Dünyanın En Sıcak 10 Yeri

Dünyanın En Sıcak 10 Yeri

Dünyanın En Sıcak 10 Yeri

Yaz sezonu bitti diye çoğumuz üzülüyoruz. Oysaki güneş, sıcak, derimizin aldığı D vitamini, tatil ne güzeldi diyoruz. Peki, güneşe ve sıcaklığa ne kadar dayanabilirsiniz? Kavuran sıcak yerlere yolculuk etmeğe hazır mısınız? Gezegenimizin 10 en sıcak yerlerini sizin için listeledik.

10. Halfa vadisi, Sudan

Görülen en sıcak derece 52.8 olmuştur. En sıcak ve ıssız sayılacak diye düşünmeyin. Tarih boyu bu yerlerde insan mesken salmış, hala da yaşamakta olan 15725 kişi var.

 

9. Ahadjari, İran

Sıcaklık 53.3 derece görülmesine rağmen 1986 senesinde bu yerlerde 64000 kişi yaşamaktaydı. Fakat İran ve Irak arasında çıkan savaş sonrası nüfus sayısı 15000 olmuştur. Bu yer zengin petrol yataklarına sahiptir.

 

8.Ahfaz, İran

Sıcaklık 53.5 derece oluyor. En kısa kış ve en uzun yaz dönemine sahip olan bu şehir 2011 istatistiğine göre dünyanın en kirlenmiş hava sahasına sahip şehirler listesinde yer almıştır. Nüfus sayısı 1.5 milyon kişidir.

 

7.Tirat Svi, İsrail

Dini icmal arıyla meşhur bu şehirde görülen sıcaklık 53.7 derecedir. Sıcaklık nedeniyle arazide bol hurma yetiştirilmesi mümkündür. 18000 hurma ağacı ülke ekonomisine büyük destek vermekte. Deniz seviyesinden 220 metre aşağıda yerleşmesi onu sıcak bölge listesinde yer almasına sebep oluyor.

 

6.Arauane,Mali
Sıcaklık 54.5 derecedir. Nerdeyse hiç yağmur görülmeyen yer olduğundan burda yaşayan insanlara Kırmızı Haç Birliği yardım etmekte.

 

5.Timbuktu, Mali

Sıcaklık 54.7 derecedir. Sene boyunca görülen standart sıcaklık 40 derecedir.

 

4.Kebili,Tunis

Bu şehirde 55 derece sıcaklık standart sıcaklık sayılıyor.

 

3. Hadames, Liviya

Yunesko’nYunesko’nun tarihi şehir listesinde yer alan bu şehirde sıcaklık 55 derecedir.

 

2. El-Aziziya, Liviya

İkinci yeri tutan bu şehir için 58 derece sıcaklık normal sayılıyor.

 

1.Ölüm vadisi, ABD

Doğu Kaliforniya’nın Mohave çöllüğünde yerleşen bu vadide en düşük sıcaklık 56.6 derece olmuştur. Dünyanın en sıcak bölgesi adını taşıyan vadi bu güne kadar “yeryüzündeki cehennem” adlandırılsa bile burada tarih boyunca sadece 1 kişi hayatını kaybetmiştir.

 

Dünyanın en soğuk yerleri nereleri öğrenmek için Tıklayın

Bu Yazıyı Paylaş! Facebook Twitter Google+

Yorum Yaz (3 Yorum)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın