Gastrit Nedir? Gastrit Sebepleri ve Belirtileri

Gastrit Nedir?

 

Mide iç yüzeyini saran mukoza tabakasının farklı sebepler neticesinde fazla hidroklorik asit salgılaması ile bu tabakanın aşınmasıyla mide de açığa çıkan bu hastalığa gastrit denir.

Özellikle 15 yaş üstü bireylerde sıklıkla görülen bir mide rahatsızlığıdır. Diğer mide rahatsızlıklarına nazaran sebepleri ve sonuçları daha yüzeysel olmasına rağmen tedavi edilmediği ve ilerlediği takdirde mide kanserine kadar ilerleyebilir. Tedavi süreci ise mide asitlik derecesine uygun yoğun ve düzenli ilaç kullanımıyla devam etmektedir. Doktorun önerdiği şekilde düzenli olarak kullanılan ilaçlar ile kesin bir tedavi sonucuna ulaşmak mümkündür.

 

Gastrit Sebepleri ;

Gastrit genel anlamıyla kronik pylori denilen bakterinin sebep olduğu bakteriyel bir enfeksiyon sonucu oluşmaktadır. Bu bakterinin düzensiz beslenme alışkanlığı, yerli ve yersiz tüketilen gereksiz yiyecek ve içecekler, sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimi, çocukluk çağında yoğun antibiyotik kullanımı sonucu çocukluk döneminde vücuda girdiği ve ileri ki yaşlarda ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bunlar dışında sinir ve stres gibi psikolojik durumlar da gastrite sebep olabilir. Çünkü fazla sinir ve stres bulunduran bünyede mide asit üretimi fazla ve düzensiz bir şekilde gerçekleşir.
Tüm bunların yanında gastrit hastalığı genetik olarak da katılan bir hastalıktır.

 

Gastrit Belirtileri

Gastrit belirtileri de hastalığın kronik veya akut bir şekilde gelişmesine bağlı olarak farklı belirtiler gösterebilir. Kronik gastrit başlarda kendini çok fazla belli etmez, ederse de kısa süreli belirtiler gösterir. Kronik gastritteki bu kısa süreli belirtiler arasında mide iltihabı, şişkinlik, kusma ve iştahsızlık ve bunların sebep olduğu tek bir noktada yoğunlaşan kısa süreli ağrılar vardır. Akut gastritte ise mide de tıpkı reflüdeki gibi yoğun yanmalar, aşırı basınç sonucu uzun süreli şişkinlikler, kanla karışık kusmalar, tek bir noktada yoğunlaşan ağrılar gibi belirtiler vardır.

Check Also

Zayıflamak isterken canından oldu

Antalya’da 18 yaşında 177 kiloya ulaşan ve obezite ameliyatı sonrası 8 yıldır yatağa bağımlı olan …

One comment

  1. Midedemde helicobakteri ve kronik gastrit var önerilerileriniz olursa lütfen söyleyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir