Nane Limon Nasıl Yapılır? Nane Limon Faydaları ve Zararları
Kapat

Nane Limon Nasıl Yapılır?

Anasayfa Sağlık Nane Limon Nasıl Yapılır?

Nane ve Limon, soğuk algınlığının bir numaralı doğal ilacı desek herhalde yanlış olmaz. Özellikle kış aylarında sıcak olarak içilen nane limon karışımı soğuk algınlığını kırmak için evlerde herkesin ilk başvurduğu yöntemlerin başında gelir.

 

Nane Limon Yapmak İçin Malzemeler

      Aşağıdaki Nane Limon malzemesi 1 kişinin tüketeceği kadardır. İçeceği içecek kişi sayısına göre kullandığınız malzemeyi katlayarak kullanınız. 

 • 2 Tatlı kaşığı kuru nane (Taze nane varsa çok daha etkili bir içecek olacaktır.)
 • 1 Limonun yarısı
 • 300 ml kadar su
 • 1 Tatlı kaşığı şeker (Şeker isteğe göre katılır.)
 • 1 Çay kaşığı bal (Şayet bal kullanırsanız şeker kullanmanıza gerek yok)
 • 1 Çay kaşığının çeyreği kadar karabiber (Karabiber isteğe göre katılır ancak kullanırsanız içeceğin etkisini katlamış olursunuz.)

 

Yarım Limon

Yarım Limon

Nane Limon Nasıl Yapılır?

Öncelikle nane limon karışımını kaynatmak için küçük bir cezveyi hazırlayın. 1,5 su bardağı kadar içme suyunu cezveye ekleyiniz. 1 Limonun yarısını birkaç parçaya bölüp cezvenin içine atın, limonların kabuklarını sakın soymayın, buradaki önemli olan nokta limonun kabukları ile kaynatılması, Kuru nane kullanacaksanız 2 tatlı kaşığı naneyi ekleyin, şayet taze nane kullanacaksanız göz kararınca uçlarından kopararak ekleyiniz. (Taze nane kullanmanız daha yoğun bir aroma sağlayacaktır.)

Nane limon malzemesi kara biber

Karabiber

Buraya kadarki kısım nane limon yapmak için yeterli ancak bu içeceğin tam

Taze Nane

Taze Nane

olarak etkisini göstermesini istiyorsanız isteğe göre olan kısımlarını da eklemeniz gerekli. Bunlarda sırasıyla bal, karabiber damak tadınıza göre ekstra şeker. 1 Çay kaşığının çeyreği kadar karabiberi cezveye ekleyin ardından 1 çay kaşığı balı ekleyin. Damak zevkinize göre 1 çay kaşığı kadar şeker ekleyebilirsiniz. Şeker ekleyecekseniz 1 çay kaşığından fazla eklemeyin. Tüm karışımları cezveye ekledikten sonra kaynatın. kaynattıktan sonra bir kaç dakika kadar ateşin altı kısılır ve demlenmesi beklenir. Hepsi bu kadar, artık Nane Limon karışımınız içmek için hazır.

İlginizi Çekebilir!  Dünyanın En Soğuk 10 Yeri

 

Unutmadan hatırlatalım, nane limon karşımı fincanınıza koyarken süzgeçten geçirmeyi unutmayın, aksi takdirde ağzınıza küçük parçalar gelecektir ve içme şevkinizi kıracaktır. Ayrıca nane limonu kesinlikle sıcak içmelisiniz, nane limon karışımı soğuk yada ılık içilmez.

 

Nane Limonun Faydaları

Karışım içerisindeki yüksek c vitamini sayesinde ihtiyaç duyduğunuz c vitaminin büyük kısımını karşılar.

Karışım soğuk algınlığına karşı vücudunuzun direncini arttırır. Hastalığınızı daha hızlı atlatmanız için en ideal doğal içecektir.

Mideyi rahatlatma özelliği sayesinde sadece soğuk algınlığında değil mide ağrılarında tüketildiğinde midenin rahatlamasına yardımcı olur.

Tek başına yeterli olmasa da zayıflamak için yardımcı bir içecektir.

 

 • yazın sıcak nane limon

“Nane Limon Nasıl Yapılır?” üzerine 12 yorum

 1. Bahtsız Öğrenci says:
 2. Burcin says:
 3. ender says:
 4. Marduk says:
 5. merve says:
 6. VentPire says:
 7. annulatussss says:
 8. demir says:
 9. Ferit says:
 10. İrem says:
 11. Firat says:
 12. Efecan says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arçelik Servisi | www.arcelikservisi.tv | Hasan Kalyoncu Üniversitesi
DMCA.com Protection Status