Isıl İşlem Görmüş ve Fermente Sucuk Ne Demektir?

Isıl İşlem Görmüş Ne Demek?

Isıl işlem görmüş ve fermente sucuk yazısını siz de marketlerden satın aldığınız sucuklar üzerinde görebilirsiniz. Peki bunun anlamı nedir? Fermente sucuk zararlı mıdır? Tüm bu soruları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Öncelikle fermente sucuk ne demek? Sizlere gerekli açıklamayı yapacağız. Daha sonra ise ısıl işlem görmüş sucuk hakkında da bilgi vereceğiz.

 

Fermente Ne Demektir? Fermente Sucuk Nasıl Olur?

Fermente kelimesinin anlamı olgunlaştırılmış demektir. Diğer üretim yöntemlerine göre daha uzun sürer fermente sucuk yapımı için sucuk harcı hazırlanır. İçerisinde kıyma haline getirilen sucuk, gerekli baharatlar ve aroma vericiler bulunmaktadır. Dış yüzeyine ise yapay bir kılıf ya da hayvan bağırsağından yapılan bir kılıf geçirilir. Bu şekilde bekleyen sucuk olgunlaşır ve yenecek hale gelir.

 

Isıl işlem görmüş piliç sucuk

Işıl İşlem Görmüş Sucuk Nasıl Olur?

Isıl işlem görmüş sucukta aynı etin kıyma şekline getirilip içerisine baharatların ve aroma vericilerin eklenmesi ile oluşmaktadır. Fakat burada ki nokta şudur; Sucuğun olgunlaşması beklenmeden yüksek ısıya maruz bırakılır ve üretim aşaması bu şekilde hızlanarak daha kısa sürede raflara ulaşır.

 

Isıl İşlem Görmüş Sucuk İle Fermente Sucuk Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aslında bu iki işlemin yapay ya da hayvan bağırsağından yapılan kılıflara koyulana dek bir farkı yoktur. Bu işlemden sonraki bekletme süresinde fermente sucuk işlem görmeden olgunlaşmayı bekler, ısıl işlem görmüş sucuk ise olgunlaşmayı beklemeden ısıl işleme maruz kalır. Bu sebeple ısıl işlem gören sucuklar daha ucuz olmaktadır. Aynı zamanda ısıl işlem görmüş sucuk hemen piyasaya sürülebildiği için üretim kalitesini artırmak amacı ile bu şekilde hazırlanır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Mu Yoksa Fermente Sucuk Mu Tercih Edilmeli?

Yapılan bir araştırma sonucunda bu iki sucuk türünün de tat, koku ve lezzet bakımından herhangi bir farkı tespit edilememiştir. En çok tüketilen sucuk ise ucuz olduğu için ısıl işlem görmüş sucuktur.
Fermente ürünün neden pahalı olduğu da burada apaçık anlaşılmaktadır. Normalde 30 gün bekleyecek olan sucuk 3 ya da 5 gün içinde ısıl işlem ile olgunlaştırılması maliyetin düşmesini sağlamaktadır. Bu durumda da fermente sucuk daha pahalıya satılmaktadır. Fakat ikisinin farkını kendiniz bu sucuklardan alarak görebilirsiniz.

Sucukta Bulunan Nitrat ve Nitrit Zararlı Mıdır?

Sucuk içerisinde özellikle Clostridium botulinum isimli bakterinin çoğalmaması için içerisine nitrit ve nitrat katılmaktadır. Fakat bu ürünlerin miktarları çok önemlidir. Nitrit ve nitrat ayrıca fazla tüketildiğinde zararı da bulunmaktadır. Sucuk içerisinde ki nitrit miktarı en fazla 50 mg/kg, sodyum nitrat miktarı ise en fazla 250 mg/kg olmalıdır.

Sucuk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yukarıdaki açıklamalarımıza göre ve tabi ki bütçenize göre hangi sucuğu almak istediğinize marketleri gezerek siz karar vermelisiniz. Isıl işlem görmüş ya da üzerinde fermente sucuk yazısı bulunan ürünleri tercih etmek doğru olacaktır. Sucuk üzerinde ki içindekiler kısmını incelemelisiniz. Bazı marketlerde farklı etiketler yada fiyat etiketi gibi baskılar kullanılarak zararlı kısımlar kapatılabilmektedir. Özellikle domuzdan yapılan salamlarda kullanıldığı bilinmektedir. Sucuklar üzerinde yer alan mangal sucuk, kasap sucuk ya da bunun gibi ibarelere kanmayın. Yani bu tür yazıların olması herhangi bir anlama gelmemektedir. Siz sadece fermente mi yoksa ısıl işlem mi görmüş o bölümlere bakın. Fermente sucuk alacaksanız üzerinde ki protein miktarına, yağ oranına, nem oranına ve PH değerine dikkat etmelisiniz. Gerekirse ALO 174 nolu numaradan şikayette bulunabilirsiniz. Sucuk içerisinde kesinlikle nişasta kullanımı olmamalıdır. Buna da dikkat edin. Siz de güvendiğiniz marketlerden alışveriş yaparak aldığınız ürünleri incelemelisiniz. Tercih yaparken yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurun.

Check Also

En İyi Antivirüs Hangisi?

En İyi Antivirüsler Antivirüsler ilgisayarımıza sızan virüs, solucan, trojan gibi zararlı yazılımları tespit eden gerektiğinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir