Algae Nedir? Algae Hakkında Bilgiler
Kapat

Algae Nedir? Algae Hakkında Bilgiler

Anasayfa Nedir? Algae Nedir? Algae Hakkında Bilgiler

ALGAE

Daha çok yosun ya da su yosunu olarak dilimize geçen Algae ile ilgili, genel anlamda bilgi vermeye çalışacağımız bu yazıda, Algaenin ne olduğunu, nerelerde yetiştiğini, fayda ve varsa zararlarından bahsedecek, bu konuda detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Ayrıca doğal ve yapay algea ve çeşitlerini de incelemeye çalışacağız. Tüm bunların yanında algea tür ve çeşitliliğinden de bahsetmeye çalışacağız.

 

ALGAE NEDİR?

Latinceden dilimize giren ve kök değişimi ile algler olarak sonuçlanarak Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne giren algae deniz otu anlamına gelir. Sadece denizlerde yetişmeyen algaeler, nehir ve bataklık kenarlarında hatta küçük sığ sularda ve barajlarda dahi görmeye alıştığımız, yeşil ya da kahverengi hatta sarı ya da kırmızı renkli de olabilen otlara verilen genel addır. Su ve kara yosunlarından algaeler, genel anlamda su yosunlarını ifade etmede kullanılır.

Bitkiler aleminde olduğu sanılan ama yosunlar olarak biyoloji literatüründe ayrı bir sınıfa dahil olan algaeler, sınırsız uzama ve büyümeye sahip otlar değil, aksine belirli bir büyüklüğü ve yüksekliği olan otlardır. Bu otlar, fotosentez dediğimiz, yeterli karbondioksit (CO2) ve ışığı görerek kendi besinini üreten metabolizmik faaliyetleri yapmasından dolayı, genelde bitkiler aleminin bir alt başlığı olarak incelense de, bitkilerden ayrılan bir çok yanı vardır.

Algae, bitkilerin fotosentez sonucunda oluşturduğu oksijen ile meydana getirdikleri nişastayı üretmezler. Bitkiler gibi kloroplasta sahiptirler. Kloroplastlarının olması, onların fotosentetik canlı grubunda incelenmesini sağlar. Bitkilerden farklı olarak, sahip oldukları kloroplastlar, endoplazmik retikulumun (granüllü) üzerinde bulunur. Oysa ki, bitkilerin kloroplastları, sitoplazmalarına dağılmış ve düzensiz bir formdadır.

Ototropic canlı grubu yani kendi besin ve oksijenlerini kendi üretebilen, sadece su ve ışığı ortamdan alan canlı gruplarındandır. Bu özellikleri, onların aynı zamanda bitkiler alemi ile kıyaslanmalarını doğal olarak sağlamaktadır. Ototropic canlı grubu genelde, bitkilerden ve yosun dediğimiz su alglerinden oluşur. Hayvanlar ve diğer canlı grupları ise hetetropic yani, besin ve oksijeni dışarıdan alan canlı gruplarının bulunduğu sınıfta toplanırlar.

 

ALGAENİN DOĞAL YAŞAM ALANLARI NERELERDİR?

Algaeler, genel anlamda sulu ortamların çoğunda bulunurlar. Su ve ışığı gören çoğu ortamlarda, kendileri için yaşam alanı sağlayabilen canlı gruplarıdır. Algaeler, daha çok, deniz ve nehir kenarlarında ya da baraj ve sığ göl, göletlerde bulunur. Taze su yosunları genelde tatlı sularda bulunmasına rağmen diğer su yosunları ise, tuzlu sularda da bulunabilirler.

Algaeler, yeterli su ve oksijenin olmadığı yerlerde, kısa bir süre yaşadıktan sonra, suya karışarak yok olur ve bir sonraki yetişme dönemine kadar da bir daha meydana gelmezler. Algaelerin meydana gelmesine, çeşitli mikroorganik ayrıştıcıların sebep oldukları sanılmaktadır. Kapalı ortamlarda ve daha önce hiçbir belirtinin rastlanmadığı ortamlarda sonradan yetişmeleri, bu savı ciddi ölçüde doğrulamaktadır.

 

 

ALGAELER  BESİN OLARAK TÜKETİLEBİLİR Mİ?

Algaeler, özellikle Çin, Japonya, ve diğer Asya ülkeleri için besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçerisinde depoladığı bir çok vitamin, mineral ve doymamış yağ asidi sayesinde enerji verici ve düzenleyicidirler. Bu özellikleri, onların, ilaç sektöründe de kullanılmasını sağlar. B1, B2, B6, A vitaminin yanında, potasyum, iyot ve nitrat bakımından da çok değerli ürünlerdir.

 

ALGAELER SAĞLIK ALANINDA NERELERDE KULLANILIR?

Algaeler, ilaç sektöründe özellikle enerji verici hap ve losyonlar ile şuruplarda etken ya da yan madde olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda, alg külleri de, nebati hekimliğin en sık konuştuğu konulardan biridir. Farklı hastalıklarda tedavisi olduğu biliniyor. Özellikle ishal, bitkinlik, bıkkınlık ve deri hastalıklarının tedavisinde algler kullanılmaktadır.

 

“Algae Nedir? Algae Hakkında Bilgiler” üzerine 3 yorum

  1. omuribiss says:
  2. erdincturanzade says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arçelik Servisi | www.arcelikservisi.tv | Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Kodak Tarayıcı | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri |
DMCA.com Protection Status