Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Muharrem Ayı Nedir? Muharrem Ayı Ne Zaman Başlar?

Viessmann Vitodens 50-W 24 Kw (20.000 Kcal) Yoğuşmalı Kombi

Linksys RE6400 Repeater Kullanıcı Yorumları

Arrow 16 Jant Çocuk Bisikleti

Nikon D5200 + 18-105mm Lens Dijital SLR Fotoğraf Makinası

Muharrem Ayı Nedir? Muharrem Ayı Ne Zaman Başlar?

Bilgi Bankası, Nedir? 10 Ekim, 17:06'de eklendi

          MUHARREM AYI

İslam alemi için manevi değeri yüksek gün ve aylardan biri de hiç şüphesiz, Aşure Ayı da denilen Muharrem Ayıdır. Muharrem ayı hicri yılbaşı özelliğine sahip olmasının yanında, İslami günleri de içerisinde barındırması bakımından önemli ve değerli bir aydır. Bu ayda, İslami gelenekler hat safhaya ulaşır, namazlar, ibadetler ve çeşitli dualar manevi boyutta idrak edilmeye çalışılır. Müslümanların, Hz. Muhammed (s.a.v)’e tabiiyetinden sonra, özellikle onun döneminde ya da kısa bir süre sonrasına denk gelen olayları da Muharrem Ayı içerisinde görmesi ve yaşaması, bu aya olan manevi bağları sağlamlaştırmıştır. İslamiyet’ten günümüze kadar, önemli bir değişikliğe uğramadan devam edilegelen bu uygulama, çeşitli etkinliklerle de kutlanmaktadır. Özellikle, son yıllarda belediyeler tarafından Aşure Gününde aşure dağıtımı, kuran tilaveti, ilahiler gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı sosyal organizasyonlar, Muharrem ayının maneviyatını sürdürme açısından önemli görülmektedir. İslamiyet’in ilk yıllarında haram aylardan sayılması ve özellikle Peygamber Efendimiz (s.a.v)’ in biricik torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiği ay olması, Müslüman aleminin bu  aya özel bir ilgi beslemesini doğal kılmıştır. Bu ayda, oruç tutmak da Müslüman geleneğinde mevcuttur. Özellikle 10.gün olan Aşure gününde, ya da 1 gün öncesi ve sonrası ile birlikte tutulan oruçların Allah (c.c) katında çok önemli olduğu farklı hadislerle ifade edilmiştir.

 

MUHARREM AYI NE ZAMAN? 2016 MUHARREM AYI HANGİ GÜNE DENK GELİR?

İslam aleminin manevi anlamda değer verdiği Muharrem Ayı, Hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilir. Miladi takvim yani bugün kullanılmakta olan takvimle, hicri takvim arasında her yıl 11 günlük bir fark meydana geldiği gerçeğini göz önünde bulundurursak, her yıl farklı günlerde muharrem ayını ve aşure gününü idrak ediyoruz.

Muharrem Ayı, Miladi 2016 takvimine göre 2 Ekim Pazar günü başlayıp 2 Kasım 2016’da bitmiş olacak. Yine Aşure Günü de 11 Ekim’de Müslümanlar tarafından hatırlanacak bir diğer takvim.

 

MUHARREM AYINDA NELER OLDU?

Müslümanlar tarafından ihya edilen bu ay ve içerisinde aşure günü gibi bir günün olduğu zaman dilimi, neden bu kadar önemli? Neden bu aya çok değer verilmekte ve bu ay Müslümanlar için manevi değeri en yüksek aylardan biri olarak kabul edilmekte?

Muharrem Ayında, bazı peygamberler zamanında gerçekleşmiş olaylara rastlamak mümkündür. Hz Musa’nın Firavunla olan dini çekişmesini duymuşsunuzdur. Musa (a.s) ve Firavun arasında ki en çetin çekişme ve en son olay Kızıldeniz’in yarılması vakasıdır. Bu vakanın Muharrem ayında olduğu bilinmektedir.

Hz. Nuh’un devasa gemisinden haberdar olmayanımız yoktur herhalde, Kendisi ile birlikte iman eden insanların, büyük bir sel felaketinden kurtulması için inşa ettiği bu gemi, Muharrem ayında demirlemiştir.

Hz. Yusuf (a.s)’ın kardeşleri tarafından babaları Yakup (a.s)’dan kaçırılarak bir kuyuya atıldığı hepimizin malumu. Yine bu ayda, Yusuf (a.s) kuyudan, oradan geçmekte olan bir kafile tarafından kurtarılmıştır.

Muharrem ayında meydana gelen bir diğer önemli olayda, Haz. Adem (as)’ın tövbesi. Bilindiği üzere, Hz.Adem, cennette uzun bir zaman kaldıktan sonra Hz. Havva ile birlikte gezerken, yanlarına şeytan sokulmuş ve onları yasaklı meyveyi yemeleri için kandırmıştı. Onlarda, bu yüzden Allah (c.c)’ın gazabına uğramış ve cennetten kovulmuştu. Ayetlerde de konusu geçen bu olaydan sonra, Hz. Adem tam bir teslimiyet örneği göstererek tövbe etmiş. Ve Allah (c.c) da bu tövbesini Muharrem ayında kabul etmiştir.

Hz. İbrahim (a.s), uzun zaman boyunca bir erkek çocuğa sahip olmak istiyordu. Bunun için her gün dua ediyordu. Ta ki bir Muharrem gününde İsmail’in doğmasına kadar. Evet, Hz. İsmail muharrem ayında dünyaya gelmiştir.

Hz. Davud (a.s)’mın tövbesi de bugünlerde gerçekleşmiştir.

Hz. İsa (a.s) Muharrem ayında dünyaya gelmekle birlikte, İslamiyet’te de kabul edilen ve kuran-ı kerimde de tarif edildiği üzere yine bu ayda Arş’a yükseltilmiştir.

Hz. Yunus (a.s) sıkıntılı günlerin ardından bir sahile dinlenmek üzere giderken, su onu, denizin ortasına kadar çekmiş ve Hz. Yunus bir balık tarafından yutulmuştur. Günlerce, balığın karnında kalan ve burada ibadetlerini yerine getirerek tövbe eden Hz. Yunus’un tövbesi yine Muharrem ayında gerçekleşmiş bir önemli vakadır.

Tüm bunların yanında, İslami çevrelerce çok duygusal anıların meydana geldiği  kabul edilen Muharrem ayında, Hz. Muhammed (s.a.v)’in göz bebeği torunu Hz. Hüseyin’de Kerbela vakası olarak bilinen günde Yezid’in adamları tarafından hunharca katletilmiş ve şehit edilmiştir.

 

asure-gunu-ne-zamanAŞURE GÜNÜ

Aşure günü ya da Aşura günü olarak bilinen bu gün, Muharrem ayının 10. Günüdür. Allah (c.c)’ın üzerine yemin ettiği günlerden biri olmakla bilinir.

Aşure gününde Müslümanlar, ibadetlerini yerine getirir ve bu günde oruç tutmaya özen gösterirler. Aşure gününde tutulan oruçların ve ifa edilen ibadetlerin, Allah katında çok değerli olduğu bilinmektedir.

 

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜNDE HANGİ DUALAR OKUNUR?

Türkçe manası ile şu duayı, bir çok Alim ve İmam hatip sünnet ve hadislere dayandırarak tavsiye etmiştir.

Allah (c.c) bizlere yeter. O ne güzel bir vekil. O ne güzel bir Rân’dır. Rahmanerrahimin olan allahın adı ile yarattığın teraziler doluşunca, verdiğin ilmin son noktasınca, rızan ve gökteki güzellikler miktarınca, seni anarım.

Bütün kurtuluşlar ve çıkışlar ancak sendedir. Kainatta yarattığın bütün tekler ve çiftler sayısınca seni eksiksiz isimlerin adedince, senin bütün noksanlardan münezzeh olduğunu ilan ederiz.

Bütün isimlerin adına senden selamet dileriz. Ey merhametlilerin en merhametlisi, kuvvet ve güç ancak sendedir. O bana yeter.

O ne güzel mevladır, Onun en güzel en seçkin kulu ve resulü Muhammed (s.a.v)’e sonsuz selam olsun.

 

MUHARREM AYINDA HANGİ ORUÇLAR TUTULUR? MUHARREM AYINDA HANGİ NAMAZLAR KILINIR?

Muharrem ayında, tüm günlerde oruç tutulacağı gibi, özellikle 10. Gün olan Aşure gününde oruç tutmak daha faziletli olarak kabul edilir. Bu günde oruç tutmak diğer günlere göre daha hayırlı ve daha çok sevap ile müjdelenmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v) o gün, meleklerin yer yüzüne indiğini ve ibadetlerini yapan kişilere tek tek selam getirdiklerini bize aktarmaktadır. Yine bu günlerde, arşın ve semanın meleklerce dolup taştığını da biliyoruz.

Muharrem ayında özellikle Aşure gününde, 4 rekatlık bir namazı kılmamızı Resulallah (s.a.v) şöyle buyrmaktadır.

“Kim Aşura gününde 4 rekatlık bir namaz kılar ve her rekatında, Fatiha’dan sonra 50 kez İhlas suresini okursa, Allah (c.c) onun geçmiş 50 yıllık günahını  siler ve Mele-i  Âla’da onun için nurdan bir kürü bina yapar”. Diyerek bu günün önemini belirtmiştir.

Aşura gününde İslam aleminin geleneklerinden biri de, eş ve koğa aşure ikram etmektir. Aşure gününüzün ve Mübarek Muharrem ayınızın hayırlara vesile olması dileği ile.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com