Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Sofraların yeni gözdesi Kinoa

Vandoren SR243 Bariton Saksafon Kamışı No:3

VW Polo Classic 1993-1999 Sol Ön Cam Kriko Teli

Goodyear 185/65 R14 86T UltraGrip 8 Kış Lastiği

Sunny Baby SB-435 Venture Gri Bebek Oto Koltuğu

Kinoa

Sağlık 19 Mayıs, 23:19'de eklendi

Sofraların Yeni Gözdesi Kinoa

Dünyanın bir çok yerinde aşırı derece tüketilen Kinoa bitkisi ülkemizde her geçen gün daha fazla tanınmaktadır. Avrupa, Asya ve Amerika çok tüketilen ürünler arasında yer almakta olup bu yerlere seyahat etmiş olan kişiler Kinoa ile karşılaşması muhtemel olup tatmış da olabilirler. Dünya tarafından mucizevi bitki olarak tanınmakta olup bir çok kişi bu ürünü severek kullanmaktadır.

Kinoa Nedir ?

Kinoa yenilebilir bir bitki olmakta olup tahıllara benzer yönleri olsa bile buğdaygillerden olmayı daha çok pancar ve ıspanak gibi bitkilere daha yakın olmakta olup onlara benzer özellikler göstermektedir. Kinoa bitkisi daha çok olarak Bolivya, Peru, ekvador ve Kolombiya ülkelerinde yetişmekte olup tüm dünyaya buralarda yetişen kinoalar dağıtımı yapılmaktadır. Çok eski tarihlere dayanmakta olup 3.000 ile 4.000 yıl arasında geçmiş olan bir bitki olup insanlar tarafından doğandan toplanmakta maddi ve manevi değeri yüksek olan bitkidir.
Kinoa bitkisinin bu kadar mucizevi olmasının nedeni aslında besin değerleri bakımından çok iyi olması ve bir çok şeye iyi gelmesidir. İçerisinde yer alan kalsiyum, demir, fosfat ve lif gibi maddeler ile tahıllara kıyaslandığında besin değer en yüksek tahıllar arasında yer almaktadır.

 

Kinoa Nerelerde Kullanılır ?

Kinoa bitkisi ile bir çok yemek ve yerde karşılaşabilirsiniz. Hasat yapıldıktan sonra tadını daha iyi alabilmek için acı kabuklardan ayrılır ve bu şekilde sunulur. Kinoa aynı bir pirinç gibi pişirilir ve yemeklere katılarak sunulur. Bir çok yemek ayrı ve haz tat vermekte olup yemeklerin hem tadı bakımından güzel olmasını sağlar hem de kalori bakımından yüksek değerlere çıkartır. Bir diğer kullanım şekli ise kinoa yaprakları ile aynı bir ıspanak ve marul gibi sunulmasıdır. Ancak bu kullanımı şekli çok az görülmekte olup bir çok kişi bu yöntemi kullanmamaktadır.

 

Kinoa Faydaları

Kinoa bir tahıl olmakta olup içerdiği zengin içeriği sayesinde bir çok faydası ve yararı bulunmaktadır. İçerisinde aminoasit yok denecek kadar az olması Kinoa diğer tahıllardan ayıran özellikler arasında yer almaktadır. Hayvan ürünlerinden elde ettiğimiz besinlerden daha değerli olan Kinoa bitkisi süt, yoğurt, tavuk ve et gibi içerisinde yer alan bir çok besini barındırmakta olup ayrıca protein emilim gücü daha fazla yer almaktadır. Buğda ve pirinç ile karşılaştırdığınız zaman ikisinden de 2 kat daha fazla tahıl içermekte olup ne kadar zengin bir tahıl olduğunu anlayabilirsiniz.
Kinoa bitkisi bir magnezyum deposu olduğundan dolayı bir çok hastalığı da iyi gelmektedir. Bu hastalıkların başında adet sancıları, midede oluşan şişme hastalıkları, tansiyon problemlerine ve ödemlere iyi gelmektedir. Bu hastalıklara içerisinde yer alan magnezyum sayesinde başarmaktadır. Diğer bir önemli özelliği ise içerisinde yer alan süper oksit simutaz enzimi yer almasıdır. Bu enzim sayesinde ciltte oluşan yaşlanma gecikmekte olup cildin yıpranmasına karşı adete bir kalkan oluşturmaktadır. Dokularımıza ise çok büyük faydası bulunmakta olup ayrıca doku yenilenmesi sağlamakta olup modern hücrelerin en iyi şekilde yeniden faydalanmasını sağlamaktadır. Kanser önleyici özelliği bulunmakta olup kanser tedavisin ek besin olarak alınmaktadır.

 

Kinoa Besin Değeri

100 gram bir kinoa 372 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde 5,8 gram yağ 69 gram karbonhidrat, 6 gram da lif içermektedir. Ayrıca içerisinde bir çok protein yer almakta olup içerisinde yüzde 20 oranında protein yer almaktadır.

 

Kinoa ile ilgili piyasada olan ürünler

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

JunoEDC 24 Eylül 2016

Kinoa hem sağlıklı hemde çok lezzetlidir, kesinlikle tavsiye ederim. Bir yerseniz bir daha klasik bakliyat yemezsiniz.

sertap 19 Aralık 2016

kabaklı kinoa yedim geçen misafirlikte, baya bi hoşuma gitti ama marketlerde bulamadım, internetten satın almak lazım heralde

dogan 11 Şubat 2017

Bitkisel gıdalar arasında en yüksek protein icerigine sahip olan gıda kinoa

semih 20 Şubat 2017

kinoa da neymiş arkadaş güzelim bulgur dururken kim ne yapsın kinoayı

Orhan 3 Mayıs 2017

Bir besin düşünün, karbonhidrat tadında ama protein İşte formda kalmak isteyenlerin yeni gözdesi; Kinoa Salatası

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com