Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Gastrit Nedir? Gastrit Sebepleri ve Belirtileri

ELEKTRO GİTAR, VİŞNE KIRMIZISI SUNBURST, PSLP-1F & PSLP-1R (H-H)

Stilea SM2019B Mutfak Şefi

Skoda Superb-2010-2012 Sis Sağ Famella Lambası

Bosch Condense 2000 W 24 Kw Yoğuşmalı Kombi 20.640 Kcal/H ZWB24-1AR

Gastrit Nedir? Gastrit Sebepleri ve Belirtileri

Nedir?, Sağlık 17 Ekim, 21:15'de eklendi

Gastrit Nedir?

 

Mide iç yüzeyini saran mukoza tabakasının farklı sebepler neticesinde fazla hidroklorik asit salgılaması ile bu tabakanın aşınmasıyla mide de açığa çıkan bu hastalığa gastrit denir.

Özellikle 15 yaş üstü bireylerde sıklıkla görülen bir mide rahatsızlığıdır. Diğer mide rahatsızlıklarına nazaran sebepleri ve sonuçları daha yüzeysel olmasına rağmen tedavi edilmediği ve ilerlediği takdirde mide kanserine kadar ilerleyebilir. Tedavi süreci ise mide asitlik derecesine uygun yoğun ve düzenli ilaç kullanımıyla devam etmektedir. Doktorun önerdiği şekilde düzenli olarak kullanılan ilaçlar ile kesin bir tedavi sonucuna ulaşmak mümkündür.

 

Gastrit Sebepleri ;

Gastrit genel anlamıyla kronik pylori denilen bakterinin sebep olduğu bakteriyel bir enfeksiyon sonucu oluşmaktadır. Bu bakterinin düzensiz beslenme alışkanlığı, yerli ve yersiz tüketilen gereksiz yiyecek ve içecekler, sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimi, çocukluk çağında yoğun antibiyotik kullanımı sonucu çocukluk döneminde vücuda girdiği ve ileri ki yaşlarda ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bunlar dışında sinir ve stres gibi psikolojik durumlar da gastrite sebep olabilir. Çünkü fazla sinir ve stres bulunduran bünyede mide asit üretimi fazla ve düzensiz bir şekilde gerçekleşir.
Tüm bunların yanında gastrit hastalığı genetik olarak da katılan bir hastalıktır.

 

Gastrit Belirtileri

Gastrit belirtileri de hastalığın kronik veya akut bir şekilde gelişmesine bağlı olarak farklı belirtiler gösterebilir. Kronik gastrit başlarda kendini çok fazla belli etmez, ederse de kısa süreli belirtiler gösterir. Kronik gastritteki bu kısa süreli belirtiler arasında mide iltihabı, şişkinlik, kusma ve iştahsızlık ve bunların sebep olduğu tek bir noktada yoğunlaşan kısa süreli ağrılar vardır. Akut gastritte ise mide de tıpkı reflüdeki gibi yoğun yanmalar, aşırı basınç sonucu uzun süreli şişkinlikler, kanla karışık kusmalar, tek bir noktada yoğunlaşan ağrılar gibi belirtiler vardır.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

mukaddes 1 Kasım 2016

Midedemde helicobakteri ve kronik gastrit var önerilerileriniz olursa lütfen söyleyin

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com