Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

1457434106 BOSCH Mazot Filtresi

HPI-1 HPI61221 Quake Tire With Blender Wheel7

CITROEN JUMPY 2.0 HDI DEBRİYAJ SETİ ORJİNAL 2006 – 2013

Aroma

B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Sağlık 17 Ekim, 20:28'de eklendi

 

Canlı metabolizması için az miktarda gerekli olmasına karşın birinci dereceden öneme sahip olan, vücut hücrelerinde üretilemeyen organik bileşiklere vitamin adı verilmektedir.
Vitaminler kimyasal yapı ve özelliklerine göre suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir.

Yağda eriyen vitaminler; A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitaminidir.
Suda eriyen vitaminler ise B karmaşık vitaminleri ve C vitaminidir.

 

Tüm bu bilgileri verdikten sonra B vitaminini detaylıca ele alalım.
B vitamini, bir vitamin grubu olduğundan ötürü bu gruba b karmaşık vitaminleri de denmektedir.
Kompleks denmesinin nedenini ise şudur: bu gruptaki vitaminler daima birlikte bulunur. Kimyasal özellikleri veya etkilerinin benzerliğinden ötürü bu ad verilmemiştir. Bu grupta ki vitaminler şunlardır: B1(tiamin), B2(riboflavin), B3(niasin), B4(cholin), B5(pantotenik asit), B6(pridoksin), B7(biyotin), B9(folik asit), B12(kobalamin)
Tiamin: ilk keşfedilen vitamin olma özelliğini taşıyan b1 vitamini canlı metabolizması için oldukça elzemdir. Enerji metabolizmasında görev alır. Kırmızı et, süt, kuru baklagiller, tahıllar, ceviz, fındık, yumurtada oldukça fazla bulunur. Eksikliğinde glikozun oksidatif yıkımı yani dokunun oksijensiz kalması görülür. Bununla birlikte kişide beriberi, wenicke- korsakoff sendromu, hafif B1 vitamini eksikliği görülmektedir. Tiamin eksikliği kişide şu belirtilerle ortaya çıkar: iştahsızlık, depresyon, anksiyete, yorgunluk, sindirim rahatsızlıkları.
B2: büyüme ve gelişme için gerekli olan riboflavin ısıya oldukça dayanıklıdır. RNA nın yapısında yer almaktadır. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında karaciğer, süt yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. Eksikliğinde konjonktivite, saç dökülmesi, üreme gücünde azalma, dermatit, anemi, ishal, deride kepeklenme gibi hastalıklar görülür.
Niasin: asit, alkali, ısı ve ışık gibi faktörlere dayanıklı bir vitamin olup yine karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması için oldukça etkilidir. Bira mayası, kepek, mısır, balık, buğday, kabak, incir, yumurta, süt ve portakalda oldukça bulunur. Eksikliğinde pellegra, dermatit, ishal, zekâ geriliği, bulantı-kusma, karın ağrısı, baş dönmesi, demans gibi hastalıklar görülmektedir.

B4: hücre yapımı ve korunması, yağların taşınması ve depolanması, asetilkolin yapımı gibi birçok önemli görevi vardır. Sakat et, et, soya fasulyesi, yumurta sarısında oldukça fazla bulunur. Eksikliğinde siroz, karaciğer yakalanması, Alzheimer, demans gibi hastalıklar görülebilir.
B5: anti stres hormonu olarak ta bilinen pantotenik asit, sindirim sisteminin çalışmasında, akyuvar hücrelerinin üretiminde, D vitaminin emilmesinde, yara iyileşmesinin uyarılmasında, böbrek üstü bezlerinin fonksiyonun desteklenmesinde oldukça aktif bir rol oynamaktadır. Eksikliğinde kilo kaybı, karaciğer yağlanması, saç dökülmesi, topuklarda yanma, sindirim şikâyetleri, artrit, alerji, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozuklukları, cilt problemleri gibi yakınmalar olur.

B6: bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, böbrek taşının oluşumunun önlenmesinde aktif bir rol oynar. Eksikliğinde adele güçsüzlüğü, yorgunluk ve uykuya eğilim gibi belirtiler gözlenmektedir.

B12: gen sentezi, miyelin kılık yapısı ile ilişkili yağ asidi metabolizmasında, sindirim sistemi metabolizmasında, kan hücrelerinin yapımında, bağışıklık ve protein metabolizmasında aktif bir rolü üstlenen b12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmaz. Et, balık ve yumurta da daha çok bulunan b12 vitaminin eksikliğinde ise pernisiyöz anemi, kol ve bacaklarda görülen güçsüzlük, uyuşma, reflekslerde azalma, ataxia, ağrı duyusunda azalma, s-adensyl methionine eksikliği, alzehimer gibi hastalıklar görülür.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Sena 14 Şubat 2017

bugün doktorum söyledi b vitamini eksikliğim varmış, alt tarafı sevgilimden ayrıldım

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com