Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın! Sitemizden okuyabileceğiniz başlıca yorumlar ise şu şekilde; Banka kredi yorumları, telefon yorumları, otel yorumları, dizüstü bilgisayar yorumları ve Aktüel ürünler hakkında bilgiler edinebilir, deneyimlerinizi üye olmadan paylaşabilirsiniz.

Algae Nedir? Algae Hakkında Bilgiler

Bridgestone LM32 235/45R18 98V Kış Lastiği

Microsoft 4HH-00002 Mouse Kullanıcı Yorumları

Baby2go 6211 Lacivert Kanguru

Braun SE7175 Silk Epil Epilatör Yorumları

Algae Nedir? Algae Hakkında Bilgiler

Nedir?, Sağlık 13 Ekim, 13:48'de eklendi

ALGAE

Daha çok yosun ya da su yosunu olarak dilimize geçen Algae ile ilgili, genel anlamda bilgi vermeye çalışacağımız bu yazıda, Algaenin ne olduğunu, nerelerde yetiştiğini, fayda ve varsa zararlarından bahsedecek, bu konuda detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Ayrıca doğal ve yapay algea ve çeşitlerini de incelemeye çalışacağız. Tüm bunların yanında algea tür ve çeşitliliğinden de bahsetmeye çalışacağız.

 

ALGAE NEDİR?

Latinceden dilimize giren ve kök değişimi ile algler olarak sonuçlanarak Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne giren algae deniz otu anlamına gelir. Sadece denizlerde yetişmeyen algaeler, nehir ve bataklık kenarlarında hatta küçük sığ sularda ve barajlarda dahi görmeye alıştığımız, yeşil ya da kahverengi hatta sarı ya da kırmızı renkli de olabilen otlara verilen genel addır. Su ve kara yosunlarından algaeler, genel anlamda su yosunlarını ifade etmede kullanılır.

Bitkiler aleminde olduğu sanılan ama yosunlar olarak biyoloji literatüründe ayrı bir sınıfa dahil olan algaeler, sınırsız uzama ve büyümeye sahip otlar değil, aksine belirli bir büyüklüğü ve yüksekliği olan otlardır. Bu otlar, fotosentez dediğimiz, yeterli karbondioksit (CO2) ve ışığı görerek kendi besinini üreten metabolizmik faaliyetleri yapmasından dolayı, genelde bitkiler aleminin bir alt başlığı olarak incelense de, bitkilerden ayrılan bir çok yanı vardır.

Algae, bitkilerin fotosentez sonucunda oluşturduğu oksijen ile meydana getirdikleri nişastayı üretmezler. Bitkiler gibi kloroplasta sahiptirler. Kloroplastlarının olması, onların fotosentetik canlı grubunda incelenmesini sağlar. Bitkilerden farklı olarak, sahip oldukları kloroplastlar, endoplazmik retikulumun (granüllü) üzerinde bulunur. Oysa ki, bitkilerin kloroplastları, sitoplazmalarına dağılmış ve düzensiz bir formdadır.

Ototropic canlı grubu yani kendi besin ve oksijenlerini kendi üretebilen, sadece su ve ışığı ortamdan alan canlı gruplarındandır. Bu özellikleri, onların aynı zamanda bitkiler alemi ile kıyaslanmalarını doğal olarak sağlamaktadır. Ototropic canlı grubu genelde, bitkilerden ve yosun dediğimiz su alglerinden oluşur. Hayvanlar ve diğer canlı grupları ise hetetropic yani, besin ve oksijeni dışarıdan alan canlı gruplarının bulunduğu sınıfta toplanırlar.

 

ALGAENİN DOĞAL YAŞAM ALANLARI NERELERDİR?

Algaeler, genel anlamda sulu ortamların çoğunda bulunurlar. Su ve ışığı gören çoğu ortamlarda, kendileri için yaşam alanı sağlayabilen canlı gruplarıdır. Algaeler, daha çok, deniz ve nehir kenarlarında ya da baraj ve sığ göl, göletlerde bulunur. Taze su yosunları genelde tatlı sularda bulunmasına rağmen diğer su yosunları ise, tuzlu sularda da bulunabilirler.

Algaeler, yeterli su ve oksijenin olmadığı yerlerde, kısa bir süre yaşadıktan sonra, suya karışarak yok olur ve bir sonraki yetişme dönemine kadar da bir daha meydana gelmezler. Algaelerin meydana gelmesine, çeşitli mikroorganik ayrıştıcıların sebep oldukları sanılmaktadır. Kapalı ortamlarda ve daha önce hiçbir belirtinin rastlanmadığı ortamlarda sonradan yetişmeleri, bu savı ciddi ölçüde doğrulamaktadır.

 

 

ALGAELER  BESİN OLARAK TÜKETİLEBİLİR Mİ?

Algaeler, özellikle Çin, Japonya, ve diğer Asya ülkeleri için besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçerisinde depoladığı bir çok vitamin, mineral ve doymamış yağ asidi sayesinde enerji verici ve düzenleyicidirler. Bu özellikleri, onların, ilaç sektöründe de kullanılmasını sağlar. B1, B2, B6, A vitaminin yanında, potasyum, iyot ve nitrat bakımından da çok değerli ürünlerdir.

 

ALGAELER SAĞLIK ALANINDA NERELERDE KULLANILIR?

Algaeler, ilaç sektöründe özellikle enerji verici hap ve losyonlar ile şuruplarda etken ya da yan madde olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda, alg külleri de, nebati hekimliğin en sık konuştuğu konulardan biridir. Farklı hastalıklarda tedavisi olduğu biliniyor. Özellikle ishal, bitkinlik, bıkkınlık ve deri hastalıklarının tedavisinde algler kullanılmaktadır.

 

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

erdincturanzade 14 Ekim 2016

bildiğin yosunmuş, bende bi kremin üstünde görüpte aratttım bu ne diye. Adamlar sırf gizem katmak için algae yazmışlar.

omuribiss 1 Kasım 2016

yosun familyasına verilen genel isim işte nesini şaşırıyosunuz ki

Başlıklar:
İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda | ejzane.com