Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını ve şikayetlerini okuyun, işinizi şansa bırakmayın!

3. Havaalanı Hakkında Merak Edilenler

3. Havaalanı Hakkında Merak Edilenler

Sağlık 31 Mayıs, 22:05'de eklendi

İstanbul Yeni Havalimanı

3. havaalni bittiİstanbul’a yapılan 3 Havaalanı diğer adı ile İstanbul Yeni Havalimanı İstanbul Bölgesinin Avrupa yakasında, karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında 76,5 km2 alanda yapılan yaklaşık olarak senede 200 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde planlanmış havaalanıdır. Atlanta Uluslarası Havalimanını geçerek dünyanın en büyük havaalanı olması beklenmekte olup birbirinden bağımsız bir şekilde 6 adet pisti olan terminal binaları ise yaklaşık olarak 200 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde planlanmıştır. Şuan inşaat aşamasında olan yeni havalimanın ismi inşaat süresince İstanbul Yeni Havaalanı olarak kararlaştırılmıştır. Ancak basında çıkan haberler doğrultusunda inşaat bitiminde ismi değiştirileceği çokça konuşan haberler arasında yer almaktadır.

 
3 Mayıs 2013 yılında yapılan ihale de İGA adı altında buluşan yatırımcılar bunları, Cengiz, Mapa, Limak istanbul yeni havaalanı kapladigi alan, Kolin, Kalyon grubunun ortaklaşa oluşturduğu Ortak Girişim Grubu tarafından Cumhuriyet tarihinde yapılan en yüksek teklif olarak tarihe geçmiş ve 22.152 milyar Avro luk bir anlaşma imzalanmıştır. İhale kazanmasından sonra yer teslimleri yapılarak 7 Haziran 2014 tarihinde ilk temel atılmış oldu. Faz faz bölüm bölüm yapılacak olan üçüncü havaalanı ilk fazı 2018 yılının şubat ayında açılması planlanmakta ve hizmet açılması beklenmektedir.
İstanbul Atatürk Havaalimanında oluşan yoğunluk, kapasite yetersizliği ile yapılması planlanmıştır. Türkiye de her geçen gün havacılığın daha fazla büyümesi ile ortaya çıkmış olan yeni havaalamanı yapımı 2012 yılında bölge seçimi yapılmış ve ÇED raporları ile bu bölge seçimlerinde baya süre harcanmıştır. En doğru yer seçimi yapıldıktan gerekli anlaşmalar yapılmış ve ihalae sürecine çıkmıştır. Bir çok firma tarafından ihaleye katılım sağlanmış işlet süresi 25 yıl olarak sabitlenmiştir. Ayrıca sözleşme şartında ise yine aynı şekilde %25 özkaynak kullanma zorunluluğu koyulmuştur. İhaleyi 6 saat 96 tur sürmüş olup İGA ortak girişim şirketleri kazanmıştır. İnşaat sürecinde ise havaalanına Ulaştırma Bakanlığı tarafından İstanbul Yeni Havalimanı ismi konulmuştur.
3. havalani insaat resimİstanbul Yeni Havalimanı 3 etap şeklinde yapılması planlanmaktadır. İlk etapta 2 adet birbirinden bağımsız şekilde pist olması olup, 1 adet ise cross pist ile taksi yolları, apron, terminal binası gibi bütün havalimanı ihtiyacı olan şeyler bitmesi planlanmakta olup 2018 yılının şubat ayında hayata geçilmesi planlanmaktadır. İkinci etapta ise akpınar tarafına 1 adet bağımsız pist ile taksi yolu planlanmaktadır. Son etapta ise 3 adet birbirinden bağımsız pist yapılacak olup bu pistlere uygun taksi yolları da yapılacaktır. Pist uzuluğu 3750m X 60m olarak planmış olup bu mesefade en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380 kolayca inip kalkış yapabilecektir. Uygun olan taksi yolları ve terminal binası ile çok hızlı bir şekilde hizmet verilecek ve bütün uçaklara kolayca hizmet sunulacaktır.

 
İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte şu an için Türkiye’nin diğer bir mega projesi olan Kuzey Marmara Otoyolu ile Yavuz Sultan Selim köprüsü ile entegreli olacak olup ayrıca buradan gelecek olan Yüksek Hızlı Tren ile birlikte İstanbul Yeni Havalimanından aktarma yapılabilecektir. Toplu taşıma araçları ile İstanbul ilinin her yerinden ulaşım imkanı olacak olup yakın zamanda yeni ihale çıkan Raylı sistemler ile bir çok yere aktarma ile ulaşım sağlanabilecek. Raylı sistem ile Taksim ile İstanbul Yeni Havalimanı 15 dakika kadar kısa bir süreye inecek. Şu an için bütün alt yapı ulaşım gibi hizmetler devam etmekte olup inşaat bakımından %20 tamamlanmıştır.

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Akreis 24 Eylül 2016

3.köprü istemezük
cüleri burda göremedim, hayret doğrusu.

Golge 24 Eylül 2016

Tam anlayamadm 90 milyon mu 120 milyon mu? tam kapasitesi ne bu havaalanının?

ercan 19 Aralık 2016

şimdiden eleştirmek biraz insafsızlık olur, bitsin görelim kullanalım o zaman yazarız birşeyler

İlginizi Çekebilir
Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

Aktif Karbon Diş Beyazlatma Tozu

0
0
17 Şubat, 01:36
Sağlık Raporu Kaç Para

Sağlık Raporu Kaç Para

0
0
16 Şubat, 10:22
Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık Raporu Nereden Alınır

0
0
16 Şubat, 10:05
Bepanthol Pişik Kremi

Bepanthol Pişik Kremi

0
0
13 Şubat, 13:05
Doğal Yollardan Zayıflama

Doğal Yollardan Zayıflama

0
0
27 Ocak, 18:04
Predictor 7’li Ovülasyon Testi

Predictor 7’li Ovülasyon Testi

0
0
29 Eylül, 22:51
DMCA.com Protection Status
Bosch Servisi | www.arcelikservisi.tv | fakro çatı merdivenleri | fakro çatı pencereleri | çatı merdiveni | çatı merdivenleri | İnci Ağda |