Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Aloe Vera Nedir? Faydaları & Zararları Nelerdir?

Fakir SM-110 Fiona StabMixer Blender

Raks Adalya A1200 1200 W Karbon Isıtıcı

Papetto 960-Style Kırmızı Travel Sistem Bebek Arabası

Termikel BO 6341 R Fırın

Aloe Vera Nedir? Faydaları & Zararları Nelerdir?

Nedir?, Sağlık 23 Ekim, 04:35'de eklendi

                                                                          ALOE VERA

Halk dilinde sarısabır ya da tıbbi sarısabır olarak bilinen Aloe Vera,  latince kökü ile tıp dilinde kullanılmaktadır. Aloe Vera, bir çok modern tıp ve alternatif tıp alanında kullanılır. Evimizdeki bir çok ürünün esas yapısını bu bitki oluşturur. Sabundan tutun, cilt yağlarına, haplardan tutun kas gevşeticilere değin yüzlerce üründe, aloe vera etkin ya da yan madde olarak kullanılmaktadır. Tıpta ve alternatif tıp alanında faydaları saymakla bitirilemeyen bu bitki, Afrika kökenli bir bitkidir. Sonraları, dünyanın bir çok ülkesine yayılan ünü sayesinde, ülkemizde de bu bitkiye yeterince önem verilmekte ve son yıllarda bu bitkiyi yetiştiren çiftçi sayısı artmaktadır. Öyle ki son yıllarda ihracatında da hatırı sayılır bir ivme kazanılmış durumda. Aloe Veranın faydaları, nerelerde ve hangi ortamlarda yetiştirildiği, varsa zararları ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz. Dilerseniz, öncesinde Aloe Veranın ne olduğuna bir göz atalım.

 

ALOE VERA NEDİR?

Asphodelaceae ailesinden olan Sarısabır ya da bilinen adı ile Aloe Vera, kapalı tohumlara sahip içerisinde bir çok çeşit aminoasit ve diğer bileşenleri barındıran yeşil ya da sarı renkte olabilen bir çeşit bitkidir. Kökeni Afrika olan bu bitki, Çin, Hindistan, Kuzey Afrika ülkelerinin bir kısmı ve diğer belli başlı Avrupa ülkelerinde ve son zamanlarda Türkiye’de üretilmeye başlanmıştır. İçerdiği zengin amino asit ve doymuş yağlar sayesinde, bir çok alanda kullanılmaktadır.

Aloe Vera bitkisinin son tahminlere göre yaklaşık 300-400 civarında türü olduğu ve bunun büyük çoğunluğunun Afrika’da olduğu saptanmıştır. Diğer ülkelerde ise belli başlı türlere rastlamak mümkün.

 

ALOE VERA İÇERİĞİ

Aloe vera yaklaşık 300-400 türden oluşur. Genel anlamda tüm türlerinde, amino asitler, vitaminler ve minerallerin yanında yağ asitleri de bulunur. Glucomannan, Mannoz-6 fosfat, Asemamman, bazı Polisakkaritler ile çeşitli enzimler barındırır.

Boyları, 30-60 cm arasında değişiklik göstermekte olan bu bitki, bazı yağ asitleri bakımından da çok zengindir. Özellikle B vitaminleri ve çeşitli düzenleyici mineralleri sayesinde, vücut için gerekli maddeleri temin etmede kullanılır.

 

ALOE VERA HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Aloe vera, çoğunlukla tıp sektöründe modern ya da alternatif tıp öncülüğünde kullanılır. Bunun yanında, gıda sektöründe ve ilaç sektöründe kullanılmasının yanında, tekstil sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Aloe Vera, özellikle, kabuk kısmının patlatılması ile meydana gelen jellerden dolayı, jel olarak karşımıza çıkar. Yine bu jellerin kurutulması ile farklı varyasyonlara dönüştürüldüğü de söylenebilir.

 

ALOE VERANIN FAYDALARI

Aloe Veranın bilinen bir çok faydası vardır. Yapılan derin araştırmalar ve gözlemler sonucunda, özellikle cilt bakımı ve bağırsakların işleyişi üzerinde çeşitli etkileri olduğu saptanmıştır.

Yara etrafındaki pıhtılaşmış kanı harekete geçirerek, kan dolaşımını başlattığı ya da hızlandırıldığı göz önünde bulundurulursa, yaraların iyileşmesini sağladığını söyleyebiliriz.

Diş iltihabı ya da ağız etrafındaki çeşitli yaraların giderilmesi için Aloe vera kullanılır. Kabızlık sorunu ile karşılaşan kişilerin, bu bitki ile şifa bulabildiği, bilinen bir gerçek. Bağırsak problemleri ile tek başına karşı koyabilecek bu eşsiz bitkiyi jel ya da kür olarak kullanabilirsiniz.

Aloe Veranın Anti-Aging olarak bilinen yaşlanmayı geciktirme etkisini de unutmamanızda fayda var. Kadınların korkulu rüyası haline gelen bel ve basen bölgelerinde ki yağlanma ve selüliti azalttığını da sonuçlardan görmek mümkün.

Aloe veranın bilinen bir diğer faydası da yüzdeki sivilce ve akne oluşumunu önleme ve varsa onarma olduğudur.

 

ALOE VERA ZARARLARI

Yan etkileri, oral ya da cilde teması ile kullanılmasından kaynaklı bazı cilt rahatsızlıkları oluşabilir. Buna karşı alerjisi olan kişilerin doktor gözetiminde kullanmasında fayda vardır. Ayrıca, fazlasından da kaçınmak gerekir. Çünkü, ciltte ödem oluşumuna kadar çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşabilineceği gerçeğini göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Aryan_Shakti 25 Ekim 2016

orta derece yanıklara aloe vera iyi gelir, ama taze olması gerekir, ucundan kırıp yanık bölgöye sürün acısını alır.

ali 26 Ekim 2016

aloe vera nereden bulabilirim arkadaşlar?

kamil 1 Kasım 2016

Yaşadığınız ortamlarda, oksijenin artması için aloe-vera, bambu, barış çiçeği, paşa kılıcı gibi bitkilerden yararlanın arkadaşlar, denenmiştir

tutku 17 Şubat 2017

yanık bölgeye sürerler bizim orada, bu arada kaş’da yetişiyor aole vera

dygu 18 Şubat 2017

aloevera bitki olarak satın alabileceğim bir yer var mı arkadaşlar?

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com