Sofraların yeni gözdesi Kinoa
Kapat

Kinoa

Anasayfa Sağlık Kinoa

Sofraların Yeni Gözdesi Kinoa

Dünyanın bir çok yerinde aşırı derece tüketilen Kinoa bitkisi ülkemizde her geçen gün daha fazla tanınmaktadır. Avrupa, Asya ve Amerika çok tüketilen ürünler arasında yer almakta olup bu yerlere seyahat etmiş olan kişiler Kinoa ile karşılaşması muhtemel olup tatmış da olabilirler. Dünya tarafından mucizevi bitki olarak tanınmakta olup bir çok kişi bu ürünü severek kullanmaktadır.

Kinoa Nedir ?

Kinoa yenilebilir bir bitki olmakta olup tahıllara benzer yönleri olsa bile buğdaygillerden olmayı daha çok pancar ve ıspanak gibi bitkilere daha yakın olmakta olup onlara benzer özellikler göstermektedir. Kinoa bitkisi daha çok olarak Bolivya, Peru, ekvador ve Kolombiya ülkelerinde yetişmekte olup tüm dünyaya buralarda yetişen kinoalar dağıtımı yapılmaktadır. Çok eski tarihlere dayanmakta olup 3.000 ile 4.000 yıl arasında geçmiş olan bir bitki olup insanlar tarafından doğandan toplanmakta maddi ve manevi değeri yüksek olan bitkidir.
Kinoa bitkisinin bu kadar mucizevi olmasının nedeni aslında besin değerleri bakımından çok iyi olması ve bir çok şeye iyi gelmesidir. İçerisinde yer alan kalsiyum, demir, fosfat ve lif gibi maddeler ile tahıllara kıyaslandığında besin değer en yüksek tahıllar arasında yer almaktadır.

 

Kinoa Nerelerde Kullanılır ?

Kinoa bitkisi ile bir çok yemek ve yerde karşılaşabilirsiniz. Hasat yapıldıktan sonra tadını daha iyi alabilmek için acı kabuklardan ayrılır ve bu şekilde sunulur. Kinoa aynı bir pirinç gibi pişirilir ve yemeklere katılarak sunulur. Bir çok yemek ayrı ve haz tat vermekte olup yemeklerin hem tadı bakımından güzel olmasını sağlar hem de kalori bakımından yüksek değerlere çıkartır. Bir diğer kullanım şekli ise kinoa yaprakları ile aynı bir ıspanak ve marul gibi sunulmasıdır. Ancak bu kullanımı şekli çok az görülmekte olup bir çok kişi bu yöntemi kullanmamaktadır.

 

Kinoa Faydaları

Kinoa bir tahıl olmakta olup içerdiği zengin içeriği sayesinde bir çok faydası ve yararı bulunmaktadır. İçerisinde aminoasit yok denecek kadar az olması Kinoa diğer tahıllardan ayıran özellikler arasında yer almaktadır. Hayvan ürünlerinden elde ettiğimiz besinlerden daha değerli olan Kinoa bitkisi süt, yoğurt, tavuk ve et gibi içerisinde yer alan bir çok besini barındırmakta olup ayrıca protein emilim gücü daha fazla yer almaktadır. Buğda ve pirinç ile karşılaştırdığınız zaman ikisinden de 2 kat daha fazla tahıl içermekte olup ne kadar zengin bir tahıl olduğunu anlayabilirsiniz.
Kinoa bitkisi bir magnezyum deposu olduğundan dolayı bir çok hastalığı da iyi gelmektedir. Bu hastalıkların başında adet sancıları, midede oluşan şişme hastalıkları, tansiyon problemlerine ve ödemlere iyi gelmektedir. Bu hastalıklara içerisinde yer alan magnezyum sayesinde başarmaktadır. Diğer bir önemli özelliği ise içerisinde yer alan süper oksit simutaz enzimi yer almasıdır. Bu enzim sayesinde ciltte oluşan yaşlanma gecikmekte olup cildin yıpranmasına karşı adete bir kalkan oluşturmaktadır. Dokularımıza ise çok büyük faydası bulunmakta olup ayrıca doku yenilenmesi sağlamakta olup modern hücrelerin en iyi şekilde yeniden faydalanmasını sağlamaktadır. Kanser önleyici özelliği bulunmakta olup kanser tedavisin ek besin olarak alınmaktadır.

 

Kinoa Besin Değeri

100 gram bir kinoa 372 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde 5,8 gram yağ 69 gram karbonhidrat, 6 gram da lif içermektedir. Ayrıca içerisinde bir çok protein yer almakta olup içerisinde yüzde 20 oranında protein yer almaktadır.

 

Kinoa ile ilgili piyasada olan ürünler

“Kinoa” üzerine 7 yorum

  1. Orhan says:
  2. semih says:
  3. dogan says:
  4. sertap says:
  5. JunoEDC says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arçelik Servisi | www.arcelikservisi.tv | Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Kodak Tarayıcı | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri |
DMCA.com Protection Status