Doğada Daha Çok Zaman Geçirmemiz İçin 13 Sağlam Neden

Doğada Daha Çok Zaman Geçirmemiz İçin 13 Sağlam Neden

“Büyük şehirlerde, doğadan uzak yaşamak özümüzden kopmak demektir. Doğayla iç içe olmak bütün bir haftanın stresini alabilmektedir. Belki piknikleri sevmemiz bundandır. Doğada olmak ve daha fazla zaman geçirmek için bir dolu neden var. Sizin nedeniniz hangisi?

 

1-Ormanda yürümek stresi düşürüyor.
2- Yemyeşil ormanlarda uzun sürecek gezintiler yapılması durumunda nabız ve kan basıncı düşüyor. Japonlar buna orman banyosu demiş.
3- Yaratıcılığın artması da yeşil alanlara bağlı. Böylece zihindeki gereksiz kaygılar boşalıyor, yeniden şarj oluyoruz.
4- Doğada zaman geçiren kişilerde dikkat eksikliği azalıyor.
5- Doğanın verdiği dinginlik bizlerin daha cömert, anlayışlı ve nazik olmasına yardımcı oluyor.
6- Beton yığınlarından çıkabilip doğaya ulaşabilenler daha saygılı, dürüst ve yardımsever bir karakter kazanıyor. Araştırmalar bunu göstermiş.
7- Bir başka araştırmaya göre doğada olmasa da doğayla ilgili güzel sahneler ve fotoğraflar gören kişilerin duyguları daha pozitif, olumsuz düşünceler daha az.
8- Bir süre doğaya çıkan kişiler toplumla daha uyumlu, daha insancıl ve pozitif tavırlar gösteriyor.
9- Vücudun biyolojik ritmi de doğadan olumlu etkileniyor. Açık hava ve bol güneş ışığı alanların uykusu daha kaliteli oluyor.
10- Şehir dışına, doğaya veya bir sahile kaçma imkânı olmasa bile bir parkta yapılacak güneş banyosu uyku problemini çözebiliyor.
11- Temiz bir hava solumak için mutlaka doğada olmak gerekiyor. Ev, ofis, okul, AVM gibi çok vakit geçirilen mekânların havası doğayla kıyaslanırsa 2–5 kat kadar kirli durumda ve biz bunu soluyoruz.
12- Ev veya çalışma ortamı dışına çıkan insanlar daha enerjik hissediyor ve kişiler yaşadığının farkına varıyor.
13- Bir ağacın yapraklarına, bir çiçeğe dokunmak, koklamak, başını kaldırıp masmavi gökyüzüne bakmak ve temiz havayı ciğerlerimize çekmek bizlerin psikolojisi üzerinde çok olumlu etkiler bırakıyor. Sağlıklı bedenler için de doğa ilaç gibi.

Check Also

Zayıflamak isterken canından oldu

Antalya’da 18 yaşında 177 kiloya ulaşan ve obezite ameliyatı sonrası 8 yıldır yatağa bağımlı olan …

2 Yorum

  1. İstanbul’da doğaya hasret kaldık resmen, bi ağaç görsem mutlu oluyorum düştüğümüz hale bak be

  2. Ben haftanın 3 günü nalığa çıkarım. Denizdeki iyotun deniz havasıyla nefesinizi açtığını hissedebiliyorsunuz gerçekten. Bi sakinlik , huzur , ve balığı beklediğinizde hayatınızdaki şeyleri bol bol düşünme şansınızda oluyor 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir