Osman Gazi Köprüsü Geçiş Ücretleri ve Osman Gazi Köprüsü Hakkında Detaylı Bilgiler
Kapat

Osman Gazi Köprüsü Geçiş Ücretleri ve Osman Gazi Köprüsü Hakkında Detaylı Bilgiler

Anasayfa Sağlık Osman Gazi Köprüsü Geçiş Ücretleri ve Osman Gazi Köprüsü Hakkında Detaylı Bilgiler

Osman Gazi Köprüsü

İzmit Körfez Köprüsü diye ilk olarak sunulan daha sonra adını Osman Gazi Köprüsü olarak değiştirilmiş olan köprü Gebze ile İzmir arasında yapılan Otoyol projesinde olup Marmara denizin doğusunda İzmit Körfezi Dilovası ile Altınova Hersek Burnu arasında yapımı planlanmıştır. Şu an için yapımı devam eden projesin bu yıl içerisinde Ramazan bayramına yetiştirilmesi planlanmaktadır. Türkiye’nin mega projelerinden bir tanesi olan ve tamamlandığında en uzun açıklı asma köprüsü ünvanına sahip olacak Osman Gazi Köprüsü orta açıklığı 1.550 metre olup toplam uzunluğu ise 2682 metredir. İlk olarak üç gidiş ve üç dönüş olmak üzere ayrıca iki demir yolu olarak planlanmış olup daha sonra demir yolları iptal edilerek sadece 3 şeritli olarak gidiş dönüş proje hazırlanmıştır.
Otoyol A.Ş şirketi tarafından yap – işlet – devret şeklinde yapılan Osman Gazi Köprüsü ve Gebze – İzmir Otoyolu 22 yıl 4 ay olarak sözleşme imzalanmıştır. Bu teklif içerisinde yapım ve işletme içerisinde olmaktadır. Devlet tarafından 4 ayrı kesim araç garantisi sunulmuş olup Gebze – Orhangazi arası için 40.000 otomobil garantisi, Orhangazi – Bursa arası 35.000 otomobil garantisi Bursa – Edremit için 17.000 otomobil Balıkesir – İzmir ayrımı için ise 23.000 otomobil garantisi sunulmuştur. Bu otomobil garantileri sağlanmadığı durumlarda hazine tarafından Otoyol A.Ş ödeme yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir!  Snorefiks Kullanıcı Yorumlarını Okumadan Satın Almayın!

 

Osman Gazi Köprüsü Geçiş Ücretleri

Araç Sınıfı Ücret
1 (Aks Aralığı 3.20’den Küçük 2 Akslı Araç) 135.75 TL
2 (Aks Aralığı 3.20’ye Eşit ve Büyük 2 Akslı Araç) 217.15 TL
3 (Aks Sayısı 3 Olan Araç) 257.90 TL
4 (Aks Sayısı 4 veya 5 Olan Araç) 342.05 TL
5 (Aks Sayısı 6, 7, 8 ve Daha Fazla Olan Araç) 431.60 TL
6 (Motosiklet) 95.00 TL

 

Osman Gazi Köprüsü, Gebze – İzmir arası yapılacak olan otoban ayağı olmakta olup çok büyük beklentiler sağlamaktadır. Gebze ile İzmir arası Osman Gazi ve Otoyol projesi kapsamında 140 km daha fazla kısalacak olup iki şehir arası 3 ile 4 saat ineceği ve bu sayede ülke ekonomisine çok büyük katkı yapacaktır. Bu proje kapsamında sadece İstanbul ve İzmir illeri değil bölgede bulunan bütün iller kalkınma elde edecek olup ticaret ve ekonomik anlamında büyük kolaylık olacaktır. Feribotla ulaşım 45 – 60 dakika sürerken Osman Gazi Köprüsü sayesinde bu süre 6 Dakikaya düşecektir. 12 Km uzunluğa sahip olan Körfez Geçiş Köprüsü ile hem zamandan kazanılmış olacak hem de ülke olarak bir çok tasarruf yapılmış olacaktır.
Osman gazi köprüsü şu an için bir çok sistemi ve altyapısı tamamlanmış olurken asfaltlama çalışmalarına yapılmaya başlanmıştır. Tabiliyelerin konumlandırmasından ardından kaynaklama ve tüm ince işlemler tamamlanırken tabliye üzerinde kumlama çalışmaları bitmiştir. 24 Saat aralıksız çalışmalar devam ederken asfalt çalışmalarının yanında ana taşıyıcı kablolarını koruyan mekanizmalar monte edilmekte ve köprünün elektrik işleri yapılmaktadır. 1.1 milyar dolarlık yatırımla yapılan bu yatırım Türkiye için büyük mega projesi olmakta olup 2023 hedefleri arasında istedikleri ekonomik ve başarıyı yakalamak için vizyon çalışmaları başında yer almaktadır. Projede bir çok Türk ve Japon mühendis çalışmalarına devam ederken işletileceği ve uzun yıllar boyunca hizmet verecek şekilde alt yapı, deprem ve tüm doğa olaylarına karşı planlar oluşturulmuş ve o şekilde incelikle inşa edilmiştir.

İlginizi Çekebilir!  İp Atlamanın Faydaları

“Osman Gazi Köprüsü Geçiş Ücretleri ve Osman Gazi Köprüsü Hakkında Detaylı Bilgiler” üzerine 3 yorum

  1. tekin says:
  2. Ferit Genç says:
  3. Erkan Budak says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arçelik Servisi | www.arcelikservisi.tv | Hasan Kalyoncu Üniversitesi | dermatolog | Kodak Tarayıcı | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | sinema izle
DMCA.com Protection Status