Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın!

3. Köprü Hakkında Merak Edilenler

3. Köprü Hakkında Merak Edilenler

Sağlık 30 Mayıs, 21:28'de eklendi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

yavuz sultan selim koprusuYavuz Sultan Selim Köprüsü veya diğer adı ile Üçüncü Boğaz Köprüsü mega projeler arasında yer almaktadır. İstanbul Boğazında yapılan ve Karadeniz kıyısında kuzey tarafında yapımı devam eden köprüye ismi Osmanlı Padişahı olan Yavuz Sultan Selim ismi verilmiştir. Köprü güzergahı ise Anadolu yakasından Poyraz köy kısmında Avrupa yakasında ise Sarıyer garipçe tarafında yer almaktadır. Ayrıca bu güzergah İstanbul 3. çevre yolu kısımları arasında yer alıp Kuzey Marmara Otoyolu güzergahı olacaktır. Köprünün açılış tarihi Cumhuriyetimizin 92. yılı olan 29 Ekim 2016 tarihinde açılması planlanmaktadır.
Yapımı devam eden köprünün tamamlandığında en yüksek kuleye sahip asma köprü kategorisinde en büyüğü olacak olup 59 metre genişliğinde dünyanın en geniş ve 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile mega proje olarak adlandırılmaktadır.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün Kazandırdıkları

– Üçüncü Köprü sayesinde iki köprü de yüksek derece trafik azalmış olacak direk geçişler olacak ve bu 3. kopru yavuz sultan koprusu gece isiklandirmasisayede bir çok araç yakıt tasarrufu yaparak ülke ekonomisine yardımcı olacaktır.
– Kuzey Marmara Otoyolu ile bağlantılı olmasından dolayı yeni ticari alanlar oluşacak bütün bölge kalkınmaya geçecek bir çok yük aracı için transit geçiş noktası olacaktır. Tırlar bu sayede zamandan kazanmış olacak ve sürekli transit geçiş sayesinde zaman kaybını en aza indirilecektir.
– Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bütün mega projelere bağlantılı olacak olup Üçüncü Havaalanı, Hızlı Tren, Kanal İstanbul gibi projelerin kilit noktasını oluşturmaktadır.
– Ekonomi açıdan Türkiye’nin bütün hedeflerinin oluşması için alt zemin oluşmakta olup kesintisiz ulaşım, ekonomik anlamda canlanma, tır geçişlerin artması ile ekonomin canlanması, hızlı tren ile kesintisiz ulaşım gibi bir çok alt yapının zemin oluşturduğu için kilit noktasını oluşturmaktadır.
Yap – İşlet – Devret şekilde yapılan Üçüncü Köprü devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan yapılmış olup 4.5 Milyar TL yatırım bedeline sahip olup bunun karşılığında ise devlet tarafından 10 yıl 2 ay 20 gün olarak IC İçtaş – Astaldi JV tarafından ihale kazanılmıştır. Bu süre zarfından sonra ise Ulaştırma Bakanlığına devir edilecektir. Devlet tarafından yatırımcıya ayrıca geçiş güvencesi verilmiş olup günlük 135 Bin otomobil geçmesi için sözleşme şartname konulmuş olup geçilmemesi durumunda ise yüklenici firmaya bu zarar hazine tarafından karşılanacaktır.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücretleriyavuz sultan selim koprusu tren ve araba gecisli resimi

Şu an için üçüncü köprü geçiş ücretleri tavan fiyat uygulanmış olup bu fiyatların üzerine yatırımcı firma tarafından çıkılamayacaktır. Bu ücretler ise köprü üzerinden geçen her bir otomobil için 3 $ dolar belirlenirken ağır vasıtalar için ise bu ücret 15 ABD doları olarak belirlenmiş. Şu an için yapımı devam Kuzey Marmara Otoyolu için otoyol kullanım ücretleri ise Kurtköy – Akyazı arası 169 KM oluşan otoyol için km başına 13 kuruş belirlenirken 22 lira ücret, Kınalı ile Odayeri arası otoyol kullanımı 88 km için yine km başı 13 kuruş olup 12 lira olarak ücretlendirilmiştir. Bu ücretler değişiklik gösterebileceği gibi daha düşük fiyatlara otoyol ve Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanabilirsiniz.
Basında çok ses getirmiş olan ağaç kesilmesi ekolojik dengelerin bozulması gibi durumlarına karşı kesilen her ağaç için 5 katı daha fazla ağaç dikilecek olup bu sayede ekolojik denge bozulmadan tamamen çevresel bir çalışma yapılarak Türkiye bu mega projenin kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

Yorumlar

Yazıya 6 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

filiz ittilikitpanya 11 Ekim 2016

Şimdi eve girdim şu üçüncü köprüden geçmek istiyenler bence hiç denemeyin sabah 3 saat aksam ) 19:00 bindim saat 22:50 de indim .
Hic trafikte yoktu metro turizim ve diger firmalarda dahil olmak üzere herkez şikayetci.
Lütfen bir buçuk saatlik yolu 3 saate çıkarmışlar birde fytlari ucuk hale getirmisler esenlerde istanbul / izmit 20 tl den 24 tl çıkarmışlar .
Fyt tanda geçtim traji komik bir saatlik yolu iki saate cıkarmışlar .
Abi millet istanbul / bangkok seferlerini 13 saatten 10 saate düşürür bizimkiker çıkartr bumu kolaylık .
Saygılarımla ……

hulusi 1 Kasım 2016

yalan söylüyorsun esenlerden izmit e 1.5 saatte otobüsle hiç bir zaman gidemezsin , neden gözünüze batıyor devletin yaptığı hizmetler

hakan 1 Aralık 2016

Yalan söylemiyor arkdaşım tam doğrusunu dyor benim kanatim 3 köprüde selfi çekenler hepsini tespit edip oraya göndermek resmen insanları fayiş fiyattlarla bıktırdılar geçen bedua ediyor gelen beuda ediyor yazık gunah paramıza

hakan 1 Aralık 2016

Yalan söylemiyor arkdaşım tam doğrusunu dyor benim kanatim 3 köprüde selfi çekenler hepsini tespit edip oraya göndermek resmen insanları fayiş fiyattlarla bıktırdılar geçen bedua ediyor gelen beuda ediyor yazık gunah paramıza

Dilibok 19 Aralık 2016

ben sadece 3. Köprü, 3. Havaalanı yaptıklarını zannediyordum. 3. Dünya savaşı da çıkaracakları hiç aklıma gelmemişti.

Hacı hoca 28 Temmuz 2017

3 Köprü resmen rantcılık yapılıyor ak parti oy kaybeder bu yüzden hizmet Var ama pahalı

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
DMCA.com Protection Status
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda |