2017 Tatil Günleri 2017 Yılında Kaç Gün Resmi Tatil?
Yorum Yazın
Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Ve Tüketiciler İçin Önemli. Lütfen Yorum Yapın. Deneyimlerinizi Paylaşın!

 • DOLAR
  3,5561
  % -0,16
 • EURO
  3,8834
  % 0,16
 • ALTIN
  144,9601
  % 0,33
 • BIST
  94.655
  % 0,40
2017 Tatil Günleri 2017 Yılında Kaç Gün Resmi Tatil?

2017 Tatil Günleri 2017 Yılında Kaç Gün Resmi Tatil?

Bu İçeriği Değerlendirin

 

Ülkemizde Cumhuriyet sonrası, hafta sonları olarak kabul edilen Cumartesi ve Pazar günleri tatil kabul edilmektedir. Ve resmi kurumların hiç biri bugünlerde resmi işlemler yapamazlar. Resmi Tatil günleri olan Cumartesi ve Pazar günlerinin dışında, yine ülkemizde manevi yönden değerli veya bazı nedenlerle önemli addedilen günlerin tatil edilmesi, ülkemizi en fazla tatil günlerine sahip ülke sınıflandırmasında zirvelere çıkarmıştır. Tatil günlerinin hafta içine denk gelmesi, işlemekte olan ticari faaliyetleri ve diğer birçok alanı olumsuz etkilediği söylenebilir. Özellikle günlük resmi ticari hacminin 7 milyar dolar seviyelerinde olduğu Ülkemizde, her resmi tatil günü, ekonomiye ciddi zarar vermektedir. İçerisinde Dini bayramlar, Kurtuluş ve Zafer bayramları gibi birçok tatil günleri barındıran Resmi tatiller, her geçen gün artmakta ve 5 yıl önce 1 Mayıs İşçi Bayramı ile devam ede gelen resmi tatillere, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası,  Demokrasi bayramı da eklenmiştir. Yazımızda 2017 yılında göreceğimiz tatil günlerine değinecek ve bu günlerin anlamlarından kısaca bahsedeceğiz.

 

2017 RESMİ TATİL GÜNLERİ

Ülkemizde Miladi takvim esasları gereği 1 Ocak Yılbaşı olarak kabul edilmektedir. 1 Ocak 2017, önümüzdeki yıl göreceğimiz ilk resmi tatil. Bu tarih Pazar gününe denk gelmektedir.

1920 yılının 23 Nisan’ı Ulusal Kurtuluşumuzun simgesi olarak kabul edilmekte ve bu gün, Ülkemiz’de her yıl özel gösteri ve şölenler ile kutlanmaktadır. Resmi günlerden biri olan Ulusal Kurtuluş ve Çocuk Bayramı 23 Nisan Pazar gününe denk gelmekte 1 gün olarak takvimlere yansımaktadır.

Emek ve Dayanışma olarak kabul edilen ve Sosyal ülkelerin hemen hemen hepsinde resmi tatil olarak kabul edilen bilinen adı ile “İşçi Bayramı” 1 Mayıs 2017 yılına denk gelmektedir. Yine bu gün de, ülkemizde tam gün resmi tatili olarak kabul edilir. 1 Mayıs Pazartesi, yani ilk iş gününe denk gelmekte ve işçiler ile diğer kamu sektörü çalışanları 3 gün aralıksız tatil yapabileceklerdir.

Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı 2017 ‘de kutlayacağımız bir diğer resmi bayram. Bu resmi gün ise; 19 Mayıs tarihindedir. 19 Mayıs Cuma gününe denk geldiği için Cuma, Cumartesi ve Pazar resmi tatilleri, sizin kısa bir tatil ya da geziyi araya sokmanızı sağlayabilir.

İslam Alemi için değerli görülen ilk yıl içi bayram Ramazan Bayramıdır. Ülkemizde 3 gün olarak kutlanan bu bayram özellikle hafta sonları ile birleştirilerek 9-10 güne kadar çıkarılmaktadır. Oysa ki 2017 yılında bunu yapmak pek mümkün görülmüyor. Çünkü 24 Haziran’da kutlayacağımız Ramazan Bayramı Pazar gününe denk gelmekte ve bu resmi tatil 27 Haziran Çarşamba günü iş başı anlamına gelmektedir.

Ülkemizin milli birlik ve beraberliğini pekiştiren günlerden biri de hiç kuşkusuz 30 Ağustos Zafer Bayramıdır. 2017 yılında Zafer Bayramımız Çarşamba gününe denk gelmektedir.

İslam Dünyası için 2. Önemli bayram ise, Hz. İbrahim ve oğlu Hz.İsmail kıssası ile bilinen Kurban Bayramıdır. Kurban Bayramını 2017 yılında 1 Eylül Cuma günü kutlayacağız. Bu bayram 4 gün devam edecek ve 5 Eylül Salı günü bitmiş olacak.

Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşu günü olarak kabul edilen Cumhuriyet Bayramı günü ise, 28 Ekimde yarım gün ve 29 Ekimde 1 tam gün olmak üzere 1.5 gündür. Bugünler resmi tatil olan Cumartesi ve Pazar günlerine denk geldiği için, ekstra tatil yapılmayacaktır.

 

15 TEMMUZ RESMİ TATİL OLUR MU?

Üzerinde durulan bir diğer konu ise, 2016 Temmuz ayında görülen Darbe girişiminin resmi gün kabul edilerek tatil olup olmayacağıdır. Son duyumlarımıza göre bu günde tatil olarak resmiyet kazanacaktır. 15 Temmuzu da resmi tatiller arasında yazabiliriz.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. […] Emek ve Dayanışma olarak kabul edilen ve Sosyal ülkelerin hemen hemen hepsinde resmi tatil olarak kabul edilen bilinen adı ile “İşçi Bayramı” 1 Mayıs 2017 yılına denk gelmektedir. Yine bu gün de, ülkemizde tam gün resmi tatili olarak kabul edilir. 1 Mayıs Pazartesi, yani ilk iş gününe denk gelmekte ve işçiler ile diğer kamu sektörü çalışanları 3 gün aralıksız tatil yapabileceklerdir. Devamı; 2017 Yılında Kaç Gün Tatil? […]

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?