Alt Kan Testi Nedir?
Yorum Yazın
Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Ve Tüketiciler İçin Önemli. Lütfen Yorum Yapın. Deneyimlerinizi Paylaşın!

Alt Kan Testi Nedir ?

Alt Kan Testi Nedir ?

Alt Kan Testi Nedir ? Alt kan testi karaciğer hastalıklarının tespit edilmesi amacıyla dahiliye veya diğer bölüm doktorları tarafından istenen bir kan testidir. Alt kan testi sonucunda karaciğer ‘de herhangi bir enfeksiyonun bulunup bulunmadığı ve karaciğer ‘de yağlanmanın olup olmadığı kontrol edilmektedir.   Alt kan testi hangi hastalıklarda istenir , neden yapılır ? Alt kan testi; […]

Alt Kan Testi Nedir ?

Alt kan testi karaciğer hastalıklarının tespit edilmesi amacıyla dahiliye veya diğer bölüm doktorları tarafından istenen bir kan testidir. Alt kan testi sonucunda karaciğer ‘de herhangi bir enfeksiyonun bulunup bulunmadığı ve karaciğer ‘de yağlanmanın olup olmadığı kontrol edilmektedir.

 

Alt kan testi hangi hastalıklarda istenir , neden yapılır ?

Alt kan testi;
Sebepsiz yorgunluk, bitkinlik
İştahsızlık ve mide bulanması
Karında şişlik, ağrı ve yanma hissi
Sarılık ve hepatit şüphesi
İdrar renginde koyuluk
Kaşınmalar ve huylanmalar gibi hasta şikayetlerinde alt kan testi ilgili doktor tarafından istenmektedir.

Alt kan testi bazen yukarıdaki maddelerdeki gibi şikayeti olmayan hastalarda diğer testlerle beraber kontrol amacıyla yapılabilmektedir.
Karaciğere etki edecek ilaçlar kullananlar, alkol kullananlar, aşırı kilolu ve diyabetli olanlar ve ailelerinde karaciğer hastalığı bulunan kişiler dede yine Alt kan testi ilgili doktor tarafından yapılmaktadır.
Alt kan testi normal değerleri nedir?

Alt kan testi normal değerleri hastanelerde bulunan laboratuvar test araçlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak alt kan testi normal değerleri  Erkeklerde 0 ile 41 arasında dır.
Kadınlarlarda ise 7 ile 35 arasındadır. Erkelerde 0 ile 41 U/L arasında çıkan alt kan testi sonucu karaciğer ‘de herhangi bir problem olmadığı anlamına gelmektedir. Kadınlarda 7 ile 34 U/L arasında çıkan alt kan testi sonucu karaciğer ’de herhangi bir problem olmadığı anlamına gelmektedir.

 

Alt kan testi değerinin yüksek olması ne anlama gelir?
Alt kan testi değerinizin yüksek olmasının genellikle karaciğer yağlanması, karaciğer enfeksiyonu veya düzensiz beslenmeden kaynaklı olduğu yönündedir. Bazı durumlarda ise hızlı kilo alımlarından dolayı alt kan testiniz yüksek çıkabilmektedir.
En doğru bilgi ve tedaviyi kan testinizi isteyen ilgili doktordan alacağınızı unutmayınız, test sonuçlarınız ile beraber doktorunuza mutlaka danışınız.
Alt kan testi ücretleri 2016
Alt kan testi fiyatlarına gelecek olursak SSK veya bağ kurunuzun olması durumunda devlet hastanelerinden randevu alarak alt kan testinizi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.
Özel hastanelerde alt kan testi fiyatları ise gideceğiniz özel hastanelere göre değişmektedir.
Örneğin A hastanesi alt kan testini 50 liraya yapıyorsa B hastanesi 35 liraya yapabilir, tamamen ilgili hastanenin fiyat tarifesine göre değişmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. alt testim 52 çıktı doktor karaciğer yağlanması teşhisini koydu.
    düzenli beslenmek ve spor yapmak son derece faydalıymış bilginiz olsun doktor bu şekilde tavtiye etti 3 ay sonra tekrardan yaptıracağım takip amaçlı

  2. doktor babam için istemiş alt kan testini yarın yaptıracağız testi yaptırdığımız yeri ve fiyatını buradan yazarım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

izmir travesti