Kilo Aldıran Yiyecekler

Kilo Aldıran Yiyecekler

Zayıf birisinin kilo alması bazen kilolu kişileri zayıflatmaktan daha zordur. Kişi kilo alacak diye çok yemeye başlar, iştah artıran destekleri ve vitaminleri alır. Fakat bir türlü kilo alamaz. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Kilo aldıracak yiyecekler nelerdir?

Kilo almaya kararlıysanız öncelikle doktorun muayenesinden geçin. Bazı hastalıklar ve sorunlar sırasında kişi normal miktarlarda yemek yese de kilo alamaz ve aksine zayıflar. Bu tür kilo aldırmayan hastalıklar ve problemler arasında diyabet, bazı akciğer ve kalp hastalıkları, ağır kronik stresler ve depresyonlar, mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıkları, onkoloji hastalıkları görülebilir. Gerekirse doktor ek muayene ve analizleri belirleyecek ve kişiyi diğer uzmanların muayenelerine yönlendirecek. Eğer herhangi bir farklı hastalık olduğu tespit edilirse, hastaya öncelikle gereken tedavi belirlenecek.

Fakat bu tür tetkiklerinsonucunda hiçbir ciddi sorun veya hastalık tespit edilmediği durumlarda zayıflığın diğer nedenleri üzerinde durulmalıdır. Bu neden sık rastlanan yeterli olmayan eksik beslenme olabilir. Kilo almak isteyen kişi her şeyden önce beslenmesine dikkat etmelidir. Fakat bu asla yağlı ve tatlı yiyeceklere öncelik verilmesi gerektiği anlamına gelmez. Aksi takdirde bu tür bir beslenmenin sonucunda kişi çeşitli sorun ve hastalıklarla karşılaşabilir.

Kilo aldıracak yiyecekler nelerdir?

• Kilo almak isteyen kişinin tercih edeceği yiyecekler kalorili ve iyi kalitede olmalıdır. Bir gün içinde 5 kereden daha az, her seferinde aynı saatte olmak üzere, yeterli miktarlarda kalorili yiyecekler yemek gerekir.
• Kahvaltı yapmak şarttır. Kahvaltı denildiğinde peynir ve ekmek değil kalorili yiyecekler kastediliyor. Bu tereyağı eklenmiş çeşitli çorbalar, katı pişmiş yumurta veya bir omlet ve salata olabilir. Sabahları kakao içmek iyidir. Kakao çok faydalı ve kalorili bir içecektir.
• Bu tür bir diyet her zaman protein ve karbonhidratlar açısından zengin olmalıdır. Bu yiyecekler tavuk eti, kırmızı et, beyaz ekmek, balık, yağlı süt ürünleri, patates, baklagiller (nohut, fasulye), makarna olabilir.
• Meyve ve sebzeleri, meyve ve sebze sularını ve salataları, sütlü ve meyveli kokteylleri beslenmenize dahil etmeniz gerekir.
• Pastalar, tatlılar, mayalı ve milföy hamurundan yapılmış yiyecekler ve benzeri gıdalar çok aşırı kalorilidirler ve kilo aldıracak yiyecekler arasında görülebilir. Fakat unutmayın bu besinlerin kötüye kullanımı sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
• Fındık da çok yararlı ve kalorili bir besindir. Dolayısıyla her gün bir avuç fındık tüketmeniz önerilir.
• Akşam yemeği mutlaka tam değerli olmalıdır. Bu öğünde et yemeği tercih etmeniz önerilir. Akşam yemeği yatmadan 2 saat önce yenmelidir.

 

Kilo almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken hususlar

Kilo almak isteyen kişi yeterince uyumalıdır, uykusunu alıp iyi dinlenmelidir, gün içinde en az bir iki saat temiz havada dolaşıp yürüyüş yapması önerilir. Bu tür yürüyüşler kişiyi acıktıracaktır.
Sıvının yeterli miktarda alımı da çok büyük önem taşımaktadır. Fakat sıvıyı yemekten önce içmeyin, bu durumda midenizi doldurduğunuzdan daha az yiyebilirsiniz. Yemeklere en kalorili olanından başlanmalıdır, salatayı öğünün sonunda tüketin. Sıvı çorbalar ve bulyonların yerine daha katı ve bol kalorili tavuk ve et soslarını tercih etmelisiniz.
Fiziksel aktiviteler kilo almak isteyen insanlara yardımcı olur. Dans, aerobik ve yüzme gibi sporlarla ve vücut sporları ile uğraşan kişilerin kas dokusu artar ve bu vücudun hacminin artmasına yol açar. İnce ayakları ve kolları olan insanlara özel aletli egzersizler yardımcı olabilir.
Doktorun önerisine uymak koşuluyla vitamin ve mineral kompleksleri, özel iştah artıran ilaçlar alınabilir. Baharatlar bildiğimiz gibi iştahı artırır ve dolayısıyla yemeklerin hazırlanması sırasında baharatları bolca kullanın.
https://sanalrisk.com

Check Also

Otel Sor Hotel Yorum Şikayet Ve Puan

Otel Sor Hotel Yorum Şikayet Ve Puan Yaz tatillerinde bir oteli beğenmeyip kapısından geri döndüğünüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir