İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen konulardan biri de hiç şüphesiz,  işsizlik maaşıdır. Başbakan Binali Yıldırım’ın Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gündeme tekrar getirdiği işsizlik maaşı ile ilgili, kimlere nasıl ve hangi durumlarda verilir, maaş miktarı nasıl belirlenir gibi sorular ise vatandaşların kafasını karıştırmayı başarmış durumda. Sizlere bu konuda en net ve en son bilgileri vererek, bu konudaki kafa karışıklığını ve bilgi kirliliğini ortadan kaldırmaya çalışacağız.

 

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

İşsizlik maaşı, özellikle Batı dünyasında on yıllarca verilmekte olan, vatandaşların refahını arttırmaya dönük, belirli sürelerde ya da hayat boyu ödenen ödeneklerden oluşur. Türkiye’de de özellikle son yıllarda bazı özel durumlara sahip vatandaşlarımızın farklı miktarlarda devletten aldıkları geri ödemesi olmayan sosyal yardımlardır. Bu yardımlar şimdilik işsiz kalan vatandaşlara kısa süreli olarak verilmektedir.

Dünyanın ileri demokrasi sınıfında gösterilen ülkelerin çoğunda hatta hemen hemen hepsinde, işsizlik maaşı adı altında, vatandaşlara dönük bu uygulama, ülkemizde de bir çok kişi tarafından alınmaktadır. Bunun için, Türkiye’de, İşsizlik Fonu kurulmuş ve bu fona her yıl milyarlarca lira para akışı sağlanmaktadır. Bu paranın büyük çoğunluğu vergilerden oluşmakla birlikte, bir kısmı da, örtülü ödenek ve diğer gelirlerden meydana gelmektedir. Şu an, ülkemizde bir fona en büyük para transferine İşsizlik Fonunda rastlamak mümkün.  İşsizlik Fonu, bütçe ile orantılı olarak ayarlanmakta, arta kalan para ise, diğer sosyal yardımlarda değerlendirilmektedir.

 

İŞSİZLİK MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

4477 Sayılı İşsizlik Kanununa göre,  ülkemizde, işsizlik maaşına kanunda değinilen durumlara sahip kişiler başvurabilir. Bu durumlar ise, işten çıkma- çıkarılma olarak kabaca tarif edilebilir. Yani, eğer haklı bir gerekçeniz var ve bunu ispatlayabiliyor iseniz, kendiniz işten çıkmış olsanız dahi, işsizlik maaşını alabilirsiniz. Bunun yanında, haklı ya da haksız herhangi bir gerekçe ile işten çıkarılmanız, ( Kanunlarda yer alan yüz kızartıcı durumlar dışında) işsizlik maaşı başvurunuz için yeterlidir. Başvuru diyoruz çünkü, her başvuru olumlu sonuçlanmayabilir. İşsizlik maaşı alabilmek için, durumunuzun incelenmesi için biraz bekleyebilirsiniz. Hatta tam ümidinizi kesmişken bir anda işsizlik maaşı ödeneği almaya hak kazanabilirsiniz. Kim bilir, belki o zamana kadar yeni bir iş bulmuş ve sonuç sizin için olumsuz olabilir. Bu yüzden, hemen başvurunuzu yapmanızda ve takibini sürdürmenizde fayda var.

 

HANGİ DURUMLARDA İŞSİZLİK MAAŞI DEVREYE GİRER?

İşsizlik maaşı almanız için, son çıktığınız iş yerinde en az 120 iş günü çalışmış olmanız ve primlerinizi düzenli  olarak ödemiş olmanız gerekir. Ayrıca son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız da bir diğer şart. Yani kısacası, 4 ay çalışmış olma durumunuz ve son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik fonu primini düzenli ödemiş olmanız, sizin işsizlik maaşı almanız için gerekli ve ön şartlardır. Bunu sağlıyorsanız daha ne duruyorsunuz, siz de hemen işsizlik maaşı başvurusu yapıp, yeni bir işe girene kadar bu haktan yararlanın.

Hizmet akdi feshini yaptıktan sonra, yani iş yerinizle ilişiğinizi kestikten sonra, hemen en yakın İş-Kur şubesine giderek ya da elektronik ortamda başvuru yaparak İşsizlik maaşı almaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken, eğer İş-Kur şubesine gidecekseniz, sıranızı beklemeniz ve sıra geldikten sonra dilekçenizi doldurmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için, İş-Kur memurlarından yardım alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmeniz için, tabii bahaneler dediğimiz mücbir sebepler dışında 30 gün içinde başvuru yapmamanız durumunda, geçen süre, tabii başvuru sıralamasında sizi geriye çekebileceğini unutmamanızda fayda var. Böylesi bir durum, sizleri sıralamada geriye çekebileceği için, yeterli sayı yakalanması durumunda, bu haktan faydalanmanızı geciktirebileceği gibi, sizi bir sonraki kanuna kadar ya da yönetmeliğe kadar bekletebilir. O yüzden unutmayın! En fazla 30 iş günü içinde başvurunuzu yapın!

 

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsizlik maaşı alanlara bir müjdeyi de buradan vermiş olalım. Yapılan son toplantıda, işsizlik maaşına kısmen de olsa iyileştirme yapma adına zam yapıldı. Yapılan son zamlarla birlikte, işsizlik maaşı alanlar artık en alt limit için 509 lira yerine 659 lira alabilecek. Bunun yanında, üst limit için ise 1019 lira yerine 1318 lira alabilecek. Bu son zam düzenlemesi, vatandaşların yüzünü az da olsa güldürmeye yetti. Sonraki toplantılarda daha fazla maaş artışı ümidi ile.

 

İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ SÜRELER İLE VERİLİR?

İşsizlik maaşı, tahmin edildiği gibi şu an için ömür boyu olarak verilmemektedir. Bu yanlış algıyı da burada düzeltmek isteriz. Bunun yerine 10 aya kadar bir süre için bu ödenekten yararlanmanız mümkün. Bu süreden önce herhangi bir iş yerinde işe başlamanız durumunda, işsizlik maaşı otomatik olarak devreden çıkacak ve işsizlik sigortası primlerinizi ödemeniz gerekecektir.

Aldığımız duyuma göre, 10 aya varan işsizlik maaşından yararlanma süresi, 14 aya kadar çıkabilir. Böyle bir çalışma şu an için olmasa da ilerisi için düşünülmektedir.

İşsizlik fonuna 2016 yılı için yaklaşık 2 milyar lira para akışı sağlanmış ve bunun büyük çoğunluğu işsizlik maaşında kullanılmıştır. Bu miktarın  her geçen yıl artacağı tahmin edilmektedir. Çünkü, 2011 yılında yaklaşık 1 milyar 100 milyon lira para aktarılırken, 2012’de 1 milyar 200 milyon dolar ve 2014‘te 1 milyar 600 milyon dolar para İşsizlik Fonu’na devredilmiştir.

2023’te bu miktarın 5 milyar doları geçeceği tahmin edilmekle birlikte, İşsizlik Fonu’nun bu yıla kadar daha da geniş bir fon haline gelmesi ve diğer sosyal konularda da devreye girecek bir kurum olması bekleniyor

 

İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

-İşsizlik maaşı, herhangi bir işte çalıştığınız ya da bir işte ortak olduğunuz belirlendikten sonra kesilir. Bunu kendiniz belirtmediğiniz durumda, mücbir sebepler dışında, bir daha bu haktan yararlanamayacağınızı belirtmek isteriz.

– Haklı durumunuz dışında, İş-Kur ve diğer resmi kurumların istediği belge ve evrakları teslim etmemeniz ya da eksik teslim etmeniz de, bu haktan artık yararlanamamanıza sebebiyet verebilir.

-Belediye ya da diğer resmi kurumlar tarafından bu dönemde size yapılan iş tekliflerini hiçbir haklı gerekçeye dayanmadan reddetmeniz size pahalıya mal olabilir.

-Mesleki eğitimi reddederseniz de artık işsizlik maaşından faydalanmanız önlenebilir.

 

İŞSİZLİK MAAŞI ALIRKEN, AYNI ZAMANDA SAĞLIK HAKLARINDAN DA FAYDALANMA

En sık sorulan ve vatandaşlarımızı tedirgin eden konulardan birisi de, işsiz kalındığı dönem boyunca işsizlik maaşından yararlanılmasına rağmen, sağlık haklarından da faydalanabilme durumu. Evet, sağlık haklarınızdan da kesintisi bir şekilde faydalanabilirsiniz. Burada, sağlık sigortası primi ödemediğiniz için sadece sağlık haklarından faydalanabilirsiniz. Yani, prim günlerinizde ve miktarlarında herhangi bir değişiklik olmaz.

Yukarıda, işsizlik maaşı ile ilgili genel anlamda en sık karşılaşılan durumlara izah getirmeye ve sorulara cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan tüm sorularınızı ve varsa özel durumlarınızı, İş-Kur ve diğer ilişkili kurumlara iletebilirsiniz.

 

 

 

Check Also

En İyi Antivirüs Hangisi?

En İyi Antivirüsler Antivirüsler ilgisayarımıza sızan virüs, solucan, trojan gibi zararlı yazılımları tespit eden gerektiğinde …

7 Yorum

  1. 300 gün sigortalı sayılırsan 3-4 ay işsizlik maaşı alabiliyorsun

  2. 10 Milyon vatandaş işsizlik maaşı alabilmek için kıvranıyor Suriyelilere ve vatan hainlerine maaş,iş,burs,teşvik,yardım yağıyor

  3. 15-Ocak’ta işsizlik maaşı başvuruları .8 işsizlik başvuruları #.5 artmıştır.Bu tabloda Suriyelilere 25 milyar $ yardım sorgulanmaktadır

  4. işsizlik maaşı da olmasa hepten aç kalmıştım. Bitince ne yapacam bakalım

  5. İşsizlik başvuruları Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre #,5 artış gösterdi.. Ocak ayında 293.399 kişi işsizlik maaşı başvurusu yaptı. Ekonomi ne kadar iyi bu haberden belli oluyor.

  6. Babamdan işsizlik maaşı almaktan bıktım, azıcıkta devlet versin bana işşislik maaşımı

  7. Üretim yok işsizlik maaşı var ortada bir amaç yok serseriler her ülkede birbirini gasp ediyor klasikleşmiş markalarla dünya süslenmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir