Cildiye Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Cildiye Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

 

Cildiye yani deri ve zührevi hastalıkları bölümünün baktığı hastalıklar kısaca bahsetmek gerekirse cildimizde ve vücut derimiz üzerindeki tüm hastalıklara bakan bir bilim dalıdır. Cildiye bölüm itibari ile oldukça geniş yelpazede hastalıklara bakmaktadır. Yani basit bir yüz sivilcesi, Cinsel yolla bulaşan frengi hastalığı veya aşırı terleme gibi birçok hastalık cildiye bölümü branşına girmektedir. ( Cildiye ) Deri ve zührevi hastalıkları bölümünün baktığı hastalıklardan bazıları ise şu şekildedir ;

Deri enfeksiyonları
Mantar hastalıkları ve siğiller
Saç derisi hastalıkları ve saç dökülmesi
İlaç kullanımına bağlı olan yüz kızarması ve deri döküntüleri
Deri yanması ve alerjileri
Tırnak hastalıkları
Behçet hastalığı
Sivilceler
Sedef hastalığı, Egzama
Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar gibi benzer tüm hastalıklara Cildiye bölümü bakmaktadır.

Karaciğer hastalıklarına cildiye bölümü bakıyor mu?
Örnek vermek gerekirse yüzünde aşırı sivilce çıkan bir hasta Cildiye bölümüne gidip doktor ile görüştükten sonra cildiye doktoru hastanın sivilcelerinin neden meydana geldiğini araştırmak amaçlı hastadan birkaç kan testi isteyecektir. Bu testlerin sonucuna bağlı olarak sivilcenin basit bir şekilde mi meydana geldiği yoksa karaciğer yağlanmasından veya karaciğer hastalıklarından mı meydana geldiğini tam olarak teşhis edecektir. Yani cildiye bölümünü ilgilendiren bir hastalığın tespiti amaçlı cildiye bölümü karaciğer hastalıklarına da bakabilir.

Cildiye bölümünden nasıl randevu alınır?
Deri ve Zührevi hastalıkları ( Cildiye ) bölümünden randevu almak oldukça basittir.
Devlet hastanelerinden randevu almak için Alo 182 veya internet üzerinden mhrs randevu sistemi üzerinden rahatlıkla randevu alabilirsiniz. Devlet hastanesi dışındaki özel hastanelerden randevu almak için gideceğiniz özel hastanenin telefonun numarasını arayarak veya varsa internet sitesinden rahatlıkla randevu alabilirsiniz.

Cildiye Bölümü Fiyatları 2016
Cildiye bölümü fiyatlarına gelecek olursak herhangi bir sosyal güvenceniz olması durumunda devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olabilirsiniz. Özel hastanelerde ise yaşadığınız şehir ve hastanenin kalitesine göre 20 lira ile 150 lira arasında değişen fiyat aralığındadır.

Cildiye Neye Bakar?

Bu Yazıyı Paylaş! Facebook Twitter Google+

Yorum Yaz (5 Yorum)

  1. Baktık ki Zonguldak’ta alerjilerime derman olacak cildiye doktoru yok bizde aloeverayla alternatif tıpa başvurduk.

  2. Cildiye doktoruna uçuk için gittim içim karardı resmen öyle karamsar şeyler anlattı ki sanki kansser oldum sandım.

  3. Cilt sorularımdan bıktım artık cildiye cildiye dolaşmaktan da sıkıldım derimi söküp kurtulmak istiyorum. Allah kimseye cilt sorunu vermesin.

  4. cildiyeciye gidiyorum, doktor yüzünde bir şey yok iyisin diyor, benim gördüklerim ne öyleyse, benmi takıntılıyım anlamadım ki!

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın