÖSYM adını daha çok duymaktayız.

1974’ün 22 Kasımında yayınlanan 1750 sayılı Üniversiteler Kanunun 52. Maddesinde “Üniversitelerarası”  ön ekini kullanan Üniversitelerarası  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÜSYM ilk aldığı isimdir. 1980 darbesi sonrasında kurulan Yüksek Öğretim Kurulu ( YÖK )’e bağlanarak 1981 de şimdiki adı ile bilinen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM adını almıştır.

ÖSYM doğrudan YÖK’e bağlı olmakla birlikte olağanüstü hallerde Başbakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Merkezi Ankara’da olan ÖSYM’nin her ilde en az bir şubesi vardır. Çoğu illerin tüm ilçelerinde de ÖSYM merkezlerine ya da şubelerine rastlamak mümkün.

 

ÖSYM HANGİ SINAVLARI YAPAR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aralarında ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının ve daha bir çok kurumun öğrencilerinin bulunduğu vatandaşlara sınav yönetmeliği dikkate alınarak çeşitli sınavlar yapmaktadır. Bu sınavların başında en çok kişinin başvurduğu KPSS ( Kamu Personeli Seçme Sınavı) gelmektedir. Her yıl 2 milyon lise veya Lisans, Önlisans, Doktora öğrencisinin başvurduğu KPSS sınavı her yıl ya da 2 yılda bir yapılmaktadır. Bunun yanında Engelli KPSS sınavları da yapılmaktadır.

KPSS’nin yanında lise öğrencilerinin 2 yıl, 4 yıl, 5 yıl ya da 6 yıllık yüksek öğretim kurumlarına girişlerini sağlamak için LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ya da YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) da her yıl ÖSYM’ce yapılmaktadır.

KPSS, YGS, LYS’nin yanında ÖSYM’nin yaptığı diğer belli başlı sınavlar ise; ALES, e-YDS, YDS, KPDS, DUS, TUS, İSG, İdari ve Adli Yargı sınavları gibi sınavlardır. Bunların yanında yine, diğer resmi kurumların talebi üzerine aralarında Diyanet ve Maliye gibi kurumların başvurusu dahilinde, çeşitli kurum sınavları da ÖSYM tarafından yapılabilir.

 

ÖSYM NEREYE BAĞLIDIR? ÖSYM BAŞKANI KİMDİR? TEŞKİLAT YAPISI VE GÖREVLERİ

ÖSYM, doğrudan Ankara merkezli ve YÖK’e bağlıdır. Teşkilat yapısı ise, Karar Organı Yönetim kurulu olmak üzere Başkan ve Başkan yardımcısı dahil olmak üzere 7 kişiden oluşur. Başkan aynı zamanda Yönetim Kuruluna da başkanlık yapar.

ÖSYM’nin şu anki başkanı, ODTÜ Kamu Yönetiminden mezun, 1963 Trabzon Of doğumlu Prof. Dr. Ömer Demirdir.

ÖSYM’nin genel görevi ise, Türkiye genelinde ya da bölgesel olarak yapılan merkezi ya da taşra sınavlarını koordine etmek, düzenlemek, sınavı gerçekleştirmek, sınav sonrasında sonuçları okumak ve ilan etmek ve tüm bunların yanında tercih sonuçları doğrultusunda kişinin atamasını yapmaktır.

Ösym’nin açılımı ise; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi

 

Check Also

Almanya’daki Vatandaşlarımıza Tercüme Hizmeti

Almanya’daki Vatandaşlarımıza Tercüme Hizmeti İmge Tercüme Bürosu her zaman olduğu gibi yine siz değerli müşterilerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir