En İyi Antivirüs Hangisi?

En İyi Antivirüsler

Antivirüsler ilgisayarımıza sızan virüs, solucan, trojan gibi zararlı yazılımları tespit eden gerektiğinde bilgisayarı ya da telefon tablet gibi cihazları tarayan yazılımlardır. Eğer bilgisayar ya da telefon kullanırken cihaz yavaşlamaya, verdiğimiz komutları yerine getirmemeye başladıysa muhtemelen iyi bir virüs temizliğini hak etmiş demektir.

Virüslerin yaygınlaşması sonucu antivirüs programları kullanıcıların vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Bu nedenle cihazlarda güvenliği sağlayabilmek adına doğru antivirüs programını bulmak ve bu programı kullanmak daha sıhhatli olacaktır. En iyi antivirüs programı denilince akla bir çok seçenek gelmektedir.

 

En İyi Antivirüs Programı Hangisidir?

Virüsler kadar önemli olan bir diğer unsur da doğru antivirüs programını bulabilmektedir. Piyasada bir çok antivirüs programı bulunmaktadır. Bu antivirüs programlarının ne kadar başarılı olduğu bir muammadır. En iyi antivirüs programlarını bulabilmek için biraz emek harcamak ve doğru sitede bulunmak gerekmektedir. Bu yazıda en iyi antivirüs programlarından bahsedilmektedir.

Bitdefender Antivirüs

Softwin tarafından geliştirilen Rumen kökenli bir güvenlik yazılımıdır. Son sürümü ile oldukça gelişmiş özellikler barındıran Bitdefender 100’den fazla ülkede piyasadadır.

Kaspersky Antivirüs: Rus kökenli bir antivirüs programı olup, Kaspersky lab tarafından geliştirilmiştir. Kaspersky antivirüs Avrupa, Amerika ve Asya’da yaygın olarak kullanılmakta olup, popüler güvenlik yazılımlarından birisidir.

Norton Antivirüs: Symantec firması tarafından geliştirilen bu güvenlik yazılımı hem Windows hem de macOS işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

Comodo Antivirüs: Melih Abdülhayoğlu yönetimindeki bir şirket tarafından piyasaya sürülen comodo antivirüs yazılımı bilgisayarları virüslere karşı başarıyla korur. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede yerleşkeleri olan Comodo antivirüs piyasada var olan en iyi güvenlik çözümlerindendir.

Antivirüs listesini böyle uzatmak mümkündür. Antivirüs satın alırken yahut indirirken dikkat edilmesi gereken bilgisayarın ya da cihazın ihtiyaçlarıdır. Mesela cihaza çok flaş bellek takılıyorsa buna göre bir çözüm üretmek yerinde olacaktır.

 

Anti virüs yazılımı, yazılım virüslerini ve solucanları, truva atlarını, reklam yazılımlarını ve benzeri diğer kötü amaçlı yazılımları önlemek, aramak, tespit etmek ve kaldırmak için tasarlanmış bir program veya programlar dizisidir.

Kaynak: https://www.gamer.com.tr/haberler/2018in-en-iyi-10-ucretsiz-antivirus-programi

antivirus

Bu araçlar, kullanıcıların internete bağlandıktan birkaç dakika sonra virüsten korunma yazılımı yüklü olmayan bir bilgisayara bulaşması nedeniyle yüklü ve güncel olması açısından kritik önem taşır. Anti-virüs şirketleri, günlük olarak oluşturulan 60.000’in üzerinde yeni kötü amaçlı yazılım parçasını üretildiğini tespit etmiştir.

Anti-virüs yazılımı kuran ve sunan birkaç farklı şirket var ve her teklifin içeriği değişebilir ancak hepsi bazı temel işlevleri yerine getirirmektedir:

  • Belirli dosyaları veya dizinleri herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya bilinen zararlı virüsler için tarama.
  • Otomatik olarak sizin için çalışacak taramaları planlamanıza izin verir.
  • Belirli bir dosyanın veya bilgisayarınızın veya CD veya flash sürücünün istediğiniz zaman taranmasını sağlar.
  • Algılanan kötü amaçlı kodları kaldırır. Bazen bir enfeksiyondan haberdar edilecek ve dosyayı temizlemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, diğer programlar bunu otomatik olarak sahnelerin arkasında yapacaktır.
  • Bilgisayarınızın “sağlık” sorunlarını gösterir.

Gerçek zamanlı koruma

Gerçek zamanlı koruma, erişim sırasında tarama, arka plan koruması, yerleşik kalkan, otomatik koruma ve diğer eşanlamlılar, çoğu antivirüs, casus yazılımdan koruma ve diğer kötü amaçlı yazılımdan koruma programları tarafından sağlanan otomatik koruma anlamına gelir. Bu, bilgisayar sistemlerini, bilgisayar virüsleri, casus yazılımlar, reklam yazılımı ve diğer kötü niyetli nesneler gibi ‘gerçek zamanlı’ olarak şüpheli etkinlikler için izler, başka bir deyişle bilgisayarın etkin belleğine yüklenen veriler: CD takarken, bir e-postayı açarken veya tarama yaparken Web’de veya bilgisayarda zaten bulunan bir dosya açıldığında veya çalıştırıldığında.

Rootkit algılama

Antivirüs yazılımı, rootkit taramaya çalışabilir. Bir rootkit, tespit edilmeden bir bilgisayar sistemi üzerinde idari düzeyde kontrol sağlamak üzere tasarlanmış bir malware türüdür. Rootkit’ler, işletim sisteminin nasıl çalıştığı ve bazı durumlarda anti-virüs programını nasıl değiştirebileceğini değiştirebilir ve etkisiz hale getirir. Rootkit’lerin kaldırılması zordur, bazı durumlarda işletim sisteminin tamamen yeniden kurulmasını gerektirir

Sezgisel (Heuristics)

Birçok virüs, tek bir enfeksiyon olarak başlar ve mutasyon veya diğer saldırganların hassaslaştırması yoluyla varyantlar denilen düzinelerce farklı türde büyüyebilir. Genel algılama, tek bir virüs tanımını kullanarak birden fazla tehdidi algılama ve kaldırma anlamına gelir.

Örneğin, Vundo trojan antivirüs satıcısının sınıflandırmasına bağlı olarak birkaç aile üyesine sahip. Symantec, Vundo ailesinin üyelerini iki farklı kategoriye, Trojan.Vundo ve Trojan.Vundo.B sınıflandırır.

Belirli bir virüsü tanımlamak avantajlı olabilmesine rağmen, genel bir imza veya mevcut bir imzayla uyuşmama yoluyla bir virüs ailesini algılamak daha hızlı olabilir. Virüs araştırmacılar, bir ailenin tüm virüslerinin benzersiz bir şekilde paylaştığı ortak alanlar bulur ve böylece tek bir genel imza oluşturabilir. Bu imzalar genellikle farklılıkların bulunduğu yuvalanmış karakterler kullanarak bitişik olmayan kod içerir. Bu joker karakterler tarayıcıya ekstra, anlamsız kodlarla doldurulmuş olsa bile virüsleri algılamasına izin verir. Bu yöntemi kullanan bir tespitin “buluşsal tespit” (heuristic detection) olduğu söylenir.

İmza tabanlı algılama (Signature-based detection)

Geleneksel antivirüs yazılımı kötü niyetli yazılımları tanımlamak için imzalara güvenir.

Önemli ölçüde, bir virüsten koruma yazılımı bir virüsten koruma firmasının eline geçtiğinde, kötü amaçlı yazılım araştırmacıları veya dinamik analiz sistemleri tarafından analiz edilir. Ardından, bir kötü amaçlı yazılım olduğu tespit edildiğinde, dosyanın doğru imzası çıkarılır ve virüsten koruma yazılımının imzalar veritabanına eklenir.

İmza tabanlı yaklaşım malware salgınlarını etkin bir şekilde içerse de, kötü amaçlı yazılım yazarları “oligomorfik”, “polimorfik” ve daha yakın zamanda “metamorfik” virüsler yazarak bu tür yazılımlardan bir adım önde olmaya çalışmışlardır; Sözlükteki virüs imzalarıyla uyuşmaması için kendilerini gizleme yöntemi olarak değiştirin.

Alternatif çözümler

Tek tek bilgisayarlarda çalışan, yüklü antivirüs çözümleri, her ne kadar en çok kullanılanlardan biri olsada kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmanın yalnızca bir yöntemidir. Birleştirilmiş Tehdit Yönetimi (UTM), donanım ve ağ güvenlik duvarları, Bulut tabanlı antivirüs ve çevrimiçi tarayıcılar da dahil olmak üzere diğer alternatif çözümler de mevcuttur.

 

 

 

Check Also

100 cl EFE Rakı Fiyatı

100 cl EFE Rakı Kaç Para? 2018 Yılına girmemizle birlikte alkollü içeceklere yapılan zamdan 100 …

One comment

  1. Bence hiçbirisi en iyi değil, hepsi bilerek bir şeyleri açık bırakıyor. En iyi bilgisayar güvenliği internet bağlantısını kapamaktan geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir