Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu 2016

1. ABD: dünyadaki tüm diğer ülkelerden daha fazla savaş uçağına sahiptir. Savunma bütçesi yaklaşık olarak 612 milyar dolar düzeyindedir. ABD yaptığı silahlar üzerinde son teknolojiyi kullanarak daha da ilerleme sağlıyor. Filosunda bulunan uçak gemileri diğer ülkelere oldukça üstünlük sağlamaktadır. Yalnızca ABD’de bulunan uçak gemisi sayısı 19’dur.

2. Rusya: savunma bütçesinin yetmiş altı milyar dolar düzeyinde olduğu Rusya ordusunun yedi yüz atmış altı aktif personeli bulunmaktadır. Rus ordusunun en büyük sorunlarından birisi tanklarının gün geçtikçe eskimesi olmaktadır.

3. Çin: savunma bütçesine yapılan harcamaları son yıllarda oldukça artırmış olan Çin ordusu iki milyon iyi yüz seksen beş bin aktif personele sahiptir. Savunmaya ayrılan toplam bütçe yüz yirmi altı milyar dolardır.

4. Hindistan: dünyanın en büyük askeri malzeme ithalatçısı olma özelliğine sahiptir. Ellerinde bulunan uzun menzilli balistik silahlar Pakistan ve Çin’i vurabilecek seviyededir. Savunmaya yaptıkları harcama ise kırk altı milyar dolardır.

5. İngiltere: savunmaya ayırdıkları bütçe elli dört milyar lira civarındadır. Yeni savunma gemisi ve silahlar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

6. Fransa: savunmaya ayırdıkları bütçe yılda kırk üç milyar doları bulmaktadır. Son yıllarda yapılan operasyonlarda Fransa ordusu kendisini göstermiştir.

7. Almanya: savunmaya ayrılan bütçe yıllık yaklaşık kırk beş milyar dolar civarındadır. Almanya toplamda yüz seksen üç bin askere sahiptir.

8. Türkiye: savunma bütçesine yılda on sekiz milyar ayıran Türkiye uluslararası barış gücü operasyonlarında oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Nato orduları arasında 2. büyük ordu konumunda olan Türkiye Dünya sıralamasında ise 8. sıradadır.

9. Güney Kore: kuzey Kore nedeniyle savunma harcamalarını sürekli artırmaktadır ve yıllık bütçe olarak otuz dört milyar dolar ayrılmaktadır.

10. Japonya: uzun yıllar sonra savunmaya yaptıkları harcamaları artıran Japonya savunmaya yıllık kırk dokuz milyar dolarlık bir bütçe ayırıyor.

Check Also

En İyi Antivirüs Hangisi?

En İyi Antivirüsler Antivirüsler ilgisayarımıza sızan virüs, solucan, trojan gibi zararlı yazılımları tespit eden gerektiğinde …

5 Yorum

  1. bence çin gizli lider, adamların neler yaptığını hiç kimse bilmiyor

  2. Türkiye 1 basamak ykseldi listeyi güncelleyin lütfen

  3. Türkiye 8. sıraya yükseldi bu yıl

  4. En güçlü olduğunuz konu savaşçı yapımız, tek eksiğimiz savaş tekenolojisi, zamanla buda olduktan sonra işte o zaman dünyaya hükmederiz.

  5. Rookieesimayy

    Türkiye ilk 10 olmasa bile her zaman ilk 15 içerisinde olmuştur, hem ekonomi hem büyüklük hemde ordu gücü anlamında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir