Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu
Kapat

Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu 2016

Anasayfa Bilgi Bankası Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu 2016

1. ABD: dünyadaki tüm diğer ülkelerden daha fazla savaş uçağına sahiptir. Savunma bütçesi yaklaşık olarak 612 milyar dolar düzeyindedir. ABD yaptığı silahlar üzerinde son teknolojiyi kullanarak daha da ilerleme sağlıyor. Filosunda bulunan uçak gemileri diğer ülkelere oldukça üstünlük sağlamaktadır. Yalnızca ABD’de bulunan uçak gemisi sayısı 19’dur.

2. Rusya: savunma bütçesinin yetmiş altı milyar dolar düzeyinde olduğu Rusya ordusunun yedi yüz atmış altı aktif personeli bulunmaktadır. Rus ordusunun en büyük sorunlarından birisi tanklarının gün geçtikçe eskimesi olmaktadır.

3. Çin: savunma bütçesine yapılan harcamaları son yıllarda oldukça artırmış olan Çin ordusu iki milyon iyi yüz seksen beş bin aktif personele sahiptir. Savunmaya ayrılan toplam bütçe yüz yirmi altı milyar dolardır.

4. Hindistan: dünyanın en büyük askeri malzeme ithalatçısı olma özelliğine sahiptir. Ellerinde bulunan uzun menzilli balistik silahlar Pakistan ve Çin’i vurabilecek seviyededir. Savunmaya yaptıkları harcama ise kırk altı milyar dolardır.

5. İngiltere: savunmaya ayırdıkları bütçe elli dört milyar lira civarındadır. Yeni savunma gemisi ve silahlar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Reyting Nasıl Ölçülür? Reyting Hakkında Bilinmeyenler

6. Fransa: savunmaya ayırdıkları bütçe yılda kırk üç milyar doları bulmaktadır. Son yıllarda yapılan operasyonlarda Fransa ordusu kendisini göstermiştir.

7. Almanya: savunmaya ayrılan bütçe yıllık yaklaşık kırk beş milyar dolar civarındadır. Almanya toplamda yüz seksen üç bin askere sahiptir.

8. Türkiye: savunma bütçesine yılda on sekiz milyar ayıran Türkiye uluslararası barış gücü operasyonlarında oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Nato orduları arasında 2. büyük ordu konumunda olan Türkiye Dünya sıralamasında ise 8. sıradadır.

9. Güney Kore: kuzey Kore nedeniyle savunma harcamalarını sürekli artırmaktadır ve yıllık bütçe olarak otuz dört milyar dolar ayrılmaktadır.

10. Japonya: uzun yıllar sonra savunmaya yaptıkları harcamaları artıran Japonya savunmaya yıllık kırk dokuz milyar dolarlık bir bütçe ayırıyor.

“Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu 2016” üzerine 5 yorum

  1. fahri says:
  2. kamil can says:
  3. Buse says:
  4. barisatay says:
  5. Rookieesimayy says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arçelik Servisi | www.arcelikservisi.tv | Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Kodak Tarayıcı | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | sinema izle
DMCA.com Protection Status