Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos Serveti ve Hayatı

JEFF BEZOS

Jeffrey Preston Jorgensen, bilinen adı ile Jeff Bezos, ABD’nin New Mexico eyaletinin yeşili ile ünlü bölgesi Albuquerque’de dünyaya geldi. 12 Ocak 1964 yılında doğan Jeff Bezos ilk okul  ve lise eğitimini New Mexico’da tamamlar. Bezos günümüzde önemli bir marka haline gelen ve yükselen yıldız olarak kabul edilen Amazonun kurucusu ve şu an ki CEO’sudur.

 

JEFF BEZOS HAYATI

1964 yılında doğan Jeff Bezos, ilk okul ve lise eğitimini tamamladığı New Mexico’da arkadaşları ile pek

Jeff Bezos Gençliği
Jeff Bezos Gençliği

anlaşamayan ve kavgacı biri olarak bilinmektedir. Okul yıllarında zeki ama, bilişim alanında daha çok vakit harcaması yüzünden derslerinde sivrilmemesi, ailesinin dikkatini çeker ve Texas’ta bir yurda kaydı verilir. Burada her gün yurttan kaçarak, interaktif bilişim alanında çalışmalar yapmaya başlar. Kim bilebilirdi ki, gün gelecek ve tüm bu bilgilerini, Dünya’nın en güçlü şirketlerinden biri olan Amazon için kullanacak.

 

BEZOS’UN ÜNİVERSİTE YILLARI

ABD Enerji Kurumunda görev alan dedesi, onun mühendis olmasını çok isterdi. Bu yüzden onu sürekli kuruma götürür ve burada çeşitli elektronik araçlar ile merakını bu yöne çekmeye çalışırdı. Nitekim, Bezos da, bu yönde eğilim göstermiş ve Elektronik Mühendisliğini okumuştur. Princeton Üniversitesinden 1986 yılında mezun olduktan kısa süre sonra, yakın arkadaşları ile bir şirket kurmaya karar verdiler. Ayrıca Bezos, bilgisayar bilişimleri alanında da 2 adet yüksek lisans derecesi almıştır.

 

ÜNİVERSİTEDEN AMAZONA GİDEN SÜREÇ

1986 yılında Princeton’dan mezun olduktan sonra, çok kısa bir süre içinde Wall Street’te bilgisayar bilimleri alanında çalıştı ve bu alanda kendini göstermeyi başardı. Daha sonra, burada bir çok şirket için Uluslararası bir yönetişim ve pazarlama ağı kurmaya çalıştı ve yine kısa bir süre sonra bu ağı kurarak önemli bir kaynak edindi. Bunun yanında internet özellikli alt yapı çalışmalarına başlayarak, internetin tüketim üzerine etkisini ortaya koyan çalışmalara imza attı. Bu da ona, Amazona koşar adımlarla yaklaşma fırsatı sağladı.

Amazon
Amazon

1994 yılına gelindiğinde ise, artık Amazon.org’u açmaması için hiçbir sebep kalmamıştı. Başta, garajında küçük bir alanda işe başlayan Bezos sonrasında küçük bir dükkan açmaya karar verdi. Seattle da küçük bir bilgisayar dükkanı açan Jeff, burada internet üzerinden ticaretin ilk adımını atmaya başladı.

Gelişen teknoloji ve aynı zamanda pazarlama teknik ve yönetimin değiştiği dünyamızda, ürünler artık bir mağazaya gerek kalmadan evimize kadar gelebilecekti. Bu çılgın projenin mimarı olan Jeff Bezos, kısa süre içinde ününü ABD ve Amerika kıtası dışına taşıyarak, şu an da yaklaşık 130 ülkeye kadar taşıdı. Dünyanın en büyük ticari web sitesi olarak kabul edilen ve bu koltuğunu uzun bir süre bırakmaya niyeti olmayan amazon.org, aktif kullanıcı sayısı bakımından da dünyanın önde gelen markası haline gelmiştir.

Amazon.org, bir çok ürün ve malzemeyi barındıran, hedef kitlesi milyarlar olan devasa bir şirkete dönüşmesinin yanında Jeff Bezos’u da dünyanın en zenginleri listesinde en üst basamaklara taşımıştır. 2015 verilerine göre 59.5 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

Dünyanın diğer en zenginlerini merak ediyorsanız bu yazımızı da okuyun https://www.eyorumlar.com/dunyanin-en-zengin-10-insani/

 

Check Also

Ercüment Balakoğlu Kimdir?

Ercüment Balakoğlu Ercüment Balakoğlu sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra, ses sanatçılığı da yapmaktadır. İstanbul Temaşa …

One comment

  1. realkingrobbo

    Adam diğerleri kadar tanınmasa da bence diğer zenginlerden daha zeki bir adam. Adamın yüzüne bakınca bile anlaşılıyor. King Jeff Bezos!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir