3. Köprü Hakkında Merak Edilenler
Kapat

3. Köprü Hakkında Merak Edilenler

Anasayfa Sağlık 3. Köprü Hakkında Merak Edilenler

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

yavuz sultan selim koprusuYavuz Sultan Selim Köprüsü veya diğer adı ile Üçüncü Boğaz Köprüsü mega projeler arasında yer almaktadır. İstanbul Boğazında yapılan ve Karadeniz kıyısında kuzey tarafında yapımı devam eden köprüye ismi Osmanlı Padişahı olan Yavuz Sultan Selim ismi verilmiştir. Köprü güzergahı ise Anadolu yakasından Poyraz köy kısmında Avrupa yakasında ise Sarıyer garipçe tarafında yer almaktadır. Ayrıca bu güzergah İstanbul 3. çevre yolu kısımları arasında yer alıp Kuzey Marmara Otoyolu güzergahı olacaktır. Köprünün açılış tarihi Cumhuriyetimizin 92. yılı olan 29 Ekim 2016 tarihinde açılması planlanmaktadır.
Yapımı devam eden köprünün tamamlandığında en yüksek kuleye sahip asma köprü kategorisinde en büyüğü olacak olup 59 metre genişliğinde dünyanın en geniş ve 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile mega proje olarak adlandırılmaktadır.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün Kazandırdıkları

– Üçüncü Köprü sayesinde iki köprü de yüksek derece trafik azalmış olacak direk geçişler olacak ve bu 3. kopru yavuz sultan koprusu gece isiklandirmasisayede bir çok araç yakıt tasarrufu yaparak ülke ekonomisine yardımcı olacaktır.
– Kuzey Marmara Otoyolu ile bağlantılı olmasından dolayı yeni ticari alanlar oluşacak bütün bölge kalkınmaya geçecek bir çok yük aracı için transit geçiş noktası olacaktır. Tırlar bu sayede zamandan kazanmış olacak ve sürekli transit geçiş sayesinde zaman kaybını en aza indirilecektir.
– Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bütün mega projelere bağlantılı olacak olup Üçüncü Havaalanı, Hızlı Tren, Kanal İstanbul gibi projelerin kilit noktasını oluşturmaktadır.
– Ekonomi açıdan Türkiye’nin bütün hedeflerinin oluşması için alt zemin oluşmakta olup kesintisiz ulaşım, ekonomik anlamda canlanma, tır geçişlerin artması ile ekonomin canlanması, hızlı tren ile kesintisiz ulaşım gibi bir çok alt yapının zemin oluşturduğu için kilit noktasını oluşturmaktadır.
Yap – İşlet – Devret şekilde yapılan Üçüncü Köprü devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan yapılmış olup 4.5 Milyar TL yatırım bedeline sahip olup bunun karşılığında ise devlet tarafından 10 yıl 2 ay 20 gün olarak IC İçtaş – Astaldi JV tarafından ihale kazanılmıştır. Bu süre zarfından sonra ise Ulaştırma Bakanlığına devir edilecektir. Devlet tarafından yatırımcıya ayrıca geçiş güvencesi verilmiş olup günlük 135 Bin otomobil geçmesi için sözleşme şartname konulmuş olup geçilmemesi durumunda ise yüklenici firmaya bu zarar hazine tarafından karşılanacaktır.

İlginizi Çekebilir!  Durex Mutual Climax

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücretleriyavuz sultan selim koprusu tren ve araba gecisli resimi

Şu an için üçüncü köprü geçiş ücretleri tavan fiyat uygulanmış olup bu fiyatların üzerine yatırımcı firma tarafından çıkılamayacaktır. Bu ücretler ise köprü üzerinden geçen her bir otomobil için 3 $ dolar belirlenirken ağır vasıtalar için ise bu ücret 15 ABD doları olarak belirlenmiş. Şu an için yapımı devam Kuzey Marmara Otoyolu için otoyol kullanım ücretleri ise Kurtköy – Akyazı arası 169 KM oluşan otoyol için km başına 13 kuruş belirlenirken 22 lira ücret, Kınalı ile Odayeri arası otoyol kullanımı 88 km için yine km başı 13 kuruş olup 12 lira olarak ücretlendirilmiştir. Bu ücretler değişiklik gösterebileceği gibi daha düşük fiyatlara otoyol ve Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanabilirsiniz.
Basında çok ses getirmiş olan ağaç kesilmesi ekolojik dengelerin bozulması gibi durumlarına karşı kesilen her ağaç için 5 katı daha fazla ağaç dikilecek olup bu sayede ekolojik denge bozulmadan tamamen çevresel bir çalışma yapılarak Türkiye bu mega projenin kazandırılması amaçlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Fiber Shake Video

 

“3. Köprü Hakkında Merak Edilenler” üzerine 6 yorum

  1. Hacı hoca says:
  2. Dilibok says:
  3. hakan says:
  4. hakan says:
  5. filiz ittilikitpanya says:
    • hulusi says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arçelik Servisi | www.arcelikservisi.tv | Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Kodak Tarayıcı | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | sinema izle
DMCA.com Protection Status