Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

L Carnitine Nedir?

Asel AP-0102 Siyah Ocak

Pioneer SE-Mj711 Kulaklık

Ypc Audi A80- 92/95 Motorlu Radyatör Fanı

Pioneer SE-CL711-G Yeşil Kulaklık

L Carnitine Nedir?

Nedir?, Sağlık 9 Ekim, 21:56'de eklendi

L’CARNİTİNE NEDİR?

L Carnitine aminoasitlerden sentezlenen bir maddedir. Aminoasitler ise, amin ve asit grupların dehidrasyonundan oluşan maddelerin genel adıdır. Bu maddeler (aminoasitler), metabolizmanın ana maddelerini teşkil eder ve her canlıda bulunmaktadır. İşte aminoasitler, parçalanarak metabolizmada L Carnitine diye bilinen ve hücre metabolizmasının hemen hemen tüm kısımlarında görülen mikroskobik maddeleri meydana getirirler. L Carnitine, aralarında kalp, karaciğer ve mide gibi çoğu organlarda depolanarak metabolizmanın ihtiyaç duyduğu zamanlarda call-back yani geri çağırım ile devreye girer ve sonrasında bu yapı çeşitli hayati fonksiyonların devamını sağlar.

 

L CARNITINE  NASIL ÜRETİLİR? NASIL VE NERELERDE DEPOLANIR?

Karnitin, memelilerde ve ökaryot canlı guruplarında bulunan, bir amino asit türevidir. Bu türev aynı zamanda besin maddesidir. Β- amino gurubu hidroksit ve kuaterner amonyum bileşiğinden meydana gelen kimyasal bir maddedir.

Metabolojik kimyasal tepkimeler sonucunda yağ yakımı dehidrasyonu ile meydana gelen L- Carnitine, mitokondri tarafından enerji sentezi olarak meydana gelir. Karaciğer ve böbreklerde ise sentezi yapılarak üretilir.

L Carnitine, kalp, beyin ve tüm kas çeşitlerinde saklanarak, kullanılacağı anı bekler. Sentezlenme miktarını da yine salgı bezleri kontrol eder.

 

L CARNİTİNİN ETKİLERİ NELERDİR?

Karnitin genel anlamda, enerjiye dönüşerek vücut için gerekli metabolizmaların akışını düzenler. Yani, karnitin aynı zamanda enerji üreten maddelerdir. Gram başına düşen enerji miktarı ise, metabolizmik varyasyonlara bağlı olarak değişiklik gösterse de , l Carnitin ortalama bir vitemin değeri kadar enerji verir.

L Carnitine, metabolizmik olayların gerçekleşmesi için enerji sağlama tepkimelerini yağların sindiriminin gerçekleşmesi ile sağlar. Yani bu da demek oluyor ki, L Carnitine, kimyasal metabolizmik tepkimeler için çok önemli görevler üstlenir.

Canlı hücrelerde ki yağ sindirimi olayı esnasında, Lipid asitlerinin, yani yağ asitlerinin stoplazmadan mitokondriye geçişleri carnitine sayesinde gerçekleşir. L Carnitin, stoplazma ve mitokondri arası geçişin temel düzenleyicisidir de denilebilir.

 

L CARNİTİNE FAYDALARI

L Carnitine, genel anlamda enerji üretimi için gerekli bir madde olduğu için, vücut için gerekli enerji bu madde ile sağlanır. Gelişmiş sinir sistemleri  ve duyuların da işleyişi L Carnitine gereksinimi gerçeğini ortaya koyar. Özellikle ilerleyen yaşlarda, insanların besin ihtiyacı bu maddelerden sağlanır.

Yapılan bir çok araştırma, L Carnitinin enerji verme özelliğine rağmen kilo verdirici bir etken madde olduğunu kanıtlamıştır. Bir çok maddenin ve ürünün etkin maddesinin L Carnitine olması bu gerçeği yansıtmaktadır.

İskelet ve kalp kaslarının kasılıp gevşemesine yardımcı olur. L Carnitine, iskelet ve kalp kaslarının yaktığı enerjinin büyük bölümünü karşılar. Ayrıca damar hastalıkları, kilo kontrol sorunları, Alzheimer gibi rahatsızlıklarda da L Carnitine takviyesi, yerinde bir çözüm olabilir. Özellikle çağımızın en büyük sorunu haline gelen erkeklerin korkulu rüyası, sperm ölümlerinin önüne geçerek, sperm kalitesini arttırır ve sperm sayılarının artmasında oldukça etkili olduğu söylenebilir.  Hiper-tiroidizm rahatsızlığı olarak da bilinen tiroid bezi rahatsızlıklarında da önemli ölçüde faydası vardır.

 

L CARNİTİNE ZARARLARI

L Carnitine ile ilgili çok geniş çaplı, onlarca yıllık araştırmalar bulunmamaktadır. Bu yüzden yukarıda saydığımız özellikler, L Carnitinin etken ya da yan takviye ürünü olarak kullanılması durumu da göz önünde bulundurulursa, faydasının sınırlı olabileceği olasılığı da vardır. Özellikle kilo verdirme özelliği için kullanan kişilerin, hekim kontrolünde alması gerekir. Aşırıya kaçılması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Vücut kendisi üretemeyecek durumda ise,  takviye alımında az ya da çok olması kişide istenilmeyen sonuçlar doğurmaması için kontrollü tüketilmesi gerekir.

 

 

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ata 14 Şubat 2017

vücut gelştirme tozlarında bile bu maddeden var

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com