Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın!

Carlos Slim Kimdir? Carlos Slim Serveti ve Ailesi

Carlos Slim Kimdir? Carlos Slim Serveti ve Ailesi

Kimdir 6 Ekim, 00:34'de eklendi

CARLOS SLİM HELÛ

Carlos Slim Helû, bugünkü Meksika’nın başkenti   Mexico City’de 28 Ocak 1940’ta dünyaya geldi. Babası Osmanlı döneminin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Lübnan sınırlarından yola koyularak, Meksika’da yaşam sürmeye çalışmış ve burada ticarete atılmıştır. Anne Lina Helu ile birlikte 9 yıl buralarda kaldıktan  sonra  2 kardeşi ile birlikte Slim’i de yanına alarak Mexiko City’nin gelişmiş banliyölerinde yaşamaya başlamışlardır.

 

HELÛ AİLESİ

Carlos Slim’in babası, Osmanlı hakimiyeti  altında olan Lübnan’da Katolik Süryani bir aileye mensuptu. Asıl adı Yusuf Selim Hattat Ağlamaz olan babası, sonraları adını Julian Slim olarak değiştirmiştir. 1911 yılına gelindiğinde ise, küçük bir sermaye dükkanı olan Doğunun Yıldızı adlı bir dükkan açmıştır. Bu dükkan, Helû ailesi için önceleri yaşam mücadelesi verdikleri bir yerken, sonraları onları Meksika’nın en zengin ailelerinden biri  yapacak önemli şirketlere dönüştü. Bu durum gün geçtikçe Helû ailesinin gücüne güç katmaya başladı. Öyle ki, yakın zamanda Helû ailesi, Meksika’ya yön veren ailelerin başında anılmaya başlandı.

 

CARLOS SLİM KÜÇÜKLÜĞÜ

Carlos Slim’in gerçek soyadı Selim’dir. Bu soyadını Meksikalıların telaffuz sıkıntısı çekmesinden dolayı Slim olarak değiştirmişlerdir. Slim, okul yıllarında çok aktif olmayan ama ticari zekası ile diğer arkadaşlarından ayrılan bir kişiliğe sahipti. Carlos Slim Helu, Helu ailesinin 5. Çocuğu olarak Mexico City’de dünyaya geldi. Henüz 15 yaşındayken ticari yetenekleri onu, kendi aile sermayesi ile kurdukları bazı küçük ölçekte ki şirketlerin başına geçirdi. 1952’de vefat eden babası Hattat Slim Ağlamaz’ın yerine geçmesi ve bu boşluğu doldurması çok zamanını almadı.

 

CARLOS SLİM HELU’NUN TİCARİ FAALİYETLERİ

Carlos Slim özellikle, Meksika’nın alt yapı çalışmaları ve telekomünikasyon sektörüne yoğunlaştı. Bu alanda, devlet desteği ile bir çok ihale alan Slim, dünya çapında onlarca telekomünikasyon şirketinin ya doğrudan sahibi ya da ortağıdır.

Carlos Helû,  Universidad Nacional de Mexico’da mühendislik fakültesinin İnşaat Mühendisliği bölümünü 1961 yılında bitirmiştir.Bu sayede inşaat işlerine de giren Helû, Meksika’nın hemen hemen tüm bölgelerinde dev gökdelenler dikerek adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ayrıca, Meksika’nın her bölgesinde telekomünikasyon ortaklığı bulunmakta ve özel sektörün bir numarası kabul edilmektedir.

Süryani asıllı Carlos Slim Helû, Telmax ve America Movil adlı önemli telekomünikasyon şirketlerinin sahibidir. Ayrıca restoran şirketlerinin de bulunduğu Helû, Amerika pazarında eczane alanında da boy göstermektedir.

 

CARLOS SLİM HELÛ’NUN SERVETİ

Forbes dergisinin en zenginler araştırmasında 2007, 2010 ve 2011 de Dünya’nın en zenginleri sıralamasında 1. olmuş ve diğer yıllarda ise ilk 3’ü kimseye kaptırmamıştır. Özellikle Güney ve Orta Amerika’da ki yardım kuruluşlarına yardımları ile bilinen Carlos Slim, her saniyede 278$ kazanmaktadır.

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Levent 9 Ekim 2016

Adamın dedesi osmanlı, vay be,osmanlı hayatta kalsaydı acaba dünyanın süper gücümü olurduk insan düşünmeden edemiyor!

evli_cift1 26 Ekim 2016

carlos slim amcamızın dedesi osmanlı vatandaşı lüblanlı bi aile. Soy isimleri ise selim den geliyor, ağıza daha yatkın diye slim demişler

kerem 24 Aralık 2016

Meksikali Bilyoner Carlos Slim Türk’tür ve gerçek adı Sarhoş Selim’dir.

bilge 18 Şubat 2017

Carlos Slim Helú (İşadamı)
Doğum Y.: Meksiko,Meksika
Doğum T.: 1940
Eğitim: Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi. Adamın dedesi Osmanlı vatandaşı

İlginizi Çekebilir
Ercüment Balakoğlu Kimdir?

Ercüment Balakoğlu Kimdir?

0
0
29 Ağustos, 16:56
Oğuzhan Özyakup Kimdir?

Oğuzhan Özyakup Kimdir?

0
0
29 Ağustos, 03:19
Melike Öcalan Kimdir?

Melike Öcalan Kimdir?

0
0
28 Ağustos, 13:15
İbrahim Saraçoğlu Kimdir?

İbrahim Saraçoğlu Kimdir?

0
0
2 Kasım, 12:55
Lokman Hekim Kimdir?

Lokman Hekim Kimdir?

0
0
1 Kasım, 11:28
Ozan Tufan Kimdir?

Ozan Tufan Kimdir?

0
0
30 Ekim, 12:42
Belçim Bilgin Kimdir?

Belçim Bilgin Kimdir?

0
0
29 Ekim, 11:38
Rıza Sarraf Kimdir?

Rıza Sarraf Kimdir?

0
0
28 Ekim, 00:07
Erhan Afyoncu Kimdir?

Erhan Afyoncu Kimdir?

0
0
26 Ekim, 12:20
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com