Gangster Filmleri

En İyi 10 Gangster Filmi

Gamze 05 Eki 2016 Enler  1

En İyi 10 Gangster Filmi

 

1-Baba (The Godfather, 1972); Gangster filmi denilince akla ilk gelen yapımlardan olan film, ünlü mafya babası Don Carleone’nin ve ailesinin hikâyesi anlatılmaktadır.

 

2-Sıkı Dostlar (Goodfellas, 1990); Gansgter Henry Hill çok yakın iki arkadaşı Jimmy Conway ve Tomy De Vito ile soygun yaparlar. Jimmy ve Tommy soyguna katılan diğerlerini öldürüp mafya içinde yükselmeye başlarlar. Bu durum Henry’i rahatsız eder ve olaylar gelişir.

 

3-Yaralı Yüz (Scarface, 1932); mafya patronlarından birini öldüren Tony Camonte’nin ailesi ve sistemle mücadelesi konu edilir.

 

4-Halk Düşmanları (The Public Enemy, 1931); 1909-1920 yılları arasında Gangster Tom Powers’ın ortağıyla birlikte mafya tetikçisi olarak başına gelenler konu ediliyor.

 

5-Dilinger (1945); Ünlü gangster John Dillinger’in hayatının sinemadaki ilk konu edilişi. Başroldeki oyuncu Lawrence Tierney’e, Anne Jeffreys, Ralp Lewis eşlik ediyor.

 

6-Bir Zamanlar Amerika’da (Once Upon a Time in America, 1984); 2. Dünya Savaşı yasaklısı olan Musevi kökenli bir gangsterin büyüdüğü yer olan Brooklyn’e geri dönerek geçmişiyle yüzleşmesi konu edilir. Başrollerinde Robert De Niro, James Woods ve Joe Pesci bulunmaktadır. Yönetmen Sergio Leone’dir.

 

7-Casino (1995), Ace Rothstein kumarhane sahibidir. Yakın dostu Nicky aynı zamanda onun yardımcısıdır. Ancak, bir zaman sonra Nicky’in amacının tüm kumar piyasasını ele geçirmek olduğu anlaşılır.

 

8-Günaha Davet (A Bronx Tale, 1993), 1960’larda New York’un kenar mahallelerinde geçen filmde, oğlunu mafya dünyasından uzak tutmaya çalışan Lorenzo Anello ve oğlu arasındaki mücadele konu ediliyor.

 

9-Carlito’nun Yolu (Carlito’s Way, 1993); Carlito hapishaneden yeni çıkmıştır ve eski hayatından farklı bir hayat planlamaktadır. Ancak, avukatı onu kirli bir işe bulaştırır. Oda bu durumdan kurtulmaya çalışacaktır.

 

10-Küçük Cesar (Little Cesar, 1931), “Küçük Cesar” lakaplı “Gino” adlı bir gangsterin başından geçenler konu edilmektedir.

En İyi 10 Gangster Filmi ile ilgili kısa bilgiler vermeye çalıştık. Listeye eklenmesini istediğiniz gangster filmi varsa konu altından yazın, listeyi güncelleyelim.

Etiketler:

Gamze Başaran {Gamze}

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)/Açıköğretim Fakültesi/Dış Ticaret (Açıköğretim) Son sınıf öğrencisiyim. Sinema ve belgeseller favorilerim arasındadır. Ayrıca iyi bir Squash oyuncusuyum.
en-guclu-ordu
Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu 2016
dovme
En İyi 10 Dövme Modelleri
dede
Bir Dedeye Sahip Olmanın 10 Faydası
Dünya'nın En Küçük Ülkeleri
Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

“En İyi 10 Gangster Filmi” üzerine 2 yorum

  1. Aaronsul diyor ki:

    Ahh baba izleyesim geldi gene, her 3-5 ayda bir seriyi baştan sona izlerim.

  2. Tahsin diyor ki:

    baba derim ve giderim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir