FARC Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri Hakkında Merak Edilenler

FARC

Kolombiya’da direnişçi halk cephesini oluşturdukları iddiasıyla, mevcut hükümeti devirerek yerine Halkçı tabakanın hakim olmasını sağlamak için oluşturulmuş önceleri milis, sonraları düzenli orduya geçen silahlı örgüttür FARC. Özellikle Marksist Leninist ideolojiden dolayı, Güney Amerika başta olmak üzere birçok ülkeden taraftar toplayabilmiştir. Arkasındaki derin güçleri de varsayarsak, bir Dünya Gerilla Örgütü olarak kabul edebiliriz. Hatırı sayılır örgüt elemanı ile, Kolombiya’da bir çok olay meydana getirmiş, çeşitli infialler ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. FARC, özellikle Küba ve Bolivya halk ayaklanmalarından ve gerilla örgütlenmelerinden etkilense de kökü daha öncelere dayanmaktadır. Gün be gün artan destekçi ve militanları ile Kolombiya merkez hükümetinin karşı koyması zorlaşmış, Kolombiya’nın bir kısmının hakimiyetini ele geçirmişlerdir. Birkaç yılda bir, Kolombiya Merkez Hükümeti yetkilileri ile FARC yetkilileri toplanarak bir anlaşma yapmaya çalışsa da, bu şimdiye kadar olumlu bir sonuç gösterememiştir. Bunun en büyük nedeni ise, FARC’ın bir milis kuvveti özelliğini tam anlamı ile bırakamayıp, düzenli orduya tam geçememesinden kaynaklanan lider boşluğudur. FARC’ın elindeki her bölgede küçük farklılıklar görülse de, temeldeki ayrışmalardan dolayı, Hami bir lidere biatı mümkün olamamıştır. Bu yüzden, FARC, düzenli orduya geçiş eğilimi göstermiş ve bir üst liderin varlığı ihtiyacını gündeme getirmiştir. Manuel Marulanda dönemi sonrası görülen Hami lider boşluğu, şu an en muğlak konu olarak FARC’ın ilgilenmesi gereken konuların başında gelmiştir. Manuel Marulanda sonrası, örgütte bir fetret dönemi yaşansa da, halktan da destek alması FARC’ı ayakta tutan en önemli nedendir.

 

MANUEL MARULANDA KİMDİR?

Manuel Marulanda Kimdir?
Manuel Marulanda Kimdir?

13 Mayıs 1930’da doğan Pedro Antonio Marin Marin, kod adı ile Manuel Marulanda, Genova, Quindio’da doğmuştur. Lakabı keskin nişancı anlamına gelen “Trofijo” dur.

Aile yapısı onu Komünist bir anlayışa yitmiş ve Kolombiya’da henüz genç yaşta olmasına rağmen Kolombiya Komünist Partisi’ne üye olmuş ve kısa sürede bu partinin etkin üyeleri arasına girmiştir.

Kolombiya’daki komünist, liberal ve sosyalist parti liderlerinin bir biri ardına ölmesi ya da öldürülmesi, onun için yeni bir başlangıç anlamına geliyordu.

Böylelikle birkaç arkadaşı ile birlikte FARC ( Kolombiya Devrimci Silahlı Örgütü)’nü kurdu.

26 Mart 2008 yılında ise kalp krizinden ölerek FARC liderliğini Alfonso Cano’ya bırakmıştır.

 

FARC’IN KURULUŞUNA GİDEN SÜREÇ

Marulanda ve köklü ailesi, zamanın sosyalist, devrimci ve liberal parti lider ya da üyelerinin, devlet tarafından öldürülmesini hazmedemeyerek, arkasına aldıkları halk güçleri ile birlikte ilk silahlı ayaklanmayı yapmışlardı. Bu silahlı milis gruplar Genova’da ve Güney Kolombiya’da önemli destekçiler ile birlikte, ülke çapında eylemleri düzenlediler. Başlarda, sadece bir göz dağı olarak kurulan bu örgüt, sonraları hızını alamayarak FARC (Kolombiya Devrimci Halk Güçleri)’nin 1964 yılında kurulması sürecine kadar ilerledi.

FARC’ın ilk kurucu lideri Manuel Marulanda’dır. Kolombiya Komünist Partisi’nin bir kanadı olarak kurulan FARC’ın  10.000- 15.000 dolaylarında aktif militanı ve binlerce destekçisi olduğu bilinmektedir.  FARC Kolombiya’nın %35-40 gibi bir kısmının hakimiyetini ele geçirmiş ve buralarda düzeni sağladığını iddia etmektedirler. Öyle ki, halktan vergi alma ve bazı yasaları uygulamaları da onların artık bir Kolombiya yöneticisi olduklarını göstermektedir.

Manuel Marulanda’nın 24 Mayıs 2008’de kalp krizinden ölmesi ile yerine halen günümüzde de liderlik yapan Alfonso Cano gelmiştir. Alfonso Cano’nun liderliğini kabul etmeyen bir grubun varlığından da bahsetmek mümkündür.

FARC ile Kolombiya Merkez Hükümeti arasında, 1984-1990, 1998-2002 yıllarında barış görüşmeleri sonucunda kısmi ateşkes konusunda anlaşma sağlanmasına rağmen, günümüzde dahi kesin bir sonuç alınabilmiş değil.

Check Also

Ercüment Balakoğlu Kimdir?

Ercüment Balakoğlu Ercüment Balakoğlu sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra, ses sanatçılığı da yapmaktadır. İstanbul Temaşa …

3 Yorum

  1. bazı geri zekalılar halen pkk ile FARC kıyaslaması yapıyor, harbi mal bunlar

  2. Nobel barış ödülünü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un oldu. FARC lideri de açıklama yaptı “ödül değil barış istiyorum” Bizdeki kendini farc ile kıyaslayan dangalaklara ithaf olunur!

  3. ernestomaciast

    farc ile pkk kıyaslaması yapan geri zekalılar var. İyi araştırsınlar yanlarında bile geçmez pkk farc’ın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir