Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Alt Kan Testi Nedir?

Arçelik 8123 CMKR Çamaşır Makinesi

Arzum AR1041 Blendart 1500 Multi Blender Seti

Efor Blue Erkek Parfüm

Lexmark 14L0176A Kartuş

Alt Kan Testi Nedir ?

Sağlık 1 Ekim, 13:08'de eklendi

Alt Kan Testi Nedir ?

Alt kan testi karaciğer hastalıklarının tespit edilmesi amacıyla dahiliye veya diğer bölüm doktorları tarafından istenen bir kan testidir. Alt kan testi sonucunda karaciğer ‘de herhangi bir enfeksiyonun bulunup bulunmadığı ve karaciğer ‘de yağlanmanın olup olmadığı kontrol edilmektedir.

 

Alt kan testi hangi hastalıklarda istenir , neden yapılır ?

Alt kan testi;
Sebepsiz yorgunluk, bitkinlik
İştahsızlık ve mide bulanması
Karında şişlik, ağrı ve yanma hissi
Sarılık ve hepatit şüphesi
İdrar renginde koyuluk
Kaşınmalar ve huylanmalar gibi hasta şikayetlerinde alt kan testi ilgili doktor tarafından istenmektedir.

Alt kan testi bazen yukarıdaki maddelerdeki gibi şikayeti olmayan hastalarda diğer testlerle beraber kontrol amacıyla yapılabilmektedir.
Karaciğere etki edecek ilaçlar kullananlar, alkol kullananlar, aşırı kilolu ve diyabetli olanlar ve ailelerinde karaciğer hastalığı bulunan kişiler dede yine Alt kan testi ilgili doktor tarafından yapılmaktadır.
Alt kan testi normal değerleri nedir?

Alt kan testi normal değerleri hastanelerde bulunan laboratuvar test araçlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak alt kan testi normal değerleri  Erkeklerde 0 ile 41 arasında dır.
Kadınlarlarda ise 7 ile 35 arasındadır. Erkelerde 0 ile 41 U/L arasında çıkan alt kan testi sonucu karaciğer ‘de herhangi bir problem olmadığı anlamına gelmektedir. Kadınlarda 7 ile 34 U/L arasında çıkan alt kan testi sonucu karaciğer ’de herhangi bir problem olmadığı anlamına gelmektedir.

 

Alt kan testi değerinin yüksek olması ne anlama gelir?
Alt kan testi değerinizin yüksek olmasının genellikle karaciğer yağlanması, karaciğer enfeksiyonu veya düzensiz beslenmeden kaynaklı olduğu yönündedir. Bazı durumlarda ise hızlı kilo alımlarından dolayı alt kan testiniz yüksek çıkabilmektedir.
En doğru bilgi ve tedaviyi kan testinizi isteyen ilgili doktordan alacağınızı unutmayınız, test sonuçlarınız ile beraber doktorunuza mutlaka danışınız.
Alt kan testi ücretleri 2016
Alt kan testi fiyatlarına gelecek olursak SSK veya bağ kurunuzun olması durumunda devlet hastanelerinden randevu alarak alt kan testinizi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.
Özel hastanelerde alt kan testi fiyatları ise gideceğiniz özel hastanelere göre değişmektedir.
Örneğin A hastanesi alt kan testini 50 liraya yapıyorsa B hastanesi 35 liraya yapabilir, tamamen ilgili hastanenin fiyat tarifesine göre değişmektedir.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

esra 1 Ekim 2016

doktor babam için istemiş alt kan testini yarın yaptıracağız testi yaptırdığımız yeri ve fiyatını buradan yazarım.

Rüya baysal 8 Ekim 2016

alt testim 52 çıktı doktor karaciğer yağlanması teşhisini koydu.
düzenli beslenmek ve spor yapmak son derece faydalıymış bilginiz olsun doktor bu şekilde tavtiye etti 3 ay sonra tekrardan yaptıracağım takip amaçlı

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com