Dünya'nın En Küçük Ülkeleri

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Gamze 13 Eki 2016 Coğrafya  2

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünya’nın hem yüz ölçümü hemde toprak bakımından en küçük 10 ülkesini aşağıda listeledik. Ayrıca Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

1. Vatikan: Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Yüzölçümü 5 km² ve nüfusu yalnızca 770 kişidir. Ancak nüfusu oluşturan bu kişilerin hiçbirisi ülkenin yerlisi değildir.

 

2. Monako: Akdeniz sahillerinde bulunan ülke Fransa’nın Nice kentinin yakınında bulunan Fransız Rivierası boyunca uzanmaktadır. Monaco 18 km²’lik bir yüz ölçümüne sahiptir ve nüfusu otuz iki bin kişidir.

 

3. Nauru: yüz ölçümü 220 olan ülkede yalnızca 13 bin kişi yaşamaktadır. Pasifik Adası’nda yer alan ülkede geçimi sağlamak için gittikçe azalan bir kaynak olan fosfat yataklarından faydalanılıyor.

 

4. Tuvalu: Tuvalu Polonezya adalarında bulunmaktadır. 58 km²lik bir sahil boyunca uzanan ülke dokuz adet mercan adasından oluşmaktadır. Ülkenin yüz ölçümü 233 km² den oluşmaktadır. Tuvalu’da yaşayan insan sayısı on iki bin kişidir.

 

5. San Marino: kuzey İtalya’da yer alan ülkenin nüfusu yirmi dokuz bin kişiden oluşmaktadır. Ülkenin yüz ölçümü 621 km²dir. İtalya’nın Titano Dağları’nda yer almaktadır.

 

6. Liechtenstein: İsviçre ve Avusturya arasında bulunan rhine nehri çevresinde yer alan ülkenin nüfusu otuz dört bindir. Ülkenin nüfusu 1605 km²dir.

 

7. Marshall adaları: toplamda otuz dört adadan oluşan Marshall adaları aynı zamanda mercan adaları ve resiflerden de oluşmaktadır. Ülkenin nüfusu 1812 km²dir ve nüfusu elli sekiz bin kişiden oluşmaktadır.

 

8. Saint kitts ve Nevis: karayipler’de bulunan ülkenin nüfusu otuz dokuz bin kişidir. 2694 km²’lik bir yüz ölçümüne sahiptir.

 

9. Seyşeller: bir ada devleti olan Seyşeller Hint Okyanusu’nda bulunmaktadır. Ülkenin nüfusu seksen bir bin kişidir. Yüz ölçümü ise 2771 km²dir.

 

10. Maldivler: Hint Okyanusu’nda yer alan ülke 200’den fazla adadan oluşmaktadır. Ülkede üç yüz kırk bin kişi yaşamaktadır ve yüz ölçümü 2978 km²dir. Turistik bir bölge olması nedeniyle oldukça ünlü bir ülkedir.

Gamze Başaran {Gamze}

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)/Açıköğretim Fakültesi/Dış Ticaret (Açıköğretim) Son sınıf öğrencisiyim. Sinema ve belgeseller favorilerim arasındadır. Ayrıca iyi bir Squash oyuncusuyum.
en-guclu-ordu
Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu 2016
dovme
En İyi 10 Dövme Modelleri
Sivrisineklerin Kaç Dişi Vardır?
Sivrisineklerin Kaç Dişi Vardır?
yıldırım kaç derece sıcaklığında
Yıldırım Kaç Derecedir? Yıldırımın Hızı? Yıldırım Hakkında Bilgiler

“Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi” üzerine 2 yorum

  1. Ertugrul diyor ki:

    dünyanın en küçük ülkesi vatikan ama neredeyse en etkili ülkesi vatikan. Gizli dünya yöneticileri adamlar!

  2. Nasıl Yapılır diyor ki:

    Maldivler dünyanın en küçük ülkelerinden ama o doğası, sahillerin güzelliği, 500 metre denizde gitsen bile bel seviyesindeki suyu, birbirinden güzel balıkları ile tam bir cennet.Bu arada yerli halkın alkol kullanması kesinlikle yasak, 2 yıl da hapis cezası var 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir