Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın!

Hünnap Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hünnap Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sağlık 25 Ekim, 16:52'de eklendi

Hünnap

Kuru ya da yaş olarak tüketilebilen Hünnap, adeta bir ecza deposudur. Onlarca faydası olan bu bitkiye yeterince gösterilmeyen önem, faydalarını da almamızı zorlaştırmaktadır. Özellikle Çin’de çok uzun yıllar hatta asırlarca hem besin öğesi olarak hem de ilaç olarak tüketilen Hünnap, maalesef ülkemizde yeteri kadar bilinmemekte, hatta çoğumuzca ismi ilk defa duyulmaktadır. Peki, nedir Hünnap’ı bu kadar değerli ve önemli kılan şey? Nasıl ve nerelerde üretilir? Faydaları ve zararları nelerdir? Hangi alanlarda kullanılır? Tüm bu soruların cevaplarını  ve daha bir çok konuyu öğrenmek istiyorsanız, Hünnap’ın bilinmeyenleri ile devam edelim lütfen.

 

HÜNNAP NEDİR? NASIL BİR BİTKİDİR?

Latin ifadesi ile Ziziphus bilinen adı ile Hünnap, Cehrigiller ( tropik bölge kökenli, dikenli ağaçları ile bilinen) familyanın en önemli elemanlarından biridir. Dikenli yapısı ile, meyvesini ele vermemekte direten bu tatlı bitki, sarı ve yeşil renkli olarak karşımıza çıkar. Yaklaşık 5-13 metre uzunluğuna kadar uzayabilen bu dikenli ağacın güzel hoş kokulu meyvesi, aynı zamanda “Çin Hurması” olarak da bilinir. Sert ve çekirdekli yapıya sahip oval biçimli hünnap, kuru ya da yaş olarak tüketilebilir.

 

HÜNNAP HANGİ BÖLGELERDE BULUNUR?

Hünnap, daha çok Kuzey Afrika ve Orta Doğu’nun bir bölgesi ile Çin, Japonya, Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinin yanında belli başlı ülkelerde bulunur.

Ülkemizde de hünnap yetiştiriciliği son yıllarda yapılmakta ve bu alanda sosyal tabanlı tanıtımlar yapılmaktadır.

 

HÜNNAPIN İÇERİĞİNDE NELER VARDIR?

Hünnap, çeşitli amino grubu asitler sayesinde, mineral ve vitaminlerin yanında karbonhidratları da içerir. 100 gramında yaklaşık olarak 79 kcal besin değeri vardır. Her 100 gramında yaklaşık %5 A vitamini, %18 B vitamini ve %85 civarında C vitamini bulundurduğu düşünülürse, bir avuç Hünnapın ne kadar değerli bir besin olduğu anlaşılır.

Potasyum, Magnezyum, Demir, Çinko, Sodyum gibi bileşenler, hünnapın yapısını oluşturmakla birlikte, vücut için gerekli mineral alımını da sağlar.

 

HÜNNAP NASIL KULLANILIR? FAYDALARI NELERDİR?

Hünnap Ağacı

Hünnap ağacından meyvelerini kopardıktan sonra, dilerseniz taze bir şekilde tüketebileceğiniz gibi, dilerseniz de kurutarak kuru çerez olarak ya da suda kaynatarak da kullanabilirsiniz. Kaynatarak içebilir ya da reçelini de yapabilirsiniz. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde, Hünnap reçeline sık rastlamak mümkündür.

Hünnapın faydaları ise saymakla bitmez. Günde birkaç adet hünnap, ya da bir miktar hünnap reçeli yahut kaynatılmış Hünnap suyu, derdinize çare olabilir.

İştahsızlıktan dolayı bir türlü yemek yemeye yanaşmıyorsanız birkaç kurutulmuş hünnap meyvesini tüketmenizde fayda vardır. İştahınızı açacak ve yemek yemenizi kolaylaştıracaktır. Anemi olarak bilinen kan yetmezliği problemini de kaynatılmış suda bir süre bekletilen hünnap ile çözüme kavuşturmanız mümkün.

Eğer sürekli ihtiyaç problemi yaşıyorsanız, ishalinizde var ise Hünnap meyvesi tam da size göre. Birkaç Hünnap meyvesini aç karnına yiyin ve sonucu gözlerinizle görün.

Sizin ya da çocuğunuzun ateşi yükselmişse korkmanıza gerek yok. Bir bardak, daha önceden kurutulmuş ve bekletilmiş suya attığınız Hünnap meyvesi ile bu rahatsızlığınızdan kurtulacaksınız.

Ayrıca, bazı göz rahatsızlıklarına da iyi geldiğini söylemiş olalım. Bunun yanında Astım bronşit ya da alerjik astım rahatsızlığınız da var ise Hünnap derdinize çare olabilir.

Hünnap meyvesi ve çekirdekleri, sağlık bakımından hiçbir risk teşkil etmemekle birlikte, aşırıya kaçmamanız konusunda özellikle sizleri uyarıyoruz. Çünkü yapısındaki proteinler, fazla tüketmeniz durumunda protein zehirlenmenizi kaçınılmaz hale getirebilir. Herhangi bir olumsuzluk durumunda, bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

 

100 gr Hünnap Besin Değerleri

Kalori (kcal) 79
Magnezyum 10 mg
Toplam yağ 0,2 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 250 mg
Karbonhidrat 20 g
Protein 1,2 g
A Vitamini 40 IU C Vitamini 69 mg
Kalsiyum 21 mg Demir 0,5 mg
B6 Vitamini 0,1 mg

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Öğrendim ki: Hünnap Meyvesi Bir Eczaneymiş : Mühendis Anne | Her Annenin İçinde Bir Mühendis Ruhu Vardır on 7 Kasım 2017

Yazıya 7 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

samet 26 Ekim 2016

hiç duymadığım bi meyve, ama bulması da baya zor sanırım.

İbrahim Karadaş 11 Aralık 2016

Çok faydalı bir meyvedir Eskişehir in Sivrihisar ilçesinde bulunmaktadır başka hiçbir ilçede bulunmaz

kader 1 Kasım 2016

Daha once hünnap meyvesinin büyükçe olanlarndan yediniz mi? Sırf bu meyveyi yiyip Allah’ın varlığına inanmak mümkün ♥
Öyle müthiş bir lezzet..

kaan 11 Şubat 2017

bu meyveyi meyve olarak satın alabileceğimiz bir yer var mı?

gaye 14 Şubat 2017

Hünnap meyvesi mersinde var anamurda görmüştüm

canan 3 Mayıs 2017

Hünnap çiçeğinin kokusuna hasta oluyorum, çok keskin bi kokusu var.

Deniz bahce 11 Eylül 2017

Ceyhandada var her il ve ilcede varda bilinmiyor

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com