Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi Neresi Diye Merak Ediyorsanız..

Philips 65PUS8503 Ultra HD (4K) TV Kullanıcı Yorumları

İNOX ÇELİK GÖVDE TEKLİ ELEKTİRİKLİ OCAK 1000W

PTT Kargo Çeşmealtı Şubesi

Arçelik 5797 NHI Buzdolabı Yorumları

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Bilgi Bankası 13 Ekim, 00:25'de eklendi

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünya’nın hem yüz ölçümü hemde toprak bakımından en küçük 10 ülkesini aşağıda listeledik. Ayrıca Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

1. Vatikan: Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Yüzölçümü 5 km² ve nüfusu yalnızca 770 kişidir. Ancak nüfusu oluşturan bu kişilerin hiçbirisi ülkenin yerlisi değildir.

 

2. Monako: Akdeniz sahillerinde bulunan ülke Fransa’nın Nice kentinin yakınında bulunan Fransız Rivierası boyunca uzanmaktadır. Monaco 18 km²’lik bir yüz ölçümüne sahiptir ve nüfusu otuz iki bin kişidir.

 

3. Nauru: yüz ölçümü 220 olan ülkede yalnızca 13 bin kişi yaşamaktadır. Pasifik Adası’nda yer alan ülkede geçimi sağlamak için gittikçe azalan bir kaynak olan fosfat yataklarından faydalanılıyor.

 

4. Tuvalu: Tuvalu Polonezya adalarında bulunmaktadır. 58 km²lik bir sahil boyunca uzanan ülke dokuz adet mercan adasından oluşmaktadır. Ülkenin yüz ölçümü 233 km² den oluşmaktadır. Tuvalu’da yaşayan insan sayısı on iki bin kişidir.

 

5. San Marino: kuzey İtalya’da yer alan ülkenin nüfusu yirmi dokuz bin kişiden oluşmaktadır. Ülkenin yüz ölçümü 621 km²dir. İtalya’nın Titano Dağları’nda yer almaktadır.

 

6. Liechtenstein: İsviçre ve Avusturya arasında bulunan rhine nehri çevresinde yer alan ülkenin nüfusu otuz dört bindir. Ülkenin nüfusu 1605 km²dir.

 

7. Marshall adaları: toplamda otuz dört adadan oluşan Marshall adaları aynı zamanda mercan adaları ve resiflerden de oluşmaktadır. Ülkenin nüfusu 1812 km²dir ve nüfusu elli sekiz bin kişiden oluşmaktadır.

 

8. Saint kitts ve Nevis: karayipler’de bulunan ülkenin nüfusu otuz dokuz bin kişidir. 2694 km²’lik bir yüz ölçümüne sahiptir.

 

9. Seyşeller: bir ada devleti olan Seyşeller Hint Okyanusu’nda bulunmaktadır. Ülkenin nüfusu seksen bir bin kişidir. Yüz ölçümü ise 2771 km²dir.

 

10. Maldivler: Hint Okyanusu’nda yer alan ülke 200’den fazla adadan oluşmaktadır. Ülkede üç yüz kırk bin kişi yaşamaktadır ve yüz ölçümü 2978 km²dir. Turistik bir bölge olması nedeniyle oldukça ünlü bir ülkedir.

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ertugrul 14 Ekim 2016

dünyanın en küçük ülkesi vatikan ama neredeyse en etkili ülkesi vatikan. Gizli dünya yöneticileri adamlar!

Nasıl Yapılır 17 Ekim 2016

Maldivler dünyanın en küçük ülkelerinden ama o doğası, sahillerin güzelliği, 500 metre denizde gitsen bile bel seviyesindeki suyu, birbirinden güzel balıkları ile tam bir cennet.Bu arada yerli halkın alkol kullanması kesinlikle yasak, 2 yıl da hapis cezası var 🙂

rukiye demir 17 Şubat 2017

Dünya’nın en küçük ülkesi ve en etkili ülkesi VATİKAN kabul edin arkadaşlar.

Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com