Larry Ellison Kimdir?

Larry Ellison

Oracle’ı hepimiz duymuşuzdur. Kimimiz Microsoft olmasaydı ilk deneyeceğimiz yazılım o olurdu deriz kimimiz ise Microsoft’tan daha iyi yanlarını dikkate alarak şu an kullanmaktayız bile. Peki kurucusu Larry Allison’u kaçımız biliyoruz? Dünya’da  internet ve yazılım alanına damgasını vurmuş Allison’u biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Microsoft’tan sonra, dünyada en fazla kullanıcıya sahip ve mükemmel cirolar elde eden Oracle, güçlü veritabanı sayesinde milyonlarca bilgisayarın vazgeçilmezi durumunda. Geliştirdiği kendine özgü veritabanı sayesinde virüs ve Truva atı tipi hacker saldırılarında diğer yazılımlara göre, daha iyi durumda olduğu, bilişim uzmanlarınca kabul edilmektedir. Dünyanın en büyük 2. Yazılım şirketi Oracle, 130.000 civarında çalışanı ve 145 ülkedeki faaliyetleri ile milyonlarca müşterisine hizmet vermektedir. Bu devasa gücün sahibi Larry Ellisonun hayatına, eğitim yıllarına ve Oracle’a uzanan hayat macerasına bir göz atacak, deneyimlerinden bahsedeceğiz.

 

LARRY ELLİSON HAYATI

Lawrence Joseph Allison bilinen adı ile Larry Ellison, Ağustos 1944’te ABD’nin New York eyaletine bağlı Manhattan kentinde doğdu. Birçok alanda ününü yaymış olan Ellison, daha çok, bilişimci, girişimci entelektüel birisi ve hayırsever olarak karşımıza çıkar. Bilişim dünyasında gösterdiği devasa atılım onu büyük bir girişimci olarak kabul etmemizi sağlar. Bunun yanında, özellikle iş dünyasında düzenlenen bir çok seminer, söyleşi ve konferansa entelektüel kişiliği ile katılan Ellison, dünyanın bir çok yerine milyonlarca dolar yardım yapmaktadır. Hayırsever kişiliği sayesinde, Afrika’dan Asya Pasifik’e kadar bir çok ülkede yardıma muhtaç kişiler tarafından tanınmakta ve sevilmektedir. Paraya çok önem vermediğini ve kendiliğinden kazandığının üzerini çizen Larry Ellison, “Ben oturduğum yerden saniyede 200 dolar kazanıyorsam kimse aç kalmamalı” diyerek yardımsever kişiliğini ortaya koymuştur. Bugün Lawrence vakfına aktardığı milyonlarca dolar ve Kızılhaç Kızılay gibi yardım kuruluşlarına bağışladığı milyarlarca dolar, Larry Ellison’u farklı kılan yanlarından sadece biri.

New York Mannathan’da doğan ama Chicago’da büyüyen Larry, 9 aylıkken geçirdiği Zatürre hastalığından dolayı annesi tarafından teyzesine emanet edilmiştir. Teyzesi tarafından evlatlık edinen küçük Larry, psikolojik bunalımlara girmiş ve bir çok kez psikolojik tedavi görmüştür.

Larry Ellison, biyolojik annesini  48 yaşına kadar hiç tanımadı. Teyzesinin ölümünden sonra öğrendiği gerçek annesi ile ise pek vakit geçiremeden annesi yaşama veda etti. Bu kadar güç bir ortamda yetişmesi, Eliison’u daha azimli ve daha hırslı kılmıştır. Öyle ki o bugün dünyanın en güçlü adamlarından biri kabul edilmesini sağlayan yazılım devi Oracle’ın kurucusu ve CEO’su konumundadır.

 

LARRY ELLİSON EĞİTİM HAYATI

Chicago’da Afrika kökenli insanların daha çok bulunduğu bir yerleşim yeri olan South Shore’da, ilk ve orta öğrenimini görmüştür. Sonrasında University of Illioniste Bilgisayar Tasarımcılığı bölümünü okumuş ama teyzesinin ölümü ile bu bölümü 2. Sınıfta terk etmek durumunda kalmıştır. Daha sonraları bu bölümü bitirebilmiş ve üstüne 2 tane yüksek lisans derecesi de almıştır.

Ellison, Chicago’da bilgisayar bilişimi üzerine bir çok araştırma yapmış ve zamanın değerli bilişim ekipleri ile takım arkadaşlığı kurmuştur.

ORACLE’A UZANAN DÖNEM

Dünyanın 2. Büyük bilişim şirketi olan Oracle, uzun ve zorlu bir süreçten geçerek bu noktaya gelmiştir. Her ne kadar mütevazi kişiliği ile bilinen Ellison’un, oturduğu yerden para kazandığını söylese de, bu olay çok farklıdır. 1977’de kurulan Yazılım Geliştirme Labaratuarları (SDL) Ellison’un iş teklifini kabul etmiştir. Ellison ve arkadaşları Relational Software şirketini kurarak yazılım sektörüne başlamış oldular. Sonrasında ise bugünkü Oracle’ın alt yapısını oluşturan Oracle System Coorporation 1982’de kuruldu. Bundan sonra Oracle Coorporationın Larry Ellison tarafından 1995’te Bob Miner ile birlikte kurulmaması için hiçbir neden kalmamıştı.

 

LARRY ELLİSON’UN SERVETİ VE ÖZEL YAŞAMI

Larry Eliison Forbes tarafından belirlenen dünyanın en zengin listesine 47 milyar dolarlık serveti ile 7. Sırada girmiştir.

Birçok evlilik yapan Ellison şu an bekardır. Son evliliğini Melanie Craft ile 2003-2010 yılları arasında yapmıştır. 2 çocuk babasıdır.

Check Also

Ercüment Balakoğlu Kimdir?

Ercüment Balakoğlu Ercüment Balakoğlu sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra, ses sanatçılığı da yapmaktadır. İstanbul Temaşa …

2 Yorum

  1. BEN BU ADAMI NEDENSE İRONMAN A BENZETİYORUM. HARİKA . 🙂

  2. örnek aldığım adamlardan birisidir abimiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir